Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile bayram genelgesi!

Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile bayram genelgesi!

Sağlık Bakanlığı, 81 ile Kurban Bayramı sebebiyle 'Bayram Tatilinde Sağlık Hizmetlerinin Sunumu' başlıklı genelge gönderdi. Genelge ile bayram tatilinde çoğalması mümkün iş yükünü karşılayabilecek…

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 şehrin şehir sağlık müdürlüklerine 'Bayram Tatilinde Sağlık Hizmetlerinin Sunumu' başlıklı genelge sevk edildi. Genelgede, Kurban Bayramı tatili müddetince acil haller sebebiyle 112 acil ambulanslarına ve sağlık kurumu acil servislerine başvurularda ehemmiyetli miktarda çoğalışlar görülebileceğinden bu birimlerde yoğun iş yükü ile karşılaşılmasının mümkün olacağı andırdırıldı. Açıklamada "Bu sebeple bakanlığımıza, üniversitelere ve özel sektöre ait sağlık kuruluşlarından acil sağlık hizmeti vermekle mükellef olan sağlık kuruluşları bünyesindeki acil servislerin, çoğalması mümkün olan bu iş hacmini karşılayabilecek kalite ve kapasitede tertip edilmesi için lüzumlu ihtiyatların evvelden alınması gerekmektedir" denildi.

'ORGANİZASYONLAR EVVELDEN YAPILMALI'

Genelgede, bayram tatili müddetince tüm acil servislerin, sağlık araçlarıyla getirilen veya kendi olanaklarıyla gelen tüm olayları karşılamak, kabul etmek ve lüzumlu tıbbi-cerrahi müdahaleleri zamanında ve aktif sağlamakla mükellef olduğu andırdırılarak, meselesiz ve özenli sağlık hizmeti sunulabilmesi için yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

"Acil sağlık hizmetleri ile hasta sevk ve nakil harekâtlarının 112 Komuta Hakimiyet Merkezi aracılığı ile Şehir Ambulans Servisi Başhekimliği Komuta Hakimiyet Merkezi ile koordinasyon sağlanarak verilmesi temeldir. Bu nedenle, Acil Sağlık Hizmetleri Çağrı Kayıt ve İşlem İdare Sistemindeki bilgilerin alakalı sağlık kuruluşları idarelerince kesintisiz aktüellenmesi sağlanmalıdır. Acil hasta sevk-nakil ve ambulans hizmetlerinde aksaklığa sebebiyet verilmeyecek biçimde lüzumlu organizasyonlar evvelden yapılmalıdır. Sağlık Kurumuların acil servislerinde, laboratuvar, görüntüleme ve değişik teşhis ve rehabilitasyon birimleri ile hasta yatırılan tüm muayenehanelerde yeterli insan eforu, tıbbi ekipman, zorunlu sarf malzemesi, ilaç, serum gibi hizmet unsurları bulunmalıdır. İhtiyacı halinde tüm bu hizmet unsurlarının destek edilebilmesi emeliyle lüzumlu tasarılama ve organizasyonlar yapılmalı, mesul ve alakalılara lüzumlu bildirimler evvelden yapılmalıdır. Sağlık kuruluşları bünyesindeki tıbbi laboratuvarlar, ultrason-MR-tomografi-röntgen gibi görüntüleme birimleri ile hasta yatırılan muayenehaneler gibi günün her saatinde hizmet verilmesi gereken tıbbi hizmet birimlerinde nöbet hizmetleri 24 saat hizmet kesintisizliği temeline göre tasarlanmalı ve lüzumlu ihtiyatların alınması ile alakalı hususlar bunların mesullerine evvelden bildiri edilmelidir." 

'HASTA MAĞDURİYETİNE SEBEBİYET VERİLMEMELİ'

Açıklamada, radyoterapi hizmetlerindeki topallamaların, hastaların rehabilitasyon süreçlerini negatif etkileyebileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiği belirtilerek, "Bünyesinde radyoterapi merkezi bulunan sağlık kuruluşlarında verilen radyoterapi hizmetleri, bayram tatili müddetince de tasarlanan rehabilitasyon protokollerine uygun olarak sürdürülmeli ve hasta mağduriyetine sebebiyet verilmemelidir. Diyaliz hizmeti verilen birimlerde hizmetler aksatılmamalı, gereksinim sahibi hastaların rehabilitasyonlarına rehabilitasyon tasarısına uygun olarak devam edilmelidir. Replantasyon, kalp cerrahisi-yanık ve uzuv nakli gibi özellikli hizmet sunumu ve aynı zamanda acil müdahale ve rehabilitasyon gerektiren sağlık hizmetlerine, gereksinim dinlendiği anda ve hızla ulaşımın sağlanması, lüzumu olan hastalara bu hizmetlerin zamanında ve aktif bir biçimde verilebilmesi için Şehir Sağlık Müdürlükleri ve alakalı sağlık kuruluşu idarelerince lüzumlu donanım ve hizmet tasarılaması evvelden yapılmalı ve mesullerine bildiri edilmelidir" denildi.

: İlginize Sürükleyebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş açıklama: Bir müjdem olacak'İlk doz nişan, ikinci doz düğün...' Herkes yan tesirleri konuşuyor, peki uzmanlar ne diyor?Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile bayram genelgesi!

'TAKIM KAVRAYIŞI' VURGUSU

Bakanlığa bağlı sağlık müessese ve kuruluşları bünyesinde heyeti konutta sağlık hizmet birimleri taşıtıyla sunulan konutta sağlık hizmetleri kapsamında; evvelden tasarlanmış konut ziyaretleri, hastaların devam eden ilaç uygulaması, pansuman ve eşi tıbbi bakım, rehabilitasyon ve harekâtlarının bayram tatiline isabet eden günlerde de aksatılmadan sürdürülmesi emeliyle alakalı birim mesulleri tarafından lüzumlu nöbet tertip etmelerinin yapılarak, konutta sağlık hizmetlerinin devamının sağlanması istendi. Koronavirüs salgını ile gayrette sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği açısından lüzumlu hassasiyetin sürekliliği, pandemi ile aktif gayret edilebilmesi ve hizmetin topallamasına mahal verilmemesi emeliyle tüm sağlık çalışanlarının, her zaman olduğu gibi büyük fedakarlık ve üstün mücadeleyle emek, yoğun çalışma kumpası ve takım kavrayışı içinde görev yapmaları gerektiği kaydolundu.