Son dakika... Su baskınında kalan otomobil sahipleri dikkat! Kaskoda muafiyet yok

Son dakika... Su baskınında kalan otomobil sahipleri dikkat! Kaskoda muafiyet yok

Yoğun yağışlar sebebiyle İstanbul'un bazı bölgelerinde su baskınları görüldü. Arabalar sular altında kalırken büyük giderler ortaya çıktı. Kaskosu olanlar ise bu vaziyetten ceplerinden para…

İstanbul’da alana gelen yoğun yağış bazı bölgelerde su baskınlarına neden oldu. Arabalar sular altında kalırken zararların karşılanması için teşebbüslere başlanıldı. Su Baskın ve su baskını sebebiyle zarar alan arabaların sahipleri öncelikle sigorta firmalarına müracaat yapması gerekiyor.

Su Baskın ve su baskınında kalan arabalarda zarar suyun ulaştığı seviyeye göre farklılık gösterebiliyor. Yeni nesil vasıtalarda elektronik aksamın çok olmasından dolayı giderler çoğalırken mekanik vasıtalarda bu gidişat yalnızca paklikle bertaraf edilebiliyor.

Zarar alan taşıtların uzman şahıslar tarafından bakım ve onarımının yapılmasının ardından yine trafiğe çıkması sağlanıyor. Ancak uzun vadede yeni meselelerin çıkmasına da bakımlar mani olamıyor. Elektrik tesisatında oksitlenmeler zamanla aşırılaşacağı için ilerleyen senelerde büyük giderlere neden olabiliyor.

Son dakika... Su baskınında kalan otomobil sahipleri dikkat Kaskoda muafiyet yok

‘KASKODA MUAFİYET YOK’

Red Sigorta Marmara Bölge Müdürü Tolga Su Baskınlar “Su Baskın zararı oluştuğunda vasıtadaki zarar için öncelikle kasko firmasına haber verilmesi gerekiyor. Sonrasında taşıt uygun bir servis ya da tamirhaneye çekilerek eksperin gelmesi bekleniyor. Eksper gelip taşıt üzerindeki zararın ebadını raporluyor ve sigorta şirketini yolluyor. Sonrasında sigorta işletmeyi taşıtı onarıyor ya da perte ayırma usulünü seçiyor. Su Baskın zararında muafiyet yok, hemen hemen tüm zarar karşılanıyor. Su Baskın zararlarında su baskın olduğu aşinayı için rastgele bir hava vaziyeti raporu da istenmiyor” dedi.

Ticaret Bakanlığından çok ucuza otomobil satışıTicaret Bakanlığı'ndan çok ucuza araba satışı

ELEKTRİK TESİSATI KOMPLE DEĞİŞMELİ

İstanbul Oto Artistleri Esnaf Odası Başkan Vekili Muammer Sığırcık su ve su baskın zararı olan taşıtların elektrik tesisatının komple değişmesi gerektiğini, değişmezse onarımdan verim alınamayacağını söyledi.

Sığırcık “Elektrik tesisatın komple değişmesi gerekli. Silindir kapağı sökülecek, yağlar değişecek. Elektronik beyinlerin elden geçmesi gerekli. Araba suya girince netlikle kontak basmamak gerekiyor” dedi.

Sığırcık ayrıca yaz tatillerinin başlamasıyla beraber arabaların bakımlarının bütün olması gerektiğini söyledi.

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın