Son dakika: TFF'den yabancı sınırı açıklaması! 8+3 kuralı gelecek sezon devam edecek

Son dakika: TFF'den yabancı sınırı açıklaması! 8+3 kuralı gelecek sezon devam edecek

Türkiye Futbol Federasyonu İdare Heyeti, Süper Lig'de yabancı oyuncu kaidesinde yeni sezon için farklılığa gidilmeyeceğini duyurdu. Türkiye Futbol Federasyonu, geride kalan sezonda olduğu gibi önümüzdeki

Yapılan açıklamada Süper Lig kulüplerinin 2022-2023 sezonunda kadrosunda en fazla 14 yabancı oyuncu bulundurabileceği, sahaya ise aynı anda en fazla 8 yabancı futbolcu sürebileceği kaydolundu.

Böylece ekiplerin sahada en az 3 Türk futbolcu bulundurma lüzumluluğu devam edecek.

Olağan koşullarda 2022-23 sezonunda kadrodaki yabancı rakamının 12, sahadaki yabancı rakamının ise 7'ye düşmesi gerekiyordu.

TFF'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Türkiye Futbol Federasyonu İdare Heyeti, Sayın Mehmet Büyükekşi başkanlığında Riva’da bir buluşma yapmıştır.

Buluşmanın başlangıcında kulüpleri temsilen bulunan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Sayın Ahmet Ağaoğlu, Federasyonumuza kulüplerin görüş ve tekliflerini iletmiş ve TFF’nin yeni idaresine zaferler dilemiştir.

Daha sonra TFF İdare Heyeti, kendi arasında yaptığı değerlendirmeler neticesinde şu kararları almıştır:

1. 2022 – 2023 Futbol Sezonunda Süper Ligde yabancı tebaalı futbolcu uygulamasının, geçen sezondaki gibi sahada yarışmaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 8 yabancı tebaalı futbolcu bulundurulması şartıyla, kontratı devam edenler de dahil en fazla 14 yabancı tebaalı futbolcunun patent edilerek A Ekip ve Yarışma Ad Listesinde bulundurulması uygulamasının devam etmesine; buna ilaveten kulüplerin 21 yaş ve altında olmaları şartı ile, U14 ulusal ekibi dâhil olmak üzere ülkesinin ulusal ekiplerinde en az 10 yarışmada oynamış 3 yabancı tebaalı futbolcu ile de kontrat imza atabilmelerine ve bu futbolcuları A Ekip Listesine yazabilmelerine, kulüplerin sahada yarışmaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 8 yabancı tebaalı futbolcu bulundurmaları şartıyla, yarışma ad listesine en fazla 14 yabancı tebaalı futbolcu yazabilmelerine,

TFF 1. Ligde ise yabancı tebaalı futbolcu uygulamasının, bir evvelki sezondaki biçimi ile uygulanarak, kontratı devam eden futbolcular dahil 8 yabancı tebaalı futbolcunun patent edilerek, lisans alabilmelerine, kulüplerin sahada yarışmaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 5 yabancı tebaalı futbolcu bulundurmaları şartıyla, yarışma ad listesine en fazla 7 yabancı tebaalı futbolcu yazabilmelerine karar verilmiştir.

2. TFF İdare Heyeti; 2022-2023 sezonu için duyuru edilecek Ekip Tüketme Limitlerindeki kabul edilebilir sapma oranını %40 olarak tanımlamıştır. Ayrıca; Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Yönergeyi Ek-XII-D Ekip Tüketme Limiti tanımlama maddesinde, Ekip Tüketme Limiti için belirlenen hesaplama usullerinden yüksek olan meblağların alınması suretiyle, alakalı Ekip Tüketme Limitinin tanımlanması kararlaştırılmıştır.