Son dakika: Uğur şahin pandemiden çıkışın formülünü açıkladı

Son dakika: Uğur şahin pandemiden çıkışın formülünü açıkladı

Son yarıyılda dünya genelinde artan Delta hadiseleri sonrası gündeme gelen üçüncü aşı münazaraları hakkında BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin yeni bir açıklama yaptı. Şahin, pandemiyi sona erdirmek…

2019'un Aralık ayından beri hayatımızda olan koronavirüs Kovid-19 şimdi de varyantlar ile gündemde.

Koronavirüsün ilk kere Hindistan'da görülen ve 'Delta' ismi verilen tipi dünya genelinde olay sayılarının çoğalmasına neden olurken, üçüncü doz aşı kavgalarını da beraberinde getirdi.

BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, katıldığı bir konferansta Delta varyantı ve üçüncü aşı için yeni açıklamalarda bulundu.

Son dakika: Delta varyantına yakalanan on binlerce hasta incelendi... İşte en şanssız yaş grubuSon dakika: Delta varyantına tutulan on binlerce hasta incelendi... İşte en uğursuz yaş grubu

Stadyum Breakthrough Science Summit'te konuşan Şahin pandemiyi sona erdirmek için atılması gereken adımı açıkladı.

Şahin konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

'Dünya üçüncü doz destekleyici mRNA aşıları olmadan Covid-19 salgınını hakimiyet altına alamayacak.'

Son dakika: DSÖden Delta açıklaması... Aşılar ne kadar koruyorSon dakika: DSÖ'den Delta açıklaması... Aşılar ne kadar gözetiyor?

Şahin, aşı yapıldıktan dört ila altı ay sonra antikor seviyelerinde hafif bir düşüş olduğuna dair deliller olduğunu söyledi.

Bugüne kadar aşılanmış bireylerin ciddi Kovid-19 enfeksiyonları geliştirdiğine dair bir bulgu olmadı ancak Şahin, 'Ağır hastalıklara karşı da bir ölçü koruma düşüşü görmeyi bekliyoruz. Bu ufak bir düşüş' ifadelerini kullandı.

Şahin laflarına şöyle devam etti;

'Bu sebeple bizim pozisyonumuz, destekleyici aşının bütün bağışıklığı geri kazanmaya dayanakçı olabileceği ve böylece aşılı şahıslarda enfeksiyonlarla karmaşık olmayan bir kış mevsimi geçirmemizi sağlayabileceği istikametinde.'

Son dakika: Uğur Şahin pandemiden çıkışın formülünü açıkladı

PARA İÇİN YAPMIYORUZ

Aynı konferansta Pfizer'de aşı araştırma ve geliştirme başkanı Kathrin Jansen Pfizer'in Covid-19 aşı dayanak atışlarını geliştirme ve test etme kararının bilgiler tarafından yönlendirildiğini söyledi. “Kuvvetlendirici vaziyet para kazanmakla alakalı değil” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Fransız 'Les Echos'a yaptıkları açıklamada 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabileceklerini belirtmişti.

Geçtiğimiz hafta BioNTech ile aşı üreten Pfizer, Delta ile çaba kapsamında yeni bir aşı geliştirdiklerini duyurdu. Açıklamada Delta varyantını hedef alan bir Covid-19 kuvvetlendirici aşısı için çalışmalara başlandığının altı çizildi.

Bütün aşılanmadan sonra insanların sonraki 12 ay içinde muhtemelen bir dayanak aşıya veya üçüncü doza gereksinim dinleyeceğini belirten işletme muayenehane çalışmalara Ağustos ayında başlamayı tasarlıyor.

İşletmeden yapılan yazılı açıklamada 'Aşı aktifliği aşılamadan altı ay sonra eksildi, aynı zamanda Delta varyantı ülkede baskın varyant haline geldi' denildi.

Aynı açıklamada 'Bugüne kadar sahip olduğumuz bilgilerin toplamına dayanarak, bütün aşılamadan sonraki 6 ila 12 ay içinde üçüncü bir doza gereksinim dinlenebileceğinin mümkün olduğuna inanmaya devam ediyoruz' ifadesine yer verildi.

Ayrıca Pfizer’dan Assoicated Press’e yapılan açıklamada, işletmenin salgına bağışıklığı artırmak ve potansiyel olarak Kovid-19 varyantlarının yayılmasını durdurmak emeliyle üçüncü doz aşı onayı için FDA’ya izin müracaatı yapacağı kaydedildi.