Son dakika: Sağlık Bakanlığı yapılan toplam koronavirüs aşı sayısını açıkladı

Son dakika: Sağlık Bakanlığı yapılan toplam koronavirüs aşı sayısını açıkladı

Gelen son dakika bilgisine göre Sağlık Bakanlığınca, Kovid-19'la çaba kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz aşı ölçüyü 32 milyonu aştı.

Sağlık Bakanlığınca, Kovid-19'la çaba kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz aşı ölçüyü 32 milyonu aştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'la çaba kapsamında yarın haysiyetiyle 45 yaş üzerindeki, gelecek pazartesiden itibaren de 40 yaş üzerindeki tüm yurttaşların aşı programına dahil edileceğini bildirdi.Son dakika: Sağlık Bakanlığı yapılan toplam koronavirüs aşı sayısını açıkladı

45 YAŞIN ÜZERİNDEKİ YURTTAŞLARIN AŞILANMASI YARIN BAŞLIYOR

Bakan Koca, video konferans usulüyle tertip edilen Koronavirüs Bilim Heyeti buluşmasının ardından güvenle daha önceki günlere dönülebilmesi için üç mevzunun ehemmiyetine dikkati sürükleyerek "İlki sırası gelen yurttaşlarımızın gecikmeden aşılarını olmalarıdır. Bu, cemiyetsel bağışıklığı en kısa zamanda kazanmamız için ilk koşul. İster yaş ister iş grubu nedeniyle sıranız gelmiş olsun, lütfen zaman kaybetmeden aşınızı olun. Yarın haysiyetiyle 45 yaşının üzerindeki yurttaşlarımız da aşılanmaya başlıyor. Gelecek pazartesi günü ise 40 yaş üzeri tüm yurttaşlarımız da aşı programına dahil edilmiş olacak." diye konuştu.

İkinci ehemmiyetli mevzunun aşılama ile cemiyetsel bağışıklık elde edilene kadar şahsi temkinlere tavizsiz uyulması olduğunu vurgulayan Koca, aşı olan yurttaşların da cemiyetsel bağışıklık elde edilene kadar temkinlere uyması gerektiğini söyledi.

"YERLİ AŞIMIZIN SON FAZI İÇİN GÖNÜLLÜLERİMİZİ AŞILAYACAĞIZ"

Bakan Koca, aşının gözetici olması için emin bir zaman geçmesi gerektiğine dikkati sürükleyerek üçüncü ehemmiyetli mevzunun ise salgın hakimiyetinin sürdürülebilirliğinin sağlanması olduğunu belirtti.

Koca, şunları kaydoldu:

"Bunun için şimdiye kadar dışarıdan tedarik ettiğimiz aşıların yerine kendi aşımızın kullanıma girmesi gerekiyor. Bildiğiniz gibi çok rakamda aşı geliştirme projemiz devam ediyor ve birinde son evreye geldik. Önümüzdeki hafta yerli aşımızın son fazı olan faz 3 insan çalışmaları için gönüllülerimizi aşılayacağız. Türk aşısı son evreye geldi. Salgın hakimiyetinin aralıksızı ve aşıda dışa bağımlılığı tamamlayacak bu ehemmiyetli büyümeyi hep beraber yaşayacağız.

Aşıların emin zaman ile bağışıklık sağladığı ve iki doz aşı olan bireylerin üçüncü doz aşı olması lüzumluluğu mevzusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Bu mevzuda bir muayenehane çalışma da bakanlığımızca tasarlanmış, hangi aşıların çapraz kullanılabileceği ve yerli aşımızın üçüncü doz olarak kullanımı değerlendirilmektedir. Elde edeceğimiz somut bilimsel bilgileri sizlerle de paylaşarak yol haritamızı netleştirmiş olacağız. Ülkemizde kullanıma giren aşılar ve yerli aşımızın hangi usullerle kullanılabileceğini tanımlayacağız."