Son dakika: Sosyal medyada da konuşulmuştu! Van Valiliği'nden 'düzensiz göçmen' açıklaması

Son dakika: Sosyal medyada da konuşulmuştu! Van Valiliği'nden 'düzensiz göçmen' açıklaması

Gelen son dakika haberine göre Van Valiliği sosyal medyada da konuşulan çok rakamda kumpassız muhacirin boş arazide toplu biçimde yürüdükleri görüntülere ait, 'Kumpassız muhacirleri gizlemekte…

Görüntülerin İpekyolu ilçesi Hacıbekir Semti’nin Erek Dağı doğrultusunda bulunan sarih arazide çekildiği belirtilen açıklamada, Polis mesullük sahasında kalan bu arazideki görüntülerin 10.07.2021 tarihine ait olduğu, görüntülerde akım eden vakanın son yarıyıllarda şehrimize yardım olarak sevk edilen özel harekat ve kolluk personeli ile Şehir Jandarma Komutanlığımızca bölgeye sevk edilen yardım birliklerin beraber bölgede şok konut olarak belirlenen muhacir firaricilerinin kumpassız muhacirleri gizlemekte kullandığı konutlara müteveccih yaptığı işlemler sonucunda ortaya çıktığı tespit edilmiş olup; hadisenin olduğu gün ve sonrasında polis ekiplerince sürdürülen çalışmalar sonucunda 19.07.2021 günü itibariyle videoya mevzu bölgeye yakın mesken yerinde bulunan metruk binalarda toplam 1456 kumpassız muhacir tutulmuş, bunları organize eden 11 organizatör tutularak gözaltına alınmış ve 6’sı çıkarıldıkları duruşmaca hapsedilmiştir. Buna ek olarak muhacirlerin saklandıkları 11 adet baraka stili yapı devrilerek kullanılmaz hale getirilmiştir" denildi.

27 BİN 230 MUHACİR VE 716 ORGANİZATÖR YAKALANDI

Van’da kumpassız göç ile gayret faaliyetlerinin kararlılıkla yürütüldüğü belirtilen açıklamada, "Bu mevzuda görevli askeri hudut birliklerimiz ile İçişleri Bakanlığımızca görevlendirilen jandarma ve polis eforlarımız 24 saat temeline göre görev yapmakta, teknolojik ihtimallerden ve özellikle insansız hava vasıtalarımızdan azami miktarda yararlanmaktadır. Kumpassız göçü yasaklamaya müteveccih faaliyetler sonucunda 2021 senesinde Türkiye-İran hududunun şehrimiz hudutlarında kalan sınır hattından 34 bin 308 bireyin ülkemize yasadışı yollarla girişi yasaklanmıştır. Yeniden güvenlik güçlerimizce 2021 seneyi içinde 27 bin 230 muhacir tutulmuş olup, ayrıca aynı sene içerisinde 716 organizatör tutularak haklarında adli operasyon başlatılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, hudut güvenliğinin sağlanması noktasında hudut hattında ilave karakol ve kulelerin yapılmakta olduğunu, ayrıca hudut güvenlik duvarı inşaatına başlanıldığını belirtildi, "110 km hendek kazılmış ve ilave hendek kazım çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca hudut boyunda 76 monoblok ve lego kulenin üretimi bitirilmiş, 103 adet elektro optik kule imali de devam etmektedir. Muhacir firariciliğiyle gayret kapsamında kumpassız muhacirlerin hududu geçmesinin yasaklanması, tutulması, muhacir firariciliği kabahatine iştirak eden veya organize eden şahıs ve yapıların tüm güzergahlarıyla ortaya çıkarılmasına müteveccih çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülmektedir denildi.