Son dakika... Türkiye ekonomisinden büyük atak! Büyüme ve ihracatta rekor üstüne rekor

Son dakika... Türkiye ekonomisinden büyük atak! Büyüme ve ihracatta rekor üstüne rekor

Türkiye ekonomisi, 2021'in ikinci çeyreğinde geçen senenin aynı yarıyılına göre, yüzde 21,7 sihrime kaydederken Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD ülkeleri arasında Birleşik Krallık'ın ardından

Türkiye güçlü enerjiği, jeopolitik konumu ve faal iş eforu ile bir hayli alanda galibiyetlere imza atmaya devam ediyor. Koronavirüs pandemisi devam ederken bir hayli gelişmiş ülkeyi geride vazgeçerek rekor gelişmeye erişen Türkiye, ihracat alanında da süratli atılımlarla büyük kazanımlar elde etmeyi sürdürüyor.

Dünyanın yıldızı parlayan ülkeleri arasında yer alan ve her geçen gün gelişmesini katbekat artıran Türkiye ekonomisi 2021 senesinin ikinci çeyreğinde yüzde 21.7 oranında sihrime kaydetti. Bu sihrime sayıyı ile beraber OECD ülkeleri arasında Türkiye İngiltere'nin ardından ikinci sıraya yerleşmiş oldu.

Bir Hayli finans ve kredi derecelendirme kuruluşu ise Türkiye'nin sihrime sayılarına müteveccih varsayımlarını yukarıya doğrultulu aktüelledi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 2021 seneyi sihrime varsayımını yüzde 5'ten 6'ya yükseltirken JP Morgan yüzde 8.4'e, Goldman Sachs ise yüzde 9.5'e çıkardı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: EN SÜRATLİ GELİŞEN 2'NCİ EKONOMİ OLDUK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Subay ve Astsubay Mezuniyet Töreni'nde sihrime sayılarına müteveccih ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye ekonomisi sihrime trendini devam ettiriyor. Bugün açıklanan 2. çeyrek sayıyı ise Türk ekonomisinin dinamizmini eforunu bir defa daha ispat etmiştir. Türk ekonomisi 2 çeyrekte 21,7 gelişerek dünyada en süratli gelişen 2. ekonomi oldu. Bu sihrime verisi Türkiye'nin yapım ülkesi olduğu bir defa daha ortaya koymuştur. Sanayi yapımımızı aylık olarak 14 ayda 13 kere çoğalmış olmasına özellikle dikkat topluyorum" dedi.

DÜNYA EKONOMİSİ KÜÇÜLÜRKEN TÜRKİYE GELİŞTİ

Koronavirüs pandemisinin yarattığı olumsuz hava dünya ekonomisini küçültürken 2020 senesinde Türkiye ekonomisi yüzde 1.8 oranında sihrime göstermiş ve G20 ülkeleri arasında da ikinci sıraya yerleşmişti.

İHRACATTA REKOR ÜSTÜNE REKOR

Süratli gelişen ve büyüyen ekonomi ile beraber ihracatta da büyük galibiyetler kaydedilmeye devam ediliyor. Her geçen ay rekor kıran ihracat sayıları Ağustos ayında da güçlü seyretti ve 19 milyar dolara erişti. 1 senelik süre içinde de ihracat 207 milyar doları aşmış oldu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş "İhracatımız geçtiğimiz senenin ağustos ayına göre takribî yüzde 52'lik çoğalışla 18,9 milyar dolar seviyesinde hakikatleşmiştir. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki bu sayı ile en yüksek ağustos ayı ihracat sayısına erişmiş bulunuyoruz. Ayrıca, son 12 aylık ihracat kıymetimiz de 207,5 milyar dolar ile yeni bir cumhuriyet rekoru kırmayı muvaffak olmuştur" açıklamasını yaptı.

PETROL YAPIMINDA ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ilk altı ayda üretilen 11 milyon 725 bin varilin, 8 milyon 900 bin varilini üretirken, yurtiçi çiğ petrol yapımının yüzde 75’ini reelleştiriyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı bu senenin mayıs ayında Diyarbakır’daki Akoba-1 kuyusundan 2 bin 800, Yenişehir-1 kuyusundan 3 bin ve Kırklareli’ndeki Misinli-2 kuyusundan günlük bin varil petrol üretmeye başladı. 3 yeni kuyudaki petrol imali günlük 6 bin 800 varilin üzerine çıktı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nun 2021 seneyi yurtiçi günlük yapım ortalaması ise takribî 54 bin varil seviyelerindeyken, son aylarda asıllaştırılan bulgularla günlük yapım ortalaması 61 bin varillerin üzerine çıktı. Yurt içi petrol yapım ölçüyü son 3 senede yüzde 35 oranında arkasıydı.

KARADENİZ'DEN MÜJDELİ HABERLER GELİYOR

Karadeniz'de bulguyu asıllaştırılan ve sondajlarına devam edilen petrol ve natürel gaz arama operasyonları son sürat devam ediyor. Türkiye, Karadeniz'de kendi araştırma ve sondaj gemileriyle 540 milyar metreküp natürel gaz rezervi bulgusunu hakikatleştirmişti. Sondaj gemileri yeni alanlarda çalışmalarına devam ederken ilerleyen günlerde yeni müjdelerin gelebileceği de belirtiliyor.

: İlginize Sürükleyebilir Taliban'a soğuk duş! Resmen kapıyı kapattılar...Çatışmalar şiddetlendi! İşte son durum...İçişleri Bakanlığı'ndan surat surata eğitim açıklaması!

 

Borsada kolay operasyon ve düşük komisyon için tıklayın