Son dakika: Suriyeli eski albay insanlığa karşı suç işlemekten mahkum edildi!

Son dakika: Suriyeli eski albay insanlığa karşı suç işlemekten mahkum edildi!

Almanya’da bir duruşma, Esad karşıtı karşılara müteveccih eziyeti idareyen daha önceki Albay Enver Raslan’ı insanlığa karşı kabahat işlemekten müebbet mapus cezasına mahkum etti.

Almanya'da Esed rejimi tarafından yapılan eziyetle alakalı görülen davada, Suriyeli daha önceki emniyet üyeyi insanlığa karşı kabahat işlemekten mahkum edildi.

Albay Enver Raslan 'İnsanlığa karşı kabahat işlemekten' müebbet mapus cezasına mahkum edilirken verilen karar dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Suriye'de Esed rejimine karşı 4 bin bireye yapılan eziyeti idarediği iddia edilen daha önceki komutan Enver Raslan, Almanya'da insanlığa karşı kabahatler, tecavüz, ağırlaştırılmış cinsel hücum ve 58 cinayetle yargılanmıştı.

58 yaşındaki Raslan, Suriye iç savaşının patlak vermesinden sonra, 2013'te Avrupa'ya kaçarak ailesiyle beraber Almanya'ya sığınma arzında bulundu.

Daha Önceki bir albay olan Raslan, 2012'de Suriye ordusundan ufalamış ve Temmuz 2014'te Almanya'ya sığınmacı olarak gelmişti.

Son dakika: Suriyeli eski albay insanlığa karşı suç işlemekten mahkum edildi

Karar, Suriye'de devlet eliyle işlenen kabahatlerle alakalı dünyada ilk olma özelliğini taşıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi BMGK kararlarını hiçe sayan Beşşar Esad rejimi, Suriye'de 10. senesini geride vazgeçen iç savaşta, milletin yarısından aşırısının yerinden edildiği bir civarda, hakimiyet ettiği bölgelerde 2021'in mayıs ayında ikinci kere güya devlet başkanlığı tercihine gitmişti.

Son dakika: Suriyeli eski albay insanlığa karşı suç işlemekten mahkum edildi

2011 evveli popülasyonu 22-23 milyon civarındaki ülkede, Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiserliğinin BMMYK bilgilerine göre 6,6 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Bürosuna OCHA göre, 6 milyon 702 bin birey ise ülke içinde yerinden edildi.

Yoğun kuşatma ve şiddetli hücumlar neticeyi Duma ilçesini ele geçiren Esad rejiminin 7 Nisan 2018'de tertip ettiği kimyevi silah hamlesinde 78 Dumalı sivil zehirli gazdan etkilenerek can vermişti.