Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan koronavirüs açıklaması: 'Vaka sayısı artıyor' deyip uyardı

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan koronavirüs açıklaması: 'Vaka sayısı artıyor' deyip uyardı

Sağlık Bakanı Koca, 'Bulaşın kolaylaştığı civarlara bağlı olarak, olay sayısı çoğalıyor. Bir hafta evvel 5.261 olan yeni olay sayısı dün 7.680. Azıcık daha özen bayram neşemizi sürdürür, bayramdan…

Sağlık Bakanlığınca Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Tabloya göre, Türkiye'de son 24 saatte 233 bin 946 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 680 şahsın testi pozitif çıktı, 66 şahıs hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 5 bin 835 oldu. Türkiye'de yapılan toplam aşı sayısı ise 63 milyon 400 bini aştı.

En az bir doz aşı uygulananların oranının azami olduğu 10 şehir sırasıyla Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, İzmir ve Bilecik oldu.

En az bir doz aşı yapılanların oranının en az olduğu şehirler ise Bitlis, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Diyarbakır, Muş, Batman, Bingöl, Iğdır ve Gümüşhane olarak sıralandı.

Bakan Koca ise salgında son vaziyet hakkında şu bilgileri paylaştı:

Bulaşın kolaylaştığı civarlara bağlı olarak, olay sayısı çoğalıyor. Bir hafta evvel 5.261 olan yeni olay sayısı dün 7.680. Azıcık daha özen bayram neşemizi sürdürür, bayramdan sonrasını hasta geçirmemizi önler.Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan koronavirüs açıklaması: Vaka sayısı artıyor deyip uyardı

AŞI ORANIMIZ BİZİ SALGIN DALGALARINDAN KORUR MU?

Aşılama oranlarının süratle çoğalması ve basmakalıplaşma adımları ile beraber pek çok şahıs pandeminin artık biteceğine dair ümitli. Ancak hala aşılanmayan, sırası geldiği halde aşı olmayan şahıs sayısı da oldukça fazla. Öte yandan delta varyantının tüm dünyada olayları tırmandırdığı da bir reel. Peki 4'üncü dalga gelecek mi? Aşı oranımız bizi dalgalardan korur mu?

Dünyayı tesiri altına alan Covid-19 salgını, bütün bitti diyecekken yine tutuşuyor. Aşılanmadaki sürat ve 17 günlük bütün kapanma sonrasında hadiselerin de düşmesiyle basmakalıplaşma adımları atıldı. Olaylar 4 bin ortamlarına kadar inmişken yine bir yükseliş kollanmaya başladı. 17 Temmuz bilgilerine göre Türkiye'de 24 saatte 7 bin 666 olay görüldü. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında da hadiselerde bir yükseliş trendi egemen. Öyle ki; ABD’de bazı eyaletler maske lüzumluluğunu tekerrür getirdi. Koronavirüsün seyrini değiştiren varyantların yanı gizeme aşı olma oranlarının da bu tabloda tesiri oldukça büyük.

PEKİ DÖRDÜNCÜ DALGA GELECEK Mİ?

Uzmanlar dünyada dördüncü bir dalga görülmesinin sürpriz olmayacağını söylerken, Türkiye için de bayram tatiline dikkat çekti.

Prof. Dr. Derya Unutmaz: Dünya genelinde dördüncü dalganın görülme olasılığı netlikle var. Hatta dördüncü dalga kaçınılmaz gidişatta şu anda. Zira delta varyantı gerçekten şu ana kadar ki virüslerin en bulaşıcı versiyonu. Çok süratli bulaşıyor ve dünyada bir hayli ülkenin de aşılanma oranları çok düşük. Şu an cemiyetsel bağışıklığa erişmiş birkaç ülke var ve onun dışındakilerde virüs süratli bir biçimde yayılıyor. Hatta daha evvel çok az olayın olduğu Tayland, Vietnam gibi ülkelere de çok büyük bir dalga geldi ve bu ülkelerdeki ilk büyük dalga. Tayland'da geçen aya kadar günde birkaç olay görülürken, son zamanlarda takribî on bini buluyor. Aşıların noksan olduğu ülkelerde delta varyantını hakimiyet etmek pek olası gözükmüyor. Ancak aşı olan yerlerde en azından virüsün önü kesilebiliyor. Bunun misalini İsrail'de görüyoruz. İsrail'de de hadiselerde çoğalış var ama bu çoğalış orantısal olarak çok daha düşük. Özellikle hem İsrail'de hem İngiltere'de olan çoğalışlarda ağır hastalık ve vefatlar orantısal olarak çoğalmıyor.

Dördüncü dalganın Türkiye’yi de vurma olasılığı her zaman var. Türkiye son bir ayda çok süratli bir aşı programı uygulayarak bir ölçü bunun önüne geçebildi. Fakat hala cemiyetsel bağışıklık için noksan gidişatta. Cemiyetsel bağışıklığa erişmemiz için en az iki ay zaman var. Zira çoğu insanın ikinci doz aşıları yeni uygulanmaya başlandı. Türkiye'nin günlük bir milyon aşılamayı en az iki ay devam ettirmesi gerekecek ki iki doz aşı olan popülasyon yüzde altmışlara erişsin. İşte o zaman önünü kesebileceğimizi düşünüyorum. Burada işin ehemmiyetli bir kısmı millete de düşüyor. Açılma oldu ancak yeniden de kapalı etraflarda maskenin takılması gerekiyor. Özellikle de bayram süreci çok riskli olacak ve olay sayılarında netlikle çoğalış yaşanacak. Aşılamanın iyi gitmesinden dolayı dördüncü dalgada ortaya çıkan olay sayılarının önceki dalgada olduğu kadar yükseleceğini düşünmüyorum.