Son dakika: Saraçhane Meydanı'nda 15 Temmuz'u anma programı... Cumhurbaşkanı Erdoğan millete seslenecek!

Son dakika: Saraçhane Meydanı'nda 15 Temmuz'u anma programı... Cumhurbaşkanı Erdoğan millete seslenecek!

İstanbul Saraçhane Meydanı'nda "15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü Anma Programı" tertip ediliyor. Yüzbinlerce vatandaş Saraçhane Meydanı'na akın etti. Aktiflikte halka seslenecek olan Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığınca tertip edilen "15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü Anma Programı", Saraçhane Meydanı'nda yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anma Töreni'nde açıklamalarda bulunuyor:

Geride vazgeçtiğimiz Kurban Bayramı'nızı tebrik ediyorum. Rabbimden tüm insanlığa hayırla, sağlıkla, huzurla nice bayramlar kısmet etmesini diliyorum. Yakın tarihimizin bu en pespaye adi teşebbüsünde toplamda 252 kardeşimiz şehadetle şereflendi. Her biri bu topraklar için toprağa düşmüş askerimiz kararında olan 15 Temmuz şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Biz öğreniyoruz ki şehitler, sevgililer sevgilisi peygamber efendimize komşular. Bizi de onlarla birlikte şeref yad etsin. Bu hıyanet teşebbüsü sırasında darbecilerin uçaklarına, tanklarına silahlarına üryan elleriyle karşı koyan gazilerimize sağlık ve afiyet temenni ediyorum. Evlatlarımızı kimse bizden koparmasın. Ülkemizi bu cins tehditlerle sınamasın.

6'LI MASAYA ŞEHİT TEPKİSİ

Kardeşlerim cemiyetlerin tarihlerinde yüzyıllar boyu unutulmayacak dönüm noktaları vardır. Halkımız 15 Temmuz'da ulusundan aldığı iman gücüyle, darbe teşebbüsünü sabah güneşin doğuşuyla sonuca uğratarak böyle bir destan yazmıştır. Takribî 2 yüzyıldır ayağa kalkmak istediği her yarıyılda bu ulusu savaşla, darbeyle, vesayetle, terörle ekonomik krizle, sosyal çatışmayla dizleri üzerine çökertenler hamd olsun bu kez yeniden muvaffak olamadılar. Kardeşlerim, imandır o cevherki ilahı ne büyüktür, imansız olan paslı vicdan sinede yüktür. Şimdi 6'lı masaları var dimi bunların? Bu 6 masada şehitlerimizin esamesi okunuyor mu? Onların tasayı var. Onlar PKK terör örgütüyle birlikte yürüyorlar. Başka Bir Deyişle Gabar'da Cudi'de bizim Mehmetimize saldıranlarla, onların meclisteki uzantılarıyla birlikte, el ele yürüyorlar. Devletimiz Cumhuriyetimizin 85 milyon hep beraber 15 Temmuz gecesi arkadaşa düşmana bir defa daha kanıtladık. Cumhur İttifakı olarak bu gayreti o gece nasıl kanıtladıysak, bundan sonraki süreçte de aynen kanıtlamaya devam edeceğiz. 


"ZAFER İNANANLARINDIR" DEDİK VE ORADAN ZAFERLE ÇIKTI"

15 Temmuz öyle bir geceydi ki, konutlarından, semtlerinden harekete geçenlerin tamamı şahadeti göze alarak yola çıkmıştır. Hani birisi de akşam saat 23'te Yeşilköy Havalimanı'na gelmişti. "Haberim olsaydı ben de beklerdim" diye haber veriyor. Ve FETÖ'cülerin hakimiyeti altından oradan Bakırköy Belediyesi'ne gidiyor. Ve orada televizyon karşısında kahvesini yudumlarken biz de havalimanına iniyoruz. Saat 01:00'i birkaç dakika geçe. Kadın erkek genç yaşlı oradaydı. Sizin ferasetiniz Cumhur İttifakı olarak orada buluşmanız bunların çanına ot tıkadı. Ve ne oldu fazla sürmedi. Hemen kaçıp gittiler. "Zafer inananlarındır" dedik. Oradan zaferle çıktık. Bu Ankara'da da böyle oldu.

Şehitlerimizin anılarına baktığımızda tamamının aynı şuur, aynı istem, aynı kararlılıkta darbecilerin üzerine yürüdüklerini görüyoruz. Şu anda biz buradan konuşuyoruz. Ama aynı anda Ankara'da da Kızılay başta olmak üzere ülke genelinde şu merasimler yapılıyor. Zira kalpler aynı anda atıyor. Bu buluşmanın ismi Cumhur İttifakı'dır. Ankara'daki Türkiye Büyük Millet Meclisinin dili olsa da üzerlerine bomba yağarken, ulusun vekillerinin sizlerin itimadına nasıl sahip çıktığını, vefata alan okuduğunu anlatsa. Gölbaşı Özel Harekat Bahçesi'nin dili olsa da darbeciler tarafından pespayece bombalanan kahraman polislerin imanını anlatsa. Ülkemizin şehirlerindeki alanların dili olsa da 27 gün süren demokrasi nöbetlerinde ulusun istemini anlatsa. Ülkemizin bir daha 15 Temmuz gibi musibetlere ulusumuzun bir daha esirlik tehdidine maruz kalmaması için Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını kararlılıkla sürdüreceğiz.  Ülkemizi dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri haline getirmek için var eforumuzla çalışacağız.