Son dakika... Sanayi üretimi verisi açıklandı

Son dakika... Sanayi üretimi verisi açıklandı

Gelişmenin lider göstergesi olan sanayi yapımına ait Mayıs ayı bilgisi açıklandı. Sanayi yapımı Mayıs'ta yüzde 40.7 oranında arkasıydı.

Türkiye ekonomisinde ehemmiyetli ağırlığı bulunan sanayi imalinde büyük çoğalış hakikatleşti. Geçtiğimiz senenin Mayıs ayına oranla sanayi yapımı yüzde 40.7 oranında çoğalış yaşadı. Sihrime sayıları için lider gösterge olan sanayi yapımındaki çoğalış, Türkiye ekonomisindeki kuvvetlenmeyi de ifade ediyor.

Sanayinin alt sektörleri 2015=100 referans seneli araştırıldığında, 2021 seneyi Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir evvelki senenin aynı ayına göre %33,4, imalat sanayi sektörü endeksi %42,8 ve elektrik, gaz, buğu ve abuhavalandırma yapımı ve dağıtımı sektörü endeksi %20,9 arkasıydı.

Son dakika... Sanayi üretimi verisi açıklandı

 

SANAYİ YAPIMI AYLIK %1,3 ARKASIYDI

Sanayinin alt sektörleri araştırıldığında, 2021 seneyi Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir evvelki aya göre %8,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi %1,1 çoğalırken, elektrik, gaz, buğu ve abuhavalandırma yapımı ve dağıtımı sektörü endeksi %0,7 eksildi.

Son dakika... Sanayi üretimi verisi açıklandı

: İlginize Sürükleyebilir Büyük göç başlıyor! Bir Hayli bölgede adım atacak yer kalmadı...İzmir mitingine sert tenkit: CHP, HDP'ye dönüşüyor!Aşı olanlara ihtar! Bu bulgulara dikkat

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın