Son dakika... Telafi eğitimi nasıl olacak? Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan önemli açıklamalar

Son dakika... Telafi eğitimi nasıl olacak? Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan önemli açıklamalar

Karşılama eğitimi nasıl olacak? Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Karşılamada Ben de Varım" programının tanıtımında yaptığı açıklamada ''Yaz yarıyılında isteğe bağlı karşılama eğitimi sarih…

Programın tanıtımında konuşan Bakan Selçuk, şunları söyledi:

Değişik destek mekanizmalarımızla sizlere en kaliteli biçimde erişmeye çalışsak da eğitimin uzaktan hakikatleşmesi talebe eğitmen ve aileler için bir ekip hudutluklar doğurdu, bunun farkındayız.

Biz bunları tanımlamak için araştırmalar yaptık. Elbette ispata dayalı olarak değişik talebelerde karşılama eğitimine lüzum olduğunu tespit ettik.

Bir karşılama programıyla salgının eğitime yansıyan negatifliklerini hep beraber bertaraf etmek fırsat hakı prensibimiz güzergahında, talebelerimizi desteklemek istiyoruz.

UDEP ismini verdiğimiz milli destekleme programını da bütün bu sebeple hazırladık. 2020 - 2021 eğitim öğretim senesini 2 Temmuz cuma günü sonlandırıyoruz.

KARNELER 18 HAZİRAN'DA

Biz mekteplerimizi sarih yakalayacağız. 21 Haziran'da yoğun olarak başlayacağımız faaliyetler evvelinde sistem altyapımızda yoğunluğa neden olmamak için de karneleri 18 Haziran'dan itibaren talebelerimize açıyoruz. dileyen karnelerine 18 Haziran'dan sonra erişebilecek. Yaz yarıyılında tamamen isteğe bağlı olarak bir karşılama programını başlatıyoruz. 

MEKTEPLER YAZIN SARİH YAKALANACAK

Gelecek eğitim öğretim senesine tüm hissedarlarımızla canlı bir başlangıç yapmayı kastediyoruz.

Yaz yarıyılıyla beraber bakanlığımız 1.5 sene sürecek olan milli destekleme yarıyılına girmiş oluyor.

1.5 sene sürecek olan destek kapsamında yapılacak çalışmalardan bahsetmek isterim.

Her mektebimiz kendi mekteplerindeki talebelerin lüzumlarını tanımlayacak. Mektepler UDEP kapsamında böylece bir karşılama tasarıyı da oluşturmuş olacak.

18 Haziran - 2 Temmuz'da uygulamaya başlayacaklar.

2 Temmuz'dan yeni eğitim öğretim başlayıncaya kadar talebelere sarih yakalanacak.

Yaz boyu mekteplerde çocuklarımızı ağırlayacağız. Öğretmenlerimiz de ders saati üzerinden görev alabilecekler isterlerse.

Dolu dolu geçen bir yazın ardından yeni eğitim öğretim senesine başlayacağız.

1'den 2'ye geçen talebelerimiz için okuma yazma taraması başlatılacak. Bu taramalarımızın neticelerine göre lüzumu tespit edilen talebelere ek ders ve ek materyal dayanağı sağlayacağız.

LİSELER İÇİN ÖZEL PROGRAM

Liseler için özel programlar uygulayacağız.

Uzaktan eğitim sürecinde yaşadığımız seferberlik duygusunu yaşatabilmek için karşılamada ben de varım diyen herkesle UDEP çerçevesinde bir araya geleceğiz.

Ben şimdiden görev alan, katılım sağlayan herkese ülkemin çocukları ve geleceği ismine vicdandan teşekkür ediyorum.

Bizim için uzun sayılabilecek bir aranın ardından bugünden itibaren mekteplerimizde ilk ders zilini çalmanın coşkusunu yaşıyoruz.

Buradan tam talebelerimi, meslektaşlarımı ve velilerimizi sevgiyle selamlıyorum.