Son dakika... Türkiye'de yeni kripto para vurgunu! Olmayan 'coin'i satmış... 14 milyon TL dolandırdı

Son dakika... Türkiye'de yeni kripto para vurgunu! Olmayan 'coin'i satmış... 14 milyon TL dolandırdı

Bursa'da avukat Arife Tuğba Çetinkaya, Eren D. adlı şahsın Mpax adlı bir 'coin'i sanal para olarak operasyona koyup, takribî 300 şahsı 14 milyon lira dolandırdığını belirterek kabahat bülteninde…

Avukat Arife Tuğba Çetinkaya, son zamanlarda artan kripto para vurgunlarına bir yenisinin daha ilave edildiğini belirtti. Çetinkaya, hakikat adı Eren D. olan bir bireyin kendini 'Erkan A.' ismiyle tanıttığını, bu bireyin hakikatte kabul görmeyen, resmi kripto para sitelerinde yayınlanmayan ‘Mpax Coin’ adlı bir kripto parayı yüksek kar taahhüdüyle pazarlayarak takribî 300 şahsı 14 milyon lira ortamında dolandırdığını iddia etti. Çetinkaya, olayla alakalı Bursa Cumhuriyet savcılığına arzuhal ile müracaat eterek Eren D. ve birlikte çalıştığı şahıslar hakkında kabahat bülteninde bulundu.

Son dakika... Türkiyede yeni kripto para vurgunu Olmayan coini satmış... 14 milyon TL dolandırdı

'14 MİLYONLUK HASAR KESİNTİSİZ ÇOĞALIYOR'

Mevzuyla alakalı açıklama yapan Çetinkaya, kuşkulunun insanların güvenini kazanmak için bazı namlılara reklam yaptırdığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Dosya bana Bursa’daki bir müvekkilim aracılığıyla geldi. Kendisinin takribî 150 bin lira kadar sermaye hasarı vardı. Ona dayanakçı olduktan sonra işin gerisi geldi. Kendisini Erkan A., olarak tanıtan Eren D. adlı bir şahsın bu işi yaptığını tespit ettik. Akabinde 300’e yakın mağdur erişti bana. 14 milyonluk bir hasar var, dedik fakat bu kesintisiz çoğalıyor. Annesinden babasından kardeşinden borç alarak bu işe girmiş, onlara vaat vermiş fakat paraları gidince manevi olarak hasara uğrayanlar var. Kripto para reelinde hakikatte var olmayan dijital bir varlık. Kuşkulu de reelinde hakikatte var olmayan ve kripto para olarak resmi sitelerde kabul görülmeyen bir parayı hacmini geliştirerek yayınlıyor. Uyuştuğu bir kısım namlılarla reklam yapıyor, güven telkin etmek için de bir kısım kullanıcıların sermayelerini yatırıyor. İnsanlar en makûs sermayemizi alırız diye yanaşıyor fakat şu an hiç kimse hesaplarını ulaşamıyor, mevcuttaki paralarını başka bir şeye çeviremiyor”

Son dakika... Türkiyede yeni kripto para vurgunu Olmayan coini satmış... 14 milyon TL dolandırdı

'3-4 AY UYUR ÇIKARIM'

Kuşkulu Eren D.'nin ‘Bu para sahte’ diyerek birbirini uyaran mağdurlara erişerek ‘Ekmeğime mani oluyorsunuz’ deyip tehdit ettiğini ileri süren Çetinkaya, “Kuşkulu şahıs bana erişmedi ancak müvekkillerime erişerek benim palavra ve yanlış haberler yaptırdığım, benimle alakalı kabahat bülteninde bulunacağını, Mpax Coin’in batmadığını söylemiş. Bizim emelimiz yasa dışı para kazanmaya çalışanların ceza alması evet ama aynı zamanda mağdurların mağduriyetinin de giderilmesini de istiyoruz. Kendisi müvekkilleri arayıp ‘Şikayetçi olmayın, paraları ödeyeceğim. Zati şikayetci olsanız ne olur? 3-4 ay uyuyup çıkacağım’ demiş. Israrla paraların kullanılacağını söylüyor fakat böyle bir kullanım biçimi yok. Ayrıca insanlar bu bireyin dolandırıcı olduğu, bu sisteme para yatırılmaması mevzusunda birbirlerini uyarıyor. Fakat bu şahıs, insanları uyaranları arayıp ‘Sen benim işime, ekmeğime mani oluyorsun’ diyerek tehdit ediyor” ifadelerini kullandı.

DAHA EVVEL DE İNSANLARI DOLANDIRDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Hakikat kimliğini saklayan kuşkulu hakkında çok sayıda dolandırıcılık dosyası açıldığı için kendini insanlara Erkan A. olarak tanıttığını belirten Çetinkaya, şöyle devam etti:

“Kendini değişik bir adda tanıtmasına da bir açıklaması var. Kuşkulunun Eren D. olarak değişik dolandırıcılık dosyaları var. Bu surattan insanlar ona güvensin diye Erkan A.,ismini kullanmayı seçim etmiş. Resmi kuruluşlarda yayınlanan kripto paralar kolay oluşturulmuyor fakat bu bahsettiğimiz 'coin' hakikat bir kripto para değil. 15-20 dakikada yapılabilecek bir şey. Çok kolay bir dille yazılan taahhütleri var ayrıca yayınladıkları bazı videolarda ‘Siz paranızı bir yıl burada tutun bir yıl sonra Dubai’de malikane alabilecek vaziyete geleceksiniz’ dedikleri için insanlar bunlara güvenmişler. Bu olay için yeni bir Çiftlik Bank olayı diyebiliriz ve bunun devamı da gelecektir.”

: İlginize Sürükleyebilir Erdoğan: 'Din kisvesi altında bu ulusu sömürenlere izin vermeyeceğiz'Türkiye'de yeni kripto para vurgunu! 14 milyon TL dolandırdıİşte en talihsiz yaş grubu!