Son dakika... Tosuncuk mahkemede! 'Hâkim: Memlekete hoş geldin; Aydın: Hoş bulduk, merhabalar'

Son dakika... Tosuncuk mahkemede! 'Hâkim: Memlekete hoş geldin; Aydın: Hoş bulduk, merhabalar'

BREZİLYA’da teslim olduktan sonra Türkiye’ye getirilen Çiftlik Bank’ın ‘Tosuncuk’ lakaplı kurucusu Mehmet Aydın, firar ettiği yarıyılda hakkında açılan İstanbul Anadolu 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki…

Mahkeme banalde eylül ayında yapılacaktı ancak duruşmanın Mehmet Aydın hakkında tutma emri olduğu için dün ara mahkeme yapıldı. Mehmet Aydın mahkemeye Edirne Cezaevi’nden, avukatı ise Bursa’dan SEGBİS’le bağlandı. Duruşma kurulu mahkemenin başında Mehmet Aydın hakkındaki tutma kararını kaldırdı ve duruşmadaki her iki dosyadan da hapsedilmesine karar verdi.

TOSUNCUK DİYALOGLARI

Kimlik tespiti sırasında Mehmet Aydın ile Duruşma Başkanı Ali Günay arasında şu diyalog reelleşti:

Başkan: Mehmet Aydın memlekete güzel geldin.

Aydın: Güzel bulduk. Merhabalar.

Başkan: Kaç yaşındasın, nerede doğdun, okuma yazman var mı?

Aydın: 30 yaşındayım. Bursa’da doğdum. Ortaokul mezunuyum.

Başkan: Sabıkan var mı? Telefon kullanıyor musun?

Aydın: Sabıkam yok, telefonum da yok.

Başkan: Kazancın nedir?

Aydın: Şu an hiçbir kazancım yok.

Başkan: Konutlu misin?

Aydın: Ben boşanmadım, daha netleşmedi.

ÖDEYECEK PARAM YOK

Mehmet Aydın, kimlik tespitinin ardından yaptığı korunmasında özetle şunları söyledi: “Uruguay’da 5 milyon dolarlık malvarlığıma el koyuldu. Hakkımda tutma kararı çıkarılınca Paraguay’a yolladığımız ve Osman Naim Kaya’nın elinde bulunan 7 milyon dolarlık Bitcoin firma kuruluşuma da Osman Naim Kaya tarafından el koyuldu. Osman Naim Kaya hakkındaki soruşturma nedeniyle Uruguay’da hapsedildi. Daha sonra konut hapsini parçaladı. Şu anda ne yaptığını öğrenmiyorum. Konut mapusundan sonra kendisiyle görüşmedim.

Benim Türkiye’deki malvarlıklarıma da devlet tarafından el koyuldu. Benim mağdurların hasarlarını giderecek halihazırda bir param yoktur. Ancak Kıbrıs ve Türkiye’deki el koyulan malvarlıklarımla mağdurların hasarını gidereceğim. Ben yurtdışında hakkımda kırmızı bülten çıkarılana kadar değişik ülkelerde bulundum. Hakkımda kırmızı bülten çıkarıldığında Uruguay’daydım. Buradan Brezilya’ya geçtim. Değişik iki şehir gibi buraları düşünebiliriz. Rastgele bir mesele ve hakimiyet olmadan Brezilya’ya geçtim ve konsolosluğa teslim oldum.”

SALIVERİLMESİNİ İSTEDİ

Mehmet Aydın, korunmasının sonunda “Ben yurtdışına çıkarken hakkımda rastgele bir biçimde tutma kararı yoktu. Beraatımı arz ederim” dedi. Aydın’ın avukatı Fatih Kuş da müvekkilinin halihazırdaki malvarlığı ile tüm mağdurların hasarını giderebilecek gidişatta olduğunu belirterek tutuksuz suçlanmasını istedi. Duruşma kurulu, arzları yalanlayarak mahkemeyi erteledi. Duruşma Mehmet Aydın’ın tutulduktan sonra verdiği tüm ifadelerin kendilerine sevk edilmesine ve Mehmet Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

: İlginize Sürükleyebilir Yunanistan'ın tasayı Sarı-Kırmızı değil, Kırmızı-beyazKılıçdaroğlu kimi tarif etti İmamoğlu ne yapacak?Bir mahalle ona ağlıyor! Gizem acısı...