Son dakika: Taliban'dan flaş Pençşir iddiası: Tamamen kontrolümüz altında

Son dakika: Taliban'dan flaş Pençşir iddiası: Tamamen kontrolümüz altında

Taliban, Afganistan'daki direnişin merkezi konumunda bulunan Pençşir Vadisi'nin tamamen ele geçirildiğini duyurdu.

Afganistan'ın büyük kısmında hakimiyeti sağlayan Taliban, gözünü Pençşir'e dikmişti.

Taliban karşıtı direnişe konut sahipliği yapan bölgeye binlerce militanını yollayan Taliban'dan yeni bir iddia geldi.

AFP'de yer alan son dakika büyümesine göre, Taliban, 'Pençşir Vadisi tamamen ele geçirildi' açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz saatlerde Afgan Milli Direniş Cephesi lideri Ahmed Mesud, Taliban'a 'barış görüşmelerine başlayalım' çağrısında bulunmuş ancak 'ya teslim olun ya da can veril' yanıtı almıştı.

Pencşir vilayeti, Amerika Birleşik Devletlerinin 2001'deki işgali evvelinde ilçe statüsündeydi. Takribî 170 bin popülasyonlu bölgenin büyük kısmı Taciklerden oluşuyor.

Sovyetler Birliği'nin 1980’lerdeki işgaline karşı Ahmet Şah Mesut liderliğinde tesirli bir direniş gösteren Pencşir’e, 1990’ların sonunda ülke geneline dağılan Taliban eforları da giremedi ancak mevzubahisi yarıyılda Taliban eforları çok rakamda cepheye dağılmış gidişattaydı.

Vadiler silsilesinden alana gelen ve toplam 120 km uzunluğa sahip bölge, binlerce metrelik sarp dağlarla çevrili olması sebebiyle içindekilere natürel koruma sağlıyor. Vadiye giriş çıkışların birer geçitten sağlanması askeri işlemleri oldukça güçleştiriyor.

: İlginize Sürükleyebilir Yeni yarıyıl başladı! Aşısıza hayat artık daha zorNet laflar: Lüzumlu olacak! Çok ehemmiyetli açıklamalarKabinede 4 ehemmiyetli gündem... Kritik buluşma bugün

Kabil’in 2001’de Taliban’dan alınmasında da rol oynayan Pencşirliler, genellikle bölge içinden bir idareyiciyle yönet edildikleri için kendilerine fiili bir otonomluk atfediyor.

Bölgedeki silahlı ve politik yapılanmaya, El Kaide militanları tarafından öldürülen Ahmet Şah Mesut’un oğlu Ahmed Mesud liderlik ediyor. Afganistan Milli Direniş Cephesi isimli yapı, Rusya ve öbür ülkelerin Taliban’ı ikna ve kendilerine takviye etmesi için teşebbüslerde bulundu ancak netice alamadı