Son dakika... Tuz Gölü'nde yüzlerce flamingo öldü! Konya Valiliği soruşturma başlatıldığını duyurdu

Son dakika... Tuz Gölü'nde yüzlerce flamingo öldü! Konya Valiliği soruşturma başlatıldığını duyurdu

Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü'ne her sene olduğu gibi bu sene de göç yoluyla gelen flamingoların, kuluçkalarından çıkan suratlarca yavrusu can verdi. Tuz Gölü'nde çekilen ve can…

Dünyadaki en büyük natürel faize kolonisi olan Tuz Gölü’ne gelen flamingoların yavruları, Tuz Gölü’nün ortasındaki anaokulu alanında susuzluktan can verdi.

Drone ile çekilen görüntüler sosyal medyada yüz binlerce defa izlenirken, on binlerce de tepki yağdı.

Konya, Ankara ve Aksaray hudutları içinde yer alan Tuz Gölü, su çıkışı olmadığı için kapalı göl olma özelliğini taşıyor. Kuşların göç yolu üzerinde olmasından dolayı bir hayli kuş cinsi ilkbahar ve yaz aylarında burada konaklıyor.

Her sene 20 bin ila 22 bin arasında flamingonun konakladığı Tuz Gölü, yöre ulusu tarafından flamingo cenneti olarak da adlandırılıyor. Gölde konaklayan flamingolar kuluçka yarıyılını da burada geçiriyor. Güz aylarından itibarinde de yavru flamingolarla beraber sıcak ülkelere göç ediyor.

YAVRU FLAMİNGOLAR CAN VERDİ

Ancak bu sene kuluçkalarından yeni çıkan suratlarca flamingo, gölü besleyen su kanallarının önlerine tarlalarını sulamak isteyen köylüler tarafından bent çekilmesi ve gölde su seviyesinin eksilmesi neticeyi, su ve beslenme alanları daraldığı için can verdi.

Tuz Gölşöhrete kuşları gözlemlemek için gelen Aksaray Resim Sanatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Fahri Tunç, suratlarca yavru flamingonun can verdiğini gözlemledi.

 

Gölü besleyen Ulukışla köyündeki sulama kanalının da önüne bent çekildiğini belirten Tunç, şunları söyledi:
''Bölgedeki sulama kanalarının içinde iddia edildiği gibi su yok değil, su var. Ancak önüne bentler kurularak kaba sulamayla tarlaların başına aktarılmış. Buradan Tuz Gölü'ne bir damla su gitmiyor ve hayvanların meşrubatları ve beslenecekleri alan vazgeçilmiyor. Ben yetkilere sesleniyorum; bu mevzuya duyarlı olalım. Bu bölgede binlerce yavrumuz can verdi. Yarın çocuklarımıza göstereceğimiz bir dünya kalmayacak. Bunun mesulü hepimiz olacağız.''

Son dakika... Tuz Gölünde yüzlerce flamingo öldü Konya Valiliği soruşturma başlatıldığını duyurdu''8 YILDIR HİÇ BU BİÇİMDE FLAMİNGO VEFATI OLMAMIŞTI''

Tunç, "Her sene 5 bin ila 10 bin yavru kuluçkadan çıkıyordu. Bu sene 5 bin etrafındaydı ve çoğu can verdi. Tuz Gölü'nde su 1.5 km çekildi. Tuz Gölü'ne BOTAŞ su vazgeçiyor ve bize destek oluyorlar. BOTAŞ’ın vazgeçtiği su yetmiyor. Gördüğünüz bölgede yukarıya kısımdan Şereflikoçhisar kesiyor, alttan Konya kesiyor ve buradan Aksaray suyu kesiyor. Tuz Gölü bu sebeplerden beslenemiyor. Tuz Gölü'nün son hali bu biçimde. Bu mevsimde bu biçimde olması hiç sıradan değil. Zati bölgemizde de yağış yok. Bir de su girişleri kapanırsa ne yazık ki Tuz Gölü can verir. Bu flamingoların vefatımın tek nedeni bu su kaynaklarına bent kurarak zirai sulamada suyu kullanmalarıdır. Bölgede 8 yıldır hiç bu biçimde flamingo vefatı olmamıştı." diye konuştu.

KONYA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Konya Valiliği'nce, kamuoyuna yansıyan Tuz Gölü'ndeki flamingo vefatlarına ait araştırma ve soruşturma başlatıldığı bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, bölgede yapılacak çalışmalarla alakalı komite oluşturulduğu aktarıldı.

Açıklamada, "13 Temmuz 2021 tarihinde kamuoyuna yansıyan, Tuz Gölü'nün Konya-Cihanbeyli Gölyazı bölgesindeki flamingo vefatlarıyla alakalı Valiliğimizce zorunlu araştırma ve soruşturma çalışmaları başlatılmıştır. Ayrıca flamingoların yaşam döngüsünü negatif etkileyen hususlar ve alınabilecek ek önlemlerle alakalı Valiliğimizce oluşturulan uzman komite, alanda tahliller yapmaktadır." denildi.

Son dakika... Tuz Gölünde yüzlerce flamingo öldü Konya Valiliği soruşturma başlatıldığını duyurdu

: İlginize Sürükleyebilir Kahreden görüntü! Valilik'ten açıklama geldi...Bir ilçe ona ağlıyor! Gizem acısı...İşte en talihsiz yaş grubu!