Son dakika: Şampiyonlar Ligi'nde devrim! UEFA yeni formatı resmen açıkladı

Son dakika: Şampiyonlar Ligi'nde devrim! UEFA yeni formatı resmen açıkladı

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nin yeni formatını resmen açıkladı. 2024/25 sezonundan itibaren ekip rakamı 32'den 36'ya çıkarılıyor. Grup biçimi de değişiyor.

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nin yeni formatını resmen açıkladı. 2024/25 sezonundan itibaren ekip rakamı 32'den 36'ya çıkarılıyor. Grup biçimi de değişiyor.

2024/25 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi'ne katılacak 36 ekibin 32'si milli liglerindeki sıralamalara ve o ligin kontenjanına göre tanımlanacak. 

Kalan 4 ekipten 2'si bir evvelki sezonda elde edilen ülke puanının ekip rakamına ayrılınmasıyla ortaya çıkan puana göre ilk iki sıradaki ülkeye gidecek. Bu sezon uygulansaydı İngiltere ve Hollanda alacaktı. 1 ekip "Şampiyonlar Yolu" adlı sistemden gelecek. 1 ekip ise ülke puanında 5. sırada yer alan ligin 3. tamamlayan ekibi olacak. Daha evvel 5. sıradaki ülkenin, ilk iki ekibi dolaysız gidiyordu.

 GRUP FORMATI DEĞİŞTİ: İSVİÇRE SİSTEMİ

Mevcut sistemde 4 ekipli 8 gruptan yeni sistemde tek gruplu lig sistemine geçiliyor. Bu sisteme 'İsviçre Sistemi' sınıyor.

Yeni formatla beraber her ekip 4 iç saha ve 4 deplasman olmak üzere 8 değişik ekiple maç yapacak. Şu an yürürlükte olan versiyonda 3 değişik ekiple iç/dış toplam 6 maç yapılıyor.

İlk 8 ekip doğrudan üzüntüye turlarına yükselirken, 9 ile 24. gizeme arasında kalanlar çift maçlı eliminasyon sistemine tabi yakalanacak ve bu 16 ekipten 8'i daha üzüntüye turlarına yükselecek.

Toplamda 16 ekip, Son 16 turundan itibaren üzüntüye turlarında gayret edecek.

TÜRK TAKIMLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Süper Lig, gelecek sezon için bile Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılım hakkını kaybetmiş vaziyette. Şampiyon Trabzonspor play-off turu oynayacak.

2024'25 sezonunda başlayacak yeni formatlı Şampiyonlar Ligi'nde 32'den 36'ya çıkan kontenjandaki 4 ekstra ekibin dağıtılma koşulları göz önüne alındığında yeniden ülke puanı yüksek olan ülkelere ekstra bir kontenjan verilme gidişatı var. 'Şampiyonlar Yolu' adlı tek kontenjanın koşullarına Süper Lig şampiyonunun uyması için yeniden de ülke puanının çoğalması gerekiyor. Şu anda 11. sıradaki ülkenin şampiyonuna verilen doğrudan katılım hakkı 12. sıradaki ülkeye gelebilir. Türkiye ülke sıralamasında şu anda 20. sırada bulunuyor. 

 AVRUPA LİGİ VE KONFERANS LİGİ DE AYNI LİG SİSTEMİNDE OYNANACAK

UEFA Avrupa Ligi ve Konferans Ligi için de 36 ekipli lig sistemi uygulanacak. UEFA Avrupa Ligi'nde Şampiyonlar Ligi gibi 8 değişik maç yapılırken, Konferans Ligi'nde bu sayı 6 maç olarak uygulanacak.