Son dakika! Türkiye-Mısır görüşmesi... Tarih belli oldu

Son dakika! Türkiye-Mısır görüşmesi... Tarih belli oldu

Türk kurulu, 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde Mısır'ın başşehri Kahire'de temaslarda bulunacak.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ile Mısır arasında politik istişarelerin Dışişleri Bakan Takviyecisi Büyükelçi Sedat Önal ile Mısır Dışişleri Bakan Takviyecisi Büyükelçi Hamdi Sanad Loza'nın başkanlıklarında 5-6 Mayıs'ta Kahire'de yapılacağı kaydolundu.

Açıklamada, mevzubahisi istikşafi görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin ikili ve bölgesel bağlamda banalleştirilmesine müteveccih atılması gereken adımların üzerinde durulacağı belirtildi.

ÇAVUŞOĞLU, MISIR'IN TÜRKİYE'DEN BİR KURULU DAVET ETTİĞİNİ BİLDİRMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Nisan'da katıldığı canlı yayında, Türkiye ve Mısır arasında evvel istihbaratlar arasında açılan kanalın dışişleri bakanlıkları aracılığıyla devam etmesi mevzusunda mutabık olunduğunu ifade etmişti.

Siyaset ve diplomaside bazen dargınlıklar olabileceğini ancak ortak amaç konulduktan sonra ilişkilerin daha kolay ilerleyeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Mısır Türkiye'den bir kurulu davet etti. Mayıs başında bir kurul Mısır'a gidecek." diye konuşmuştu.

Çavuşoğlu, kurulun bakan destekçileri seviyesinde olacağını, daha sonra kendisinin Mısırlı mevkidaşıyla konuşabileceğini belirtmişti.

TÜRKİYE- MISIR İLİŞKİLERİ

Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler 2013'ten bu yana karşılıklı olarak maslahatgüzar seviyesinde sürdürülüyor.

Bu süreçte iki ülke dışişleri bakanları arasında muhtelif vesilelerle kısa görüşmeler asıllaştırılırken, Mısır'ın Ankara Büyükelçiliğiyle İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliğiyle İskenderiye Başkonsolosluğu faaliyetlerine devam ediyor.