Son dakika: Taliban dünyayı şoke etti... Başbakan BM'nin terör listesinde!

Son dakika: Taliban dünyayı şoke etti... Başbakan BM'nin terör listesinde!

Afganistan'da eforu 20 sene sonra yine ele geçiren Taliban geçici hükümetini açıkladı. BM'nin terör listesinde yer alan Molla Muhammed Hasan Akhund Başbakan olurken listede FBI tarafından aranan bir

Taliban, iktidarı ele geçirdiği Afganistan'ın geçici hükümetini açıkladı ve ülkenin bir "İslam Emirliği" olduğunu duyuru etti.

Hükümetin başında Taliban'ın kurucularından Molla Muhammed Hasan Akhund olacak. Dayanakçılığını ise teşkilatın kurucularından Molla Abdulgani Baradar ve Maulvi Adul Selam Hanefi üstlenecek.

FBI'IN ARADIĞI AD BAKAN OLDU

2'nci Taliban yarıyılının Başbakanı olan Akhund Birleşmiş Milletler'in terör listesinde yer alıyor. FBI tarafından aranan Hakkani teşkilatının lideri Siraceddin Hakkani de İçişleri Bakanı oldu.

Son dakika: Taliban dünyayı şoke etti... Başbakan BMnin terör listesinde

Senelerdir Afganistan'da büyük hücumlar tertip eden ve Taliban içinde bir yapılanma olan Hakkani teşkilatı, Taliban'ın aksine Amerika Birleşik Devletleri tarafından 'terör örgütleri' listesine alınmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri BAŞKANI İLE KONULAN İLK TALİBAN ABONESİ

Başbakan olan Akhund, 1990'lardaki Taliban iktidarı sırasında Kandahar Valisi'ydi. Baradar ise 2020'de yarıyılın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump ile telefonda konuşarak, bir Amerika Birleşik Devletleri başkanıyla konuştuğu öğrenilen ilk Taliban abonesi olmuştu.

2020'de Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesi ise bir Taliban idareyicisinin bir Amerika Birleşik Devletleri başkanıyla öğrenilen doğrudan ilk temasıydı.

Dün Taliban tarafından yapılan açıklamaya göre, Korunma Bakanlığı'na Molla Muhammed Yakup, Dışişleri Bakanlığı'na da Emir Han Muttaki getirildi.

Maliye Bakanı Molla Hidayet Bedri, Adalet Bakanı ise Abdül Dominant İshakzai olarak açıklandı. Molla Yakup, Taliban'ın kurucularından ve uzun seneler liderliğini yapmış Molla Ömer'in oğlu.

Yakup Taliban'ın politik kanadının liderliğini yapmış, Amerika Birleşik Devletleri ile geçen sene imza atılan çekilme uyuşmasının ziyaretlerinde yer almıştı.

Taliban'ın üst düzey idareyicilerinden, Kültür Kurulu Başkanı Ahmedullah Vasik, neden hiç kadın bakan olmadığı sualine "Bu henüz son Kabine değil" cevabını verdi.

Bakanlar Kuruluda bir Kadın Bakanlığı bulunmuyor.

: İlginize Sürükleyebilir On binlerce mağdura bir şok daha... İkinci kere çarpıldılar!Marmara'nın unutulan fay hattı... Uzun senelerdir suskun, uzmanlar uyardı!Millî Eğitim Bakanlığından yeni Kovid-19 kararı