Son dakika: Taliban'dan flaş iddia: Yurtdışına kaçtı

Son dakika: Taliban'dan flaş iddia: Yurtdışına kaçtı

Afganistan'daki direnişin merkezi olan Pençşir'i ele geçirdiğini duyuran Taliban, direniş hareketinin liderlerinden Emrullah Salih'in yurtdışına kaçtığını duyurdu.

Dünya, Taliban'dan gelen yeni açıklamaları konuşuyor.

Geçtiğimiz saatlerde ülkedeki direnişin 'son kalesi' olarak anılan Pençşir'i ele geçirdiğini duyuran Taliban yeniden gündeme sanki bomba gibi düşen açıklamalara imzalaydı.

Gani'nin yurtdışına kaçması sonrası Kendisini ülkenin geçici Cumhurbaşkanı bülten eden Emrullah Salih hakkında 'yurtdışına kaçtı' iddiasında bulunan Taliban Sözcüsü, Salih'in Tacikistan'a kaçtığını belirtti.

Salih, Afganistan'ın başşehri Kabil'in Taliban'ın eline geçmesi sonrası kendisine sadık bir takım ile Pençşir'e geçmiş ve buradaki direniş hareketinin lider kadrosunda yer almıştı.

Öte yandan Afgan Milli Direniş Cephesi liderlerinden Ahmed Mesud, Twitter üzerinden bir ileti yayınlayarak 'Güvendeyim' iletiyi verdi.

'Düşmanın son yuvası Pencşir vilayeti de tamamen fethedilmiştir' diyen Taliban, geçtiğimiz saatlerde Pencşir'in ele geçirilmesiyle ülke genelinde savaşın tamamen sona erdiğini duyurmuştu.

Bunun üzerine Taliban'a katlanan Milli Direniş Cephesi lafçılarından Ali Maysam BBC'ye yaptığı açıklamada, "Bu doğru değil, Taliban Pençşir'i ele geçirmedi" demişti.

Son dakika: Talibandan flaş iddia: Yurtdışına kaçtı

 Reuters, Pençşir'deki hükümet binasına Taliban sancağının çekildiğini gösteren bu kareyi paylaştı...