Son dakika... Şevket Sabancı vefat etti

Son dakika... Şevket Sabancı vefat etti

Bir zamandır rehabilitasyon gören Sabancı Holding'in ehemmiyetli adlarından ve Temel Holding'in kurucusu Şevket Sabancı 85 yaşında yaşama veda etti.

Sabancı Holding’in ikinci kuşak temsilcisi ve Temel Holding'in kurucusu Şevket Sabancı, 85 yaşında hayatını yitirdi. Bir zamandır Amerikan Sağlık Kurumu’nde rehabilitasyon gören Şevket Sabancı’nın bu sabaha karşı ölüm ettiği gelen bilgiler arasında. Sadıka Sabancı, Emine Sabancı Kamışlı ve Ali Sabancı’nın babası, Can-Kazım Köseoğlu, Fethi-Kerem Kamışlı’nın dedeleri olan Şevket Sabancı’nın kalp yetmezliğine bağlı olarak rehabilitasyon gördüğü bilindi.

Son dakika... Şevket Sabancı vefat etti

ŞEVKET SABANCI KİMDİR?

Hacı Ömer ve Sadıka Sabancı çiftinin dördüncü çocuğu olan iş insanı Şevket Sabancı, 1936 senesinde Kayseri'de dünyaya gelmişti. Yüksek öğrenimini İngiltere'de Manchester Üniversitesi'nde Tekstil Mühendisi olarak bitiren Şevket Sabancı, 2004 senesine kadar Sabancı Holding İdare Heyeti Başkan Vekilliği vazifesini yürütmüştü. 2000 senesinde, Sabancı Holding’deki ortaklığını devam ettirmek kaydıyla kızı Emine Sabancı Kamışlı ile beraber Temel Holding’i kurmuştu. Pegasus başta olmak üzere, havacılık. Gayrimenkul, teşebbüs anaparası mevzusunda yatırımlar yapan Temel Holding’in idare heyeti başkanlığını oğlu Ali Sabancı’ya devretmişti. Şevket Sabancı, 650 milyon dolarlık mirasıyla 2020 senesinde Forbes Mecmuası’nin en zenginler listesinde 49’uncu sırada yer almıştı.

Son dakika... Şevket Sabancı vefat etti