Son dakika... TURKOVAC aşısının Faz-3 sonuçları... Tüm detaylar açıklandı

Son dakika... TURKOVAC aşısının Faz-3 sonuçları... Tüm detaylar açıklandı

Koronavirüs Bilim Heyeti Azası Prof. Dr. Serhat Ünal ve Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver TURKOVAC aşısının Faz-3 çalışmalarına ait açıklamalarda bulunuyor.

İşte Koronavirüs Bilim Heyeti Azası Prof. Dr. Serhat Ünal'ın açıklamalarından öne çıkanlar...

Turkovac ismini almış olan aşı çalışmalarını galibiyetle bitirmiş ve beynelmilel mecmuada yayınlanmıştır. Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'ye teşekkür ediyoruz. Faz-1'de galibiyetli olmuşsa Faz-2'ye geçer. 31 Ekim 2020 - 4 Ocak 2021 tarihleri arasında aşı FAZ 1 çalışmasını bitirmiş ve galibiyetli olmuştur.

Faz-2 çalışmalarına suratlarca gönüllü katılır, yan tesir daha da ehemmiyetlidir. aşıyı sağlıklı şahıslara veriyoruz, hiçbir hastalığı olmayan... Yan tesirler aşı çalışmalarında daha da ehemmiyet kazanır.

3 BİNE YAKIN HADİSEDE ÇALIŞMALAR DEĞERLENDİRİLDİ

Turkovac 10 Şubat ile Nisan arasında yanılmıyorsam 3 bine yakın hadisede çalışmalar değerlendirildi ve Faz-3'e geçmeye hak kazandı.

Faz-3'te reel yaşama yakın, reel yaşamda bir kola aşının kendisi, öbür kola da plasebo verip yaşamlarına devam edecekler ve bunların kaçı hasta oldu, temel baktığımız bu. 1000'in üzerinde sayıdan bahsediyoruz. Burada da aşı galibiyetli bulunmuşsa tam bu çalışmalar bir tam olarak alakalı müesseselerin alakalı kurulları değerlendirildikten sonra uygulamaya alınıp alınmayacağına karar verilir.

Faz-3'te dedim ki bir kola aşı verilir, bir kola aşı vermedik. Bir yıl bu çalışmaya başladığımızda ülkemizde de faal aşılama çalışmaları başlamıştı. Sınayacağınız aşı bir kola yapılacak, karşısında da boş değil eminliği kanıtlanmış aşı koyacaksınız. Benim elimde aktifliği kanıtlanmış aşı var, bunu kullanıyorum, yeni geliştirdiğim aşının da en az bunun kadar emniyetli olduğunu gösterirsem bu da kabulleniliyor.

"DEĞİŞİK VARYANTLARIN OLDUĞU YARIYILDA İKİSİ BİRDEN TEST EDİLDİ"

Kıyas mahsulümüz ikisinin de inaktif olması nedebiyle Coronavac'tır. Bir tarafta Coronavac var, öbür tarafta Turkovac var. Coronavac yapıldığında memlekette temel olan Wuhan suşuydu. Değişik varyantların olduğu yarıyılda ikisi birden test edildi. İzlem süresi Coronavac Faz-3'ü 43 gün, Turkovac'ta bu zaman 108 gündür.

22 Aralık 2021'de Turkovac'ın acil kullanım onayı aldığı ortaya çıktı. Biz de 23 Aralık'ta gönüllü çalışmasını durdurup değerlendirmemize başladık. Turkovac'la alakalı data Sağlık Bakanlığı'na akıyor. Orada bu işten mesul şahıslar değerlendirme yaptılar. Bugün sizlerle 27 Aralık'ta yaptığımız son değerlendirmenin neticelerini paylaşacağız. Çalışma devam ediyor.

Son dakika... TURKOVAC aşısının Faz-3 sonuçları... Tüm detaylar açıklandı

İşte Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü İdare Heyeti Azası ve Turkovac Faz3 çalışması mesul inceleyicisi Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver'in açıklamalarından öne çıkanlar...

Gönüllülerimiz 18-55 yaş arası, Kovid öyküsü ya da daha evvel aşılanma öyküsü olmayan şahıslar. Bilgi incelemeyi yaptığımızda günlük hadise sayımız 24 binlere çıkmıştı.

Şu anda 22 Haziran ile 27 Aralık tarihleri arasındaki gönüllülerin belirtileridir. 1286 şahsa en az bir doz araştırma aşısı yaptık. Toplamda 2444 doz aşı yapmış olduk Turkovac ve Coronavac beraber olmak üzere... 1182 gönüllü üzerinde aktiflik incelememizi yaptık. Merkez sayımızı 8'e kadar çıkardık. Gönüllülerimizin büyük kısmı erkek. Genç de gönüllü popülasyonumuz var.

Takip süresi toplamda 108 gün idi. Kovid 19 tanısını PCR'la doğruladığımızda hadise rakamlarımız karşımıza çıktı. 1008 şahısta toplam 68 kovid-19 vakasına tespit ettik 27 Aralık'a kadar. Turkovac'ın en az Coronavac kadar tehlikesiz aşı olduğunu kanıt etmek emelimiz. Yalnızca hasta olma oranını değil hasta olan gönüllülerin hastalık ciddiyetine de bakıyoruz. Bunun için kullandığımız DSÖ'nün standart ölçeği var.

"TURKOVAC KOLUNDA SAĞLIK KURUMUNA UYUYAN YALNIZCA 3 HASTA VARDI"

Hastaların büyük kısmının semptom bildirmediği ya da bildirse de bağımsız biçimde hastalığı atlatan şahıslar olduğunu öğreniyoruz. Sağlık Kurumuna uyuyan yalnızca 3 hasta vardı Turkovac kolunda. Hiçbirinin oksijen gereksinimi olmadı, hepsi de zarar kalmadan sağlıklı biçimde taburcu olmuşlardı.

"TURKOVAC EN AZ CORONOVAC KADAR TEHLİKESİZ VE FAAL BİR AŞI"

Biz yan tesirleri aşamalandırıyoruz. 'Ne kadar ciddi?' , Zarara neden olmuş mu?' , gibi... İleri düzey yan tesir olmadığını söyleyebilirim. Coronovac ile Turkovac'ın yan tesirleri aynı... Turkovac en az Coronavac kadar tehlikesiz ve faal bir aşıdır.

SUAL-YANIT

Prof. Dr. Serhat Ünal: Değişik aşılarla yapılan çalışmalar pek çok yerde var. Aşıyı çeşitlendirmek antikor yanıtını yükseltiyor.

Size desek bugün her türlü aşıya erişebilirsiniz, biz bir muayenehane araştırma yapıyoruz, sizi davet ediyoruz. bir kola aşı, bir kola plasebo yapacağız. boş kola düşene kadar ülkede aşısız gezmeyi kabul eder misiniz desek eder misiniz? etseniz de etik değil. siz yapmaya kalksanız Etik Heyet onay vermez buna. Benim elimde ruhsatlanmış yaygın olarak dünyada kullanılan bir aşı var, ben bununla karşılaştırırım, böylece aşısız şahıs kalmaz. Kabul edilmiş aşı kadar tehlikesizse bunun da eminliği ispatlanmış olur.

Prof. Dr. Tanrıöver: Coronavac'ın aktifliği bu kadar, Turkovac'ınki şu kadar diyebileceğimiz vaziyet yok. Dünyada artık kıyas mahsullerle yapılan çalışmalar var. Turkovac'ın en az koronavac kadar tehlikesiz ve faal bir aşı olduğunu söyleyebiliriz.