Son dakika... Siyasette 'sığınmacı' tartışması! AK Parti Sözcüsü Çelik: Sığınmacıları katillere teslim edemeyiz

Son dakika... Siyasette 'sığınmacı' tartışması! AK Parti Sözcüsü Çelik: Sığınmacıları katillere teslim edemeyiz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, mültecilerle alakalı tartışma mevzusunda "Biz mültecileri katillere teslim edemeyiz" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, politikadaki mülteci münakaşalarına ait açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nın laflarına tepki gösteren Çelik, "Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi mülteciler gönüllü ve şerefli biçimde ülkelerine dönecekler. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir ve biz bunları katillere teslim edemeyiz. Bunu söyleyen muhalefet partilerinin bu insanları katillere teslim etmemek için bir tasarıyı, programı var mı? Yalnızca 'Yollayacağız' diyorlar, karşı tarafta bir kırım aygıtı var. Nasıl olacak bu? 'Şu tarihte, bu tarihte yollarız' diyenler esassız konuşuyorlar. Bu insanların arttan vefat aygıtı var. Ondan kurtulmak için buraya geldiler. 30 km bir derinlik içinde tehlikesiz bölge oluşturulsaydı kendi ülkelerinde kalacaklar, ne Türkiye'ye geleceklerdi ne Akdeniz sularında botları daldırılacaktı. 'Bugün biz istediğimiz gibi yollarız' diyenlerin geçmişte yaşananları anımsaması gerekli. Türkiye'ye sığınan Azeri aydınlar Sovyetler Birliği'ne iade edildi. Stalin yönetimi, Azeri aydınları kafasına mermi sıkarak öldürdü. Bunu söyleyenlerin bu insanları katillere teslim etmemek için bir tasarıları var mı? Yalnızca konuşuyorlar. Kılıçdaroğlu, kendisini Cumhurbaşkanımızdan çok Esad ile empati kurar biçimde konumlandırıyor. Kılıçdaroğlu, grup konuşmasında çok üzücü şeyler söyledi. Politik partiler arasındaki çaba politik rekabettir, Kılıçdaroğlu'nun rekabet değil husumet politikayı içinde hareket ettiğini görüyoruz. Ne genel başkanımıza ne cumhurbaşkanımıza karşı kimse böyle konuşamaz. Esad idaresiyle kim empati kuruyorsa maşa odur" ifadelerini kullandı.

"UTANÇ VERİCİ BİR AÇIKLAMA"

Türkiye'nin mavi vatanda hak ve hukukunu aramak için var olduğunu söyleyen Çelik, "CHP’den biri çıktı, 'Mavi vatanda arayışa girmek maksimalist tavırdır' dedi. Birileri maşa aramak istiyorsa buraya bakmalı. Türkiye, Azeri kardeşlerimizin Karabağ'da verdiği gayreti dayanaklarken, CHP’den biri çıkıp 'Türkiye, Karabağ'a cihatçıları yolluyor' dedi. Azerbaycan'ın değil Ermenistan'ın yanında duran kim varsa sömürgecilerin maşası. Bir politik parti genel başkanına yakışmıyor. CHP'ye rey veren yurttaşlarımızın ulusal duruşuna da yakışmıyor. 'Aylan bebeğin vefatından Erdoğan mesuldür' diyor. Bu kadar utanç verici bir açıklama. Çocukların Akdeniz'de can vermesinin iki nedeni var; biri Esad yönetimi, biri çocukların bindiği botları şişleyen Yunanistan" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun dünkü grup buluşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan için söylediği ifadelerin kabul edilir olmadığını belirten Çelik, "AB Meclisi kadar dahi Kılıçdaroğlu'nun Akdeniz'de ne olup bittiği hakkında bilgisi yok. Tam bunlar görülmediği zaman ortaya çıkan tablodan anlaşılan Kılıçdaroğlu, Yunanistan, Hafter ve Esad yönetimi yanında" diye konuştu.

"KILIÇDAROĞLU'NUN SON KONUŞMASI BÜTÜN BİR HUSUMET KONUŞMASI"

Kılıçdaroğlu'nun Orta Doğu'da barış masası kurma açıklamasına ait de Çelik, "Orta Doğu'da barış masası kuracağını söylüyor. Orta Doğu'da gitsin mazlum insanlar içinde Cumhurbaşkanımız aleyhine bir tümce söylesin, neyle karşılaşır. Bu biçimde Cumhurbaşkanımızı yargılamak husumet politikayıdır. AK Parti husumet politikasına hiçbir biçimde izin etmeyecektir. Kılıçdaroğlu yakın zamanda PYD'nin Türkiye için bir tehdit oluşturmadığını söylemişti. Onlara gösterdiği iyi maksadın binde birini Türkiye Cumhuriyeti siyasetleri için göstermiyor. Bu mükemmel bir güzergah sapmasıdır, fikir sapmasıdır. Bizim kırmızı çizgimiz muhakkaktır. Suriye sorunu zati sarihtir. Ne dış siyaset, ne diplomasi öğreniyorlar. Gitmekle, görüşmekle mesele çözülecek olsa her gün görüştüğünüz 6'lı masadaki paradoksları çözerdiniz, çok uzağa gitmeye gerek yok. Kılıçdaroğlu'nun son konuşması Cumhurbaşkanımıza, partimize, Bakanlar Kurulumuza karşı bütün bir husumet konuşmasıdır. Bu nefret, husumet konuşmasına karşı en güçlü tutumu alacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.