Son dakika... Türkiye Maarif Vakfı, Etiyopya'daki FETÖ okullarını teslim aldı

Son dakika... Türkiye Maarif Vakfı, Etiyopya'daki FETÖ okullarını teslim aldı

Son dakika haberine göre Türkiye Maarif Vakfı, Etiyopya'nın Oromiya eyaletinde Fetullahçı Terör Örgütü'ne ait mektepleri teslim aldı.

TMV, 2016'daki darbe teşebbüsünün 5. senesinde FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına bir darbe daha vurarak teşkilatın mali kaynaklarından birini daha kuruttu.

Eyaletin Alemgena bölgesindeki mektebi ziyaret eden TMV Mütevelli Kurulu Azası Prof. Dr. Cihad Demirli, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, bu adımdan dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını dile getirdi.

Etiyopya'daki tüm mekteplerin TMV'ye duruşma kararıyla devredilmesini beklediklerini vurgulayan Demirli, gecikmelerin yasal süreçlerden kaynaklandığını ve düzey düzey tüm mekteplerin alınacağını söyledi.

: İlginize Sürükleyebilir 15 Temmuz'un sene dönümünde FETÖ'ye bir darbe dahaRize'de trajedi! Gün ağarınca ortaya çıktı... Acı haberler geliyor: 2 ölü, 6 kayıp15 Temmuz'un 5. seneyi.... Türkiye geçilmez! 'Adilere geçit verilmedi! Sancağımız yere düşmedi'

Elde edilen galibiyette velilerin ve Oromiya eyaleti idareyicilerinin TMV'ye olan takviyesinin büyük ehemmiyeti olduğunu vurgulayan Demirli, altyapı yetersizlerinin bitirilerek devralınan mekteplerin eylülde eğitime geçeceğini ifade etti.

Son dakika... Türkiye Maarif Vakfı, Etiyopyadaki FETÖ okullarını teslim aldı

Demirli, Harar'da ve yeni teslim alınan Alemgena'daki yerleşkelerin içinde farklı seviyelerde 8 mektebin bulunduğunu belirterek TMV'nin ülkede ayrıca bir kültür merkeziyle Etiyopyalılara hizmet verdiğini kaydoldu.

Son dakika... Türkiye Maarif Vakfı, Etiyopyadaki FETÖ okullarını teslim aldı

FETÖ, ETİYOPYA'DA TERÖR VE KARA PARA AKLAMAKLA SUÇLANIYOR

TMV Etiyopya Temsilcisi Levent Şahin ise mekteplerin federal ve eyalet savcılarının FETÖ hakkında başlattığı soruşturma sonrasında alındığını aktardı.

FETÖ firmaları hakkında terör ve kara para aklama gibi yargılamalardan soruşturma başlatıldığını ve Alemgena'daki mekteplerin federal duruşma kararıyla alındığını söyleyen Şahin, bu kararın değişik mektepler için de emsal teşkil edeceğini dile getirdi.

Son dakika... Türkiye Maarif Vakfı, Etiyopyadaki FETÖ okullarını teslim aldı

Mekteplerin bağlı olduğu "Stem" isimli işletme hakkında yürütülen soruşturmada ehemmiyetli belirtiler elde edildiğini kaydolan Şahin, işletmenin tüm banka hesaplarının ve eğitim lisansların dondurulması kararını beklediklerini aktardı.

TMV, Temmuz 2019'da Harar'daki mektepleri teslim almıştı. Ülkede FETÖ'nün işlettiği 4 mektep daha bulunuyor.