Son dakika: Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den yeni aşı açıklaması... Tarih verdiler!

Son dakika: Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den yeni aşı açıklaması... Tarih verdiler!

Hindistan'da çıkan Delta varyantının yayılmaya devam etmesi üzerine BioNTech'ten flaş bir adım geldi. BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini…

Takribî 2 yıldır hayatımızda olan Kovid-19 şimdi de varyantlar ile gündemde. Koronavirüsün ilk defa Hindistan'da görülen ve 'Delta' ismi verilen tipi tüm dünyada yayılmaya ve hadise sayılarını artırmaya devam ediyor.

Dünya genelinde hadise sayıları artmaya devam ederken bilim insanları bunun ana sebebi olarak daha bulaşıcı özelliğe sahip Delta varyantını gösteriyor. BioNTech'ten ise mevzu ile alakalı flaş bir adım geldi.

BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Fransız 'Les Echos' ile asıllaştırdıkları özel mülakatta mevzu ile alakalı çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Son dakika... Yüz binlerce koronavirüs hastası için ezber bozan karar... Aşıda yeni dönemSon dakika... Yüz binlerce koronavirüs hastası için ezber bozan karar... Aşıda yeni yarıyıl

Türeci çiftine mRNA aşılarının varyantlara karşı tesiri soruldu. Özlem Türeci, aşıların yeni suşlara karşı tesirli olması için mRNA aşısını uyarlanmasının oldukça kolay olduğunun altını çizdi.

Türeci mevzu ile alakalı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

'Spike proteinindeki emin antikor bağlama bölgeleri değişinime uğruyor. Muayenehane sınamalarımız, yüksek sayıda antikorla bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği ve dolayısıyla enfeksiyona karşı koruma sağladığı için üçüncü dozun büyük ihtimalle bereketli olacağını göstermiştir.'

Son dakika: Delta kâbusu sürüyor... Hangi aşı Delta varyantından ne kadar koruyor İşte sonuçlarSon dakika: Delta kâbusu sürüyor... Hangi aşı Delta varyantından ne kadar gözetiyor? İşte neticeler

UĞUR ŞAHİN TARİH VERDİ

Uğur Şahin ise 'Lüzum dinlenirse 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabiliriz' dedi.

Geçtiğimiz hafta BioNTech ile aşı üreten Pfizer, Delta ile gayret kapsamında yeni bir aşı geliştirdiklerini duyurdu. Açıklamada Delta varyantını hedef alan bir Covid-19 kuvvetlendirici aşısı için çalışmalara başlandığının altı çizildi.

Bütün aşılanmadan sonra insanların sonraki 12 ay içinde muhtemelen bir destek aşıya veya üçüncü doza lüzum dinleyeceğini belirten işletme muayenehane çalışmalara Ağustos ayında başlamayı tasarlıyor.

Son dakika: Çift aşı olanlara uyarı... Bu 4 belirtiye dikkatSon dakika: Çift aşı olanlara ihtar... Bu 4 bulguya dikkat!

Firmadan yapılan yazılı açıklamada 'Aşı faalliği aşılamadan altı ay sonra eksildi, aynı zamanda Delta varyantı ülkede baskın varyant haline geldi' denildi.

Aynı açıklamada 'Bugüne kadar sahip olduğumuz bilgilerin toplamına dayanarak, bütün aşılamadan sonraki 6 ila 12 ay içinde üçüncü bir doza lüzum dinlenebileceğinin olası olduğuna inanmaya devam ediyoruz' ifadesine yer verildi.

Ayrıca Pfizer’dan Assoicated Press’e yapılan açıklamada, işletmenin salgına bağışıklığı artırmak ve potansiyel olarak Kovid-19 varyantlarının yayılmasını durdurmak emeliyle üçüncü doz aşı onayı için FDA’ya izin müracaatı yapacağı kaydedildi.

Son dakika:Yeni araştırma sonucu... Tek doz aşı olanlarda bu semptomlara dikkat Baş ağrısı, boğaz ağrısı...Son dakika:Yeni araştırma neticeyi... Tek doz aşı olanlarda bu semptomlara dikkat! Baş sızısı, boğaz sızısı...

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDEN KAFA KARIŞTIRAN 3. DOZ KARARI

Takribî iki yıldır hayatımızda olan virüsün değişinim geçirmesi sonrası pek çok ülkede üçüncü doz kararı alındı. Aşı üreticilerinin yanı gizeme pek çok bilim insanı da kuvvetlendirici bir üçüncü dozun hayati ehemmiyete sahip olduğunu belirtiyor.

Ancak Amerika Birleşik Devletlerinden bu mevzuda kafaları karıştıran bir haber geldi. FDA ve CDC mevzuyla alakalı ortak bir açıklama yaptı. New York Post'ta yer alan habere göre, iki müessese çift aşı olan bireyler için üçüncü bir anımsatma dozuna gerek olmadığını açıkladı.

Mevzubahisi açıklamada çift doz aşı olan bireylerin ağır hastalık ve vefat tehlikesine karşı korunduğu bilgisinin altı çizildi.