Son dakika... Türkiye günlerce bu olayı konuşmuştu! İbrahim Zarap'ın cezası belli oldu

Son dakika... Türkiye günlerce bu olayı konuşmuştu! İbrahim Zarap'ın cezası belli oldu

Samsun'un Canik ilçesinde 5 yaşındaki çocuğunun gözü önünde daha önceki eşini darbeden İbrahim Zarap, "isteyerek öldürmeye girişim"deri 10 sene, "mülke hasar verme" kabahatinden de 4 ay olmak…

Olay, 6 Mart'ta, Canik ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi'nde alana geldi. İbrahim Zarap, kendisinde kalan kızlarını teslim etmek için 3 yıl evvel boşandığı Emriye Metoğlu ile ilçe alanında buluştu. Zarap, bir anda Metoğlu'na tekme- tokat saldırdı. Zarap'ın, yere yığılan Metoğlu'nu vurduğu anlar, etraftakiler tarafından cep telefonu kamerası ile görüntülendi. Suratına ve başına aldığı darbeler sebebiyle tanınmaz hale gelen Metoğlu, ihbar üzerine olay yerine gelen sağlık vazifelilerince yapılan ilk müdahalesinin ardından Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. İbrahim Zarap ise polis ekiplerince nezaretine alındı. Emriye Metoğlu, sağlık kurumunda 5 günlük rehabilitasyonunun ardından taburcu edildi. Emniyetteki operasyonları bitirilen Zarap da sevk edildiği adliyede çıkarıldığı duruşmaca hapsedildi.


AVUKATLARDAN VE KADIN PLATFORMLARINDAN DESTEK

Savcının hazırladığı iddia belgesinde, 'isteyerek öldürmeye girişim' ve 'mülke hasar verme' kabahatlerinden 18 seneye kadar mapusu istenen İbrahim Zarap, 12 Nisan'da ilk kere 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dominant karşısına çıkarıldı. Bugün 2’nci kere dominant karşısına çıkan tutuklu Zarap, duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi SEGBİS üzerinden katıldı. Emriye Metoğlu'nun yanı gizeme kardeşi Rümeysa, annesi Dursune ve babası İsmail Metoğlu ile avukatları İslam Dolaşır da salonda hazır bulundu. Duruşmaya Metoğlu'na destek için bir hayli şehirden avukat ile kadın platformu temsilcileri de katıldı.

‘PSİKOLOJİM BOZULDU, REHABİLİTASYON GÖRÜYORUM’

Mahkemede korunma yapan İbrahim Zarap, “Yapmış olduğum şey, çok makûs. Pişmanım hem de fazla derecede pişmanım. Böyle bir şeyin olmasını istemezdim. Psikolojim bozuldu, rehabilitasyon görüyorum. Azıcık da benim açımdan olaylara baksınlar. Ben onu öldüremem, ben onun için vefatı göze aldım. Bundan sonra böyle bir olayla karşınıza çıkmayacağıma söz veriyorum ve tahliyemi arz ediyorum" diye konuştu.

Duruşmaya 15 dakika ara veren duruşma kurulu, daha sonra kararını açıkladı. İbrahim Zarap’a 'isteyerek öldürmeye girişim'deri 10 sene, 'mülke hasar verme' kabahatinden ise 4 ay mapus cezası verildi.

Görüntüler Türkiyeyi sarsmıştı Dehşet anlarını ilk kez anlattıGörüntüler Türkiye'yi sallamıştı! Korku anlarını ilk kere anlattı