Son dakika: Tonga'da ikinci yanardağ patlaması! Dev tsunami oluştu...

Son dakika: Tonga'da ikinci yanardağ patlaması! Dev tsunami oluştu...

İsme ülkesi Tonga'da dünkü volkan patlamasının ardından bu sabah alana gelen ikinci bir patlama yaşandı. Patlama sonrası 1,2 metrelik bir tsunami alana geldi, çoğu mesken alanı sular altında kalırken

İsme ülkesi Tonga'nın başşehri Nuku'alofa'nın takribî 65 km kuzeyinde yer alan Hunga Ha'apai Adasındaki volkanda dün bir patlama alana gelmişti.  Komşu ülkelerde dinlenen volkanik patlamanın ardından bugün bölgede ikinci bir patlama peydana geldi. Tonga'da büyük dalgalar karaya vurdu.

1.2 METRELİK BİR TSUNAMİ

Avustralya Meteoroloji Ofisi, "Nukualofa'da 1,2 metrelik bir tsunami dalgası gözlemlendi" açıklamasında bulundu. Dünkü patlamanın ardından kaydolunan maksimum tsunami dalgası 30 santimetreydi.

İkinci patlama en az sekiz dakika sürdü ve havaya birkaç km gaz, kül ve duman püskürttü. Bölgedeki bir hayli mesken alanı sular altında kaldı.

Gözden KaçmasınHunga Haapai Adasındaki yanardağda patlamaHunga Ha'apai Adasındaki volkanda patlamaHaberi görüntüle

YEREL MİLLETE İHTAR 

Suva'daki yetkililer, patlamanın yoğun olduğunu ve Fiji'de 800 kmden daha uzakta "yüksek sesli gök hengamesi sesleri" olarak dinlendiğini belirtirken, kıyı bölgelerinde yaşayanlardan daha yüksek yerlere yönlenmeleri istendi.

AFAD: ŞİDDETLİ VOLKAN PATLAMASI

AFAD'dan mevzuya ait yapılan paylaşımda, "Pasifik Okyanusu'nda bulunan Tonga'da alana gelen şiddetli volkan patlaması sonrasında tsunami dalgaları oluşurken, bazı mesken yerlerini su bastığı bildirildi. Raptiye Bölgede yaşayanlara yüksek yerlere gitmeleri mevzusunda anonslar yapıldı." ifadeleri yer aldı.

Son dakika: Tongada ikinci yanardağ patlaması Dev tsunami oluştu...

KONUTTA KALIN, MASKE TAKIN İHTARI


Tonga Jeoloji Hizmetleri başkanı Taaniela Kula, insanları içeride kalmaya, dışarıdalarsa maske takmaya ve yağmur suyu rezervuarlarını ve yağmur suyu toplama sistemlerini kapatmaya çağırdı.

TSUNAMİ İHTARI YAYINLANDI

Pasifik Tsunami İhtar Merkezi, bir "tsunami ihtarı" yayınladı ve deniz seviyesindeki dalgalanmalar ile sahillerde risk oluşturabilecek güçlü okyanus akıntıları tehdidi olduğunu belirtti.