Son dakika: 'Uzun Kovid' araştırmasının sonuçları açıklandı

Son dakika: 'Uzun Kovid' araştırmasının sonuçları açıklandı

'Uzun Kovid' geçiren başka bir deyişle koronavirüse tutulduktan sonra uzun süre sağlığına kavuşamayan hastalarla alakalı araştırmalar yürüten bilim insanları çalışmalarının sonuçlarını açıkladı. Söz

Son yarıyılda ortaya çıkan varyantlar ile virüs yine deyimi caizse pek çok bölgede kabus yaşatıyor. Özellikle Delta varyantı sebebiyle pek çok ülkede hadise sayıları acıklı bir biçimde yükseliyor.

Ancak varyantlardan daha korkutucu bir koronavirüs çeşidi mevcut. Uzmanların 'Uzun Kovid' olarak adlandırdığı bu vaziyet hastaların aylarca koronavirüsü atlatamamalarına neden oluyor.

'Uzun Kovid' geçiren başka bir deyişle koronavirüse tutulduktan sonra uzun süre sağlığına kavuşamayan hastalarla alakalı araştırmalar yürüten bilim insanları, aşının 'Uzun Kovid' üzerindeki etkisini gözler önüne seren bir araştırmaya imzalaydı.

The Lancet Infectious Diseases journal'da yayınlanan araştırmaya göre, aşılı bireylerin 'Uzun Kovid'e tutulma riski aşısızlara oranlda 2 kat daha az.

Son dakika... Dehşete düşüren koronavirüs raporu: The Economist duyurdu İşte gerçek ölü sayısıSon dakika... Korkuya düşüren koronavirüs raporu: The Economist duyurdu! İşte asıl ölü sayısı

Başka bir deyişle aşı olanlar 'Uzun Kovid'e karşı şanslı bir konumda bulunurken, aşı olmayanlar 'koronavirüsün en makûs hali' olarak da anılan 'Uzun Kovid'e karşı en savunmasız grup içeresinde yer alıyor.

Araştırmaya imza atan takım ismine açıklamalarda bulunaun Dr. Claire Steves şu ifadeleri kullandı;

'Araştırmamızın çift aşı yaptırmanın hem virüse tutulma hem de uzun süreli semptomlar geliştirme riskini ehemmiyetli miktarda eksilttiğini bulması iyi bir haber.'

İngiltere'deki 1.2 milyon erişkinin bilgilerini araştıran bilim insanları 'ikinci ve destekleyici aşılara öncelik verilmeli' çağrısında bulundu.

İŞTE UZUN KOVİD'İN SEBEBİ

'Uzun Kovid'in neden alana geldiği geçtiğimiz haftalarda netlik kazanmıştı. Çünkü uzmanlar 'uzun Kovid' ile Epstein-Barr virüsü arasında bir irtibat keşfetti.

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre, 'uzun Kovid' ile yine faal hale gelen EBV küresel nüfusun takribî yüzde 90'ını enfekte ettiği düşünülen bir virüs arasında güçlü bir ilişki buldu.

Araştırmaya imza atan bilim insanları koronavirüsün faal olmayan veya 'saklı' virüsleri yine aktifleştirebileceğine inanıyor. Bu da bazı insanların neden koronavirüsü 18 ay süresince atlatamadığını sorusuna yanıt veriyor.

Son dakika... Koronavirüs aşısı olanlara uyarı: 2 kat fazlaSon dakika... Koronavirüs aşısı olanlara ihtar: 2 kat fazla!

BU BULGULARA DİKKAT

Peki 'uzun Kovid'in bulguları neler? University College London'da görev alan bilim insanları 200'den fazla semptom tespit etmeyi muvaffak oldu. Söz konusu araştırmaya göre, hafıza kaybı, halüsinasyonlar, titreme ve bitkinlik dahil olmak üzere uzun süreli Kovidin 10 uzuv sistemini kapsayan 200'den fazla semptomu var.

Lancet's E Clinical Medicine'de yayınlanan araştırmaya göre, 'Uzun Kovid' ile alakalı cilt soyulması ve sindirim sorunlarından kas spazmlarına, duyma kaybı ve kulak çınlamasına kadar toplam 203 değişik semptom tanımlandı.

56 ülkeden takribî 4 bin şahsın mercek altına alınması ile asıllaştırılan çalışma kapsamında bitkinlik ve beyin fluluğu ise en yaygın semptomlar olarak belirledi.

Araştırmaya katılanların neredeyse yarısı %45 hastalıkları sebebiyle çalışma programlarını eksiltmek zorunda kaldıklarını, takribî beşte biri ise %22 hiç çalışamadığını bildirdi.