Son dakika... Suudi Arabistan'dan flaş Umre kararı

Son dakika... Suudi Arabistan'dan flaş Umre kararı

Suudi Arabistan, Hac mevsiminin ardından,10 Ağustos'ta başlayacak Umre ziyaretleri için Kovid-19 aşısı olma koşulu getirdi.

Suudi Arabistan Hac Bakanı Dayanakçısı Hişam Said, ülkesindeki bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, yurtdışından Umre ziyaretlerinin 10 Ağustos Muharrem ayının başı itibariyle başlayacağını söyledi.

Said, umre mevsiminin başladığını ve Kovid-19'la çabaya uygun prosedürlerin uygulanacağını, ülke dışından gelecek olan umre ziyaretçilerine Kovid-19 aşısı olma koşulu getirildiğini duyurdu.

Mekke'deki Mescid-i Haram ve Medine'deki Mescid-i Nebevi'yi ziyaretlerde bu koşulun daha evvel, geçen Ramazan ayında getirildiğini andırdıran Said, alınacak aşıların Suudi Arabistan makamları tarafından kullanımına onay verilmiş aşılardan olması gerektiğine dikkat çekti.

: İlginize Sürükleyebilir Feci yangın! Patlama sesleri dinlendi... Mesken yerleri tahliye ediliyorUyarılar peş peşe gelmişti... Kâbus sürüyorAlmanya'da alarm: Tüm şehre yayıldı!

Said, Umre için günlük 20 bin bireyin kabul edileceği bilgisini verdi.

Kovid-19 salgını sebebiyle geçen sene olduğu gibi bu sene de hac imanı, yalnızca Suudi Arabistan'da yaşayanlarla hudutlu yakalanmış, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.

Suudi Arabistan makamları, geçen sene mart ayı başlarında Kovid-19 suratından umre ziyaretlerini askıya almış, 7 ay aradan sonra 4 Ekim 2020'de ülkede yaşayanlar için umre ziyaretlerini yine başlatmıştı.

Bu tarihten bir ay sonra da ülke dışından umre ve iman emeliyle gelenlerin kabul edilmeye başlandığı ülkede yurt dışından gelen ilk umre konvoyu, 3 günlük karantinadan sonra 4 Kasım 2020'de Kabe'de tavaf yapmıştı.