Son dakika: VakıfBank, Fenerbahçe'nin de istediği Paola Egonu ile söz kesti! | Transfer haberi

Son dakika: VakıfBank, Fenerbahçe'nin de istediği Paola Egonu ile söz kesti! | Transfer haberi

Sarı siyahlılar, Nijerya asıllı İtalyan pasör çaprazı Paola Benliğini ile laf kesti. İtalya’da 5 kere şampiyonluk yaşayan, oynadığı tüm finallerde MVP seçilen, kariyerinde 1 Dünya Kulüpler Kupası, 2

Misli.com Sultanlar Ligi final serisinde Fenerbahçe’yi 3-2 yenerek 13. şampiyonluğuna uzanan VakıfBank dünyanın en iyi voleybolcusu olarak kabul edilen Paola Benliğini’yu renklerine bağlamaya hazırlanıyor. 23 yaşında ve 1.93 boyundaki Nijerya asıllı İtalyan pasör çaprazı, mukadderatın bir işvesi olarak şu anki kulübü Imoco Conegliano formasıyla son maçını 22 Mayıs’ta CEV Şampiyonlar Ligi finalinde VakıfBank’a karşı oynayacak. Daha evvel hep, “Son maça kadar ağlamak yok” diyen Benliğini’nun bu karşılaşma sonunda İtalyan takımına gözyaşlarıyla vedası, yeni ekip dostlarıyla kucaklaşması bekleniyor.

Smaç yüksekliği 3.44 metre

Zıpladığında 3.44 metre smaç yüksekliğine erişen, blok yüksekliği ise 3.21 metre olan Benliğini, sözcüğün bütün anlamıyla bir voleybol devi... İtalya’da 5 kere şampiyonluk yaşayan, oynadığı tüm finallerde MVP seçilen 23 yaşındaki oyuncunun babası Nijeryalı, annesi Beninli... 18 Aralık 1998’de Cittadella’da dünyaya gelen Paola Benliğini’nun babası Nijerya’da kamyon sürücülüğü, annesi ise Benin’de hemşirelik yapmış. İtalya’da tanışan ikili, çocuklarını burada dünyaya getirseler de ardından İngiltere’ye göç etmişler ve hali hazırda hayatlarına burada devam ediyor.

Fenerbahçe de istemişti

Sultanlar Ligi ekiplerinden Fenerbahçe Opet sezon başında Benliğini’yu transfer etmek için büyük gayret göstermiş ancak 1 milyon Euro’luk bonservis fiyatına takılmıştı. VakıfBank ise Imoco Volley Conegliano ile uyuşmayı muvaffak oldu.

Isabelle Haak Gidiyor

Benliğini’nun transferi sonrasında VakıfBank’ta ehemmiyetli bir ayrılık yaşanacak. Taraftarın hoşlandığı adlardan olan Isabelle Bella Haak’a sezon sonunda veda edilecek.

Son dakika: VakıfBank, Fenerbahçenin de istediği Paola Egonu ile söz kesti | Transfer haberi

Irkçılığa karşı savaşıyor

Paola’nın kızkardeşi Angela Benliğini de ABD’de öğrenim gördüğü Xavier of Louisiana Üniversitesi’nin voleybol ekibinde forma giymekte. Tokyo Olimpiyatları’nda geçit merasiminde İtalyan konvoyunda sancak taşıyan Benliğini, “Kökleri Afrika’da olan bir İtalyanım. İki senede bir kez kuzenlerimi, babaannemi, dedemi görmek için Nijerya’ya gidiyorum. Hayalim avukat olmak ve sıradan insanlara yapılan haksızlıklara mani olmak, dezavantajlılar için gayret etmek. Tüm müzakerelerimde sarihçe ırkçılığa karşı dinlediğim rahatsızlığı ifade ediyorum” diyor.

BENLİĞİNİ'NUN FİLM HAYAT ÖYKÜSÜ...

18 Aralık 1998'de İtalya'nın kuzeydoğusunda bulunan Padova'nın Cittadella şehrinde dünyaya geldi Paola Benliğini. Muhacir bir Nijeryalı ailenin kızı olan Benliğini, erken yaşta voleybol kariyerine başlamasının ve genç yaşına karşın muvaffak olduklarının perde artta ailesinden aldığı cesaret uyuduğunu anlatıyor.

Benliğini'nun ailesi Nijerya'dan İtalya'ya gelmeden evvel babası Ambrose, Lagos'ta kamyon sürücüsüydü. Annesi ise hemşireydi. Ailesinin İtalya'ya göç etmesinin hayatındaki kırılma noktası olduğunu anlatan zaferli sporcu, "Verdikleri bu karar hayatta kalma üzerineydi. Sahip oldukları cesareti bu kararlarına bakarak görebiliyorum. Buraya geldikten sonra elde ettikleriyle de kanaat etmediler. Şu an Manchester'dalar ve hala çalışıyorlar." ifadelerini kullanıyor.

Ailesinin aldığı bu cesur karar, Benliğini'nun kendi yolunu çizmesinde ona hem yol gösteriyor hem de cesaret veriyor. Ailesi çalışmak için Manchester'a taşınırken o henüz 14 yaşında konuttan ayrı kalmayı göze alarak Milan'da voleybol serüvenine atılıyor...

VOLEYBOLA BABASININ TEŞVİKİYLE BAŞLIYOR

Mektepte dersleri çok iyi olan Benliğini, kendisini deyimi caizse 'inek' olarak belirliyor. Dersleriyle arası çok iyi olan Benliğini, küçük yaşlarda rastgele bir spora çok fazla ilgi duymuyor. Derslerinden çoğala kalan zamanında televizyon başında vakit öldürüyor. O yarıyıl babasının 'kendine bir hobi edinmelisin' telkiniyle voleybolla tanışıyor.

Voleybol kariyerine doğduğu kentin ekibinde başlıyor. 14 yaşına geldiğinde babasının İtalyan pasaportu çıkarmasıyla beraber İtalyan yurttaşlığı alıyor. İtalyan yurttaşlığı aldıktan sonra voleybol kariyerindeki süratli yükseliş iyice ivmeleniyor. Alt yaş kategorilerinde oynadığı ekipleri şampiyonluğa taşıyan Benliğini, henüz 15 yaşında gelmeden Ulusal Ekip kapısından içeri girmeyi muvaffak oluyor.

Ulusal ekip öyküsü, 2021 senesinde Olimpiyat Oyunları'nda geçit merasiminde İtalyan sancağını taşımasına kadar uzanıyor...

Son dakika: VakıfBank, Fenerbahçenin de istediği Paola Egonu ile söz kesti | Transfer haberi

MUHASEBE MEZUNU, EN BÜYÜK HAYALİ AVUKAT OLMAK

Voleyboldaki becerisiyle sihirlerken bir yandan akademik kariyerine de devam ediyor. Muhasebe mezunu olan Benliğini'nun en büyük hayali reelinde avukat olmak. Dünyadaki denksizliği en aza indirgemek için kendi hissesine düşen vazifeyi yapmak istediğini söyleyen idealist voleybolcu, ilerleyen senelerde hukuk diploması almayı arzuluyor.

Kendisini Afro-İtalyan olarak belirleyen Benliğini, Nijerya ile irtibatını koparmış değil. 13 karakter küçük sayılmayacak bir ailesi olan becerili ad, her iki senede bir Noel için Nijerya'ya giderek yakın akrabalarıyla buluşuyor. Angela ve Andrea adında iki erkek kardeşi olan Benliğini'nun kuzeni Terry Enweonwu da kendisi gibi bir voleybolcu...

YEMEK YAPMAYI ÇOK HOŞLANIYOR, VURMAYA KARŞI, ANİMASYON SESLENDİRMESİ YAPMIŞ

Senede takribî 400 bin avro kazanan Paola Benliğini'nun hayatı, çok beğenmesine karşın voleyboldan ibaret değil. Hobi olarak mutfakla ilgilenen Benliğini, ekstrem sporlara da çok ilgi duyduğunu söylüyor ancak spor mevzusunda mükemmelliyetçi olduğu için bu stil coşkulu sporlara cesareti olmadığını itiraf ediyor. Kötümser ve aksi biri olduğunun da altını çiziyor...

Hırpalama yaptırmaya karşı... Bedeninde hiçbir hırpalama bulunmuyor zira inancı gereği bedenini bir tapınak olarak görüyor ve hayatının sonuna kadar ilk günkü gibi saf kalmasını istiyor.

Paola Benliğini hakkında az öğrenilen bir başka ayrıntı ise Disney Pixar üretimi Soul adlı animasyonda Sognaluna kişiliğini seslendirmiş olması...

KIZ ARKADAŞIYLA 2018 SENESİNDE AYRILDI

Paola Benliğini, daha önceki Fenerbahçeli voleybolcu kız dostu Katarzyna Skorupa ile 2018'a kadar beraberdi ancak daha sonra uyuşamadıkları için ufaladılar. Zaferli oyuncunun o tarihten bu yana öğrenilen bir başka ilişkisi olmadı.

Bayanlardan sevdiğini hiçbir zaman saklamayan Benliğini, 2018 senesinde verdiği bir beyanatta cinsel yönelimini şu laflarla anlatıyor; "Bayanlardan beğendiğimi kabul ediyorum. Ve bunu yüksek sesle dile getirdiğim için pişman değilim. Ama bu günün birinde bir erkeğe aşık olmayacağım anlamına gelmiyor. Duygularımı saklamaya gerek dinlemiyorum. Neden benim oynadığım voleybol hakkında konuşmak yerine insanlar kiminle beraber olduğum mevzusuna kafa yoruyor ki?"

ANNESİNE YAPILAN IRKÇILIĞA HALA ÇOK ÜZÜLÜYOR

Muhacir bir ailenin kızı olan ve küçük yaştan itibaren kendi ayakları üzerinde duran Afro-İtalyan sporcu, verdiği her geniş görüşmede ırkçılığa karşı açtığı savaşın altını çiziyor. 2020 senesinde verdiği bir beyanatta annesinin yaşadığı güçlükleri şu laflarla anlatıyor:

"Ben de ırkçılığa maruz kaldım. İnsanlar deri renginden dolayı annemi hep küçümsediler. Bazen bir bankada dahi ırkçılığa uğradık ancak insanlar beni tanıdıkça anneme karşı olan bakışları ve davranışları değişti. Bu gidişat beni içten içe çok üzüyordu. Bazen hala kendime soruyorum; insanlar, öteki insanları neden sadece deri renklerine bakarak aşağılıyor. Hepimiz insan değil miyiz? Anlam veremiyorum... Kültür, inanç ve cinsel seçimler cemiyetin içinde var olması gereken değişiklikler. Bu değişiklikler, insanın kendisini geliştirmesi ve tanıması için çok büyük ehemmiyete sahip. Özellikle yeni nesil bu mevzularda daha sarih fikirli olmalı..."

KORONAVİRÜS İÇİN ASYA'NIN SUÇLANMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Paola Benliğini, 2019 senesinde Çin'de patlak veren ve ardından tüm dünyaya dağılan Koronavirüs pandemisi sürecinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Asya ülkelerini hedef almasına tepki göstermiş ve bunun bir çeşit ırkçılık olduğunu korunmuştu.

Genç sporcu, "İnsanoğlu olarak biz çok egoistiz ve sadece kendimizi düşünüyoruz. Asla empati kurmuyoruz. Muhacirlerin neden ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını kendimize soruyor muyuz? Bir kere onları kavramaya çalışsak reelinde çözüm bulabiliriz. Bu nefretin nereden geldiğini ve insanları neden kategorize ettiğimizi kavramıyorum. Ben çok duygusal bir insanım ve bu gidişat beni çok incitiyor. Mesela Amerika, Koronavirüs mevzusunda devamlı Asya ülkelerini işaret ediyor. Sanki virüsü Asyalılar isteyerek üretmiş gibi... İnsanlar neden başkalarına hasar vermek için bu yolu seçtiğini anlamlandıramıyorum." demişti.

DONALD TRUMP NE DEMİŞTİ?

Yarıyılın Amerikan Başkanı Donald Trump, zaman zaman yaptığı açıklamalarda koronavirüs yerine Çin Virüsü ifadelerini kullanmış ve üslup, iki ülke arasında kriz yaşanmasına neden olmuştu.

Donald Trump'a ağır bir yanıt veren Çin, "Amerika Birleşik Devletlerinde bazı siyasetçiler Corona virüsü Çin'le ilişkilendirerek Çin'i karalamaya çalışıyor. Buna şiddetle karşı çıkıyoruz, Amerika Birleşik Devletlerini Çin'i yargılamaya son vermeye çağırıyoruz" açıklamasında bulunmuştu.