Son dakika: Tansiyon hiç olmadığı kadar yüksek! ABD ve Rusya'dan peş peşe açıklamalar...

Son dakika: Tansiyon hiç olmadığı kadar yüksek! ABD ve Rusya'dan peş peşe açıklamalar...

Amerika Birleşik Devletlerinin Rusya'yı Ukrayna mevzusunda yaptırım ile tehdit etmesinin ardından bugün Kremlin'den yanıt geldi. Rusya Amerika Birleşik Devletlerinin açıklamasını 'Çizgiyi aşmak' olarak

Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklama ile Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi halinde Biden idaresinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus bankalarına ciddi yaptırımlar uygulayacağını açıklamıştı. Amerika Birleşik Devletleri ayrıca mevzubahisi bir işgal halinde Kiev'e 500 milyon dolarlık yeni güvenlik takviyeyi yapılacağını da duyurmuştu.

KREMLİN UYARDI: ÇİZGİYİ AŞMAK OLUR

Kremlin'den yapılan son dakika açıklamasında, Amerika Birleşik Devletlerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i şahsi olarak hedef alan yaptırımlarının 'çizgiyi aşmak' olacağı belirtildi ve ülkeler arasındaki ilişkilerin tamamen kapabileceği ihtarı yapıldı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği beyanatta, "Bir devlet başkanına yaptırım uygulamak, hududu aşmak ve bağları koparmakla mukayese etilebilir" dedi.

Gözden KaçmasınRusya-Ukrayna gerilimi… NATO’dan flaş sözler: Rusya saldırırsa büyük bedel öderRusya-Ukrayna gerilimi… NATO’dan flaş laflar: Rusya saldırırsa büyük bedel öderHaberi görüntüle

UKRAYNA GÖRÜŞMELERİ HER ZAMANKİNDEN GERGİN

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinin Rusya-Ukrayna hududundaki gerilimi düşürmek için yaptığı tüm diplomatik adımlar akıntıya kürek sürüklemekten ileri gitmedi. İlk olarak Cenevre'de yapılan Amerika Birleşik Devletleri-Rusya görüşmesi ve peşinden dün Brüksel'de reelleştirilen Rusya-Avrupa zirvesi büyük bir hayal kırıklığı yaratırken temaslarda rastgele bir ilerleme kaydolunamadı.

EN GERGİN TOPLANTI! TEMENNİLER SIFIRA İNDİ

Tüm bu gerilim ortasında bugün Viyana'da hakikatleştirilecek AGIT buluşması şimdiye kadarki temaslar içinde tansiyonun azami olacağı zirveye benziyor.

Moskova ve Washington, bu hafta Cenevre ve Brüksel'de yapılan gergin görüşmelerde Avrupa güvenliği mevzusundaki "temel" değişikliklerin altını çoktan çizdiler. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın AGİT Perşembe günkü Viyana'daki buluşmasında rastgele bir ilerleme beklenmediğini kabul etti.

Amerika Birleşik Devletlerinin AGİT büyükelçisi Michael Carpenter, "Bu hafta somut bir netice olacağını düşünmüyorum. Ana hedefimiz ilkede bir diyalog kurmak" dedi.

Gözden KaçmasınPutin bunu hesap etmemişti İşgal planı suya düştü...Putin bunu hesap etmemişti! İşgal tasarıyı suya düştü...Haberi görüntüle

RUSYA: BATI'YA GÜVENMİYORUZ, AGİT SONRASI KARARIMIZI VERECEĞİZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Ryabkov dün yaptığı açıklamada, 'Batı'ya güvenmiyoruz. Ukrayna, asla ama asla NATO abonesi olmamalı. Bunun bizim için netlikle gerekli." diyerek güvenlik garantisi istediklerinin altını çizdi ve Rusya'nın kararını AGİT buluşması sonrası vereceğini duyurdu.

NATO'DAN SERT AÇIKLAMA: TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Dün Brüksel'de reelleştirilen zirve sonrası NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg diyalog çağrısı yaparken sert iletiler vermeyi de ilgisizlik etmedi. Diyaloğa sarih olmalarının taviz anlamına gelmeyeceğini vurgulayan Stoltenberg, 'Bu kriz Rusya'nın başının altından çıktı, gerilimi düşürmesi gerekenler de onlar. Şayet Rusya Ukrayna'ya saldırırsa bunun bedeli ağır olur' dedi. 

Gözden KaçmasınABDden tepki çeken adım: İç savaş provası mıAmerika Birleşik Devletleri'den tepki sürükleyen adım: İç savaş provası mı?Haberi görüntüle