Son dakika: 'Vurun' emri vermişti... Kazakistan'dan gelen görüntüler kan dondurdu

Son dakika: 'Vurun' emri vermişti... Kazakistan'dan gelen görüntüler kan dondurdu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in kolluk kuvvetlerine 'ihtar yapmadan ateş açın' emri sonrası ülkeden elen görüntüler krizin ebatlarını gözler önüne serdi. Maskeli güvenlik eforlarının bir protestocuyu

Gözden KaçmasınSon dakika: Kazakistandan kan donduran görüntülerSon dakika: Kazakistan'dan kan donduran görüntüler Haberin Tüm Görselleri

Mazot zammı protestolarının çatışmalara dönüştüğü Kazakistan'dan yeni haberler ve görüntüler gelmeye devam ediyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in kolluk kuvvetlerine 'ihtar yapmadan ateş açın' emri sonrası gelen görüntüler krizin ebadını bir kere daha gözler önüne serdi.

Maskeli Kazak çevik kuvvet polisinin silah kullanarak bir göstericiyi nezaretine aldığı anlar etraftaki foto muhabirlerin kamerasına takıldı.

İngiliz Daily Mail gazetesi güvenlik eforları gazetecilere ateş ederken de görüntülendi.

GÖZALTI SAYISI 5 BİN 800'E ULAŞTI

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Büroyu tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in başkanlığında harekât merkezinin bir araya geldiği belirtildi.

Açıklamada, buluşmada cumhurbaşkanına güvenlik eforlarının legal kumpasın kuruluşuyla alakalı aldığı ihtiyatlar hakkında bilgi verildiği kaydolundu.

Hadiseler sebebiyle 125 dava açıldığı ifade edilen açıklamada, “Karakollara 5 bin 800 şahıs getirildi, bunların ehemmiyetli kısmı yabancılar” denildi.

Son dakika: Vurun emri vermişti... Kazakistandan gelen görüntüler kan dondurdu

Ülke genelinde hakimiyet noktalarının kurulduğu ve Ortaklaşa Güvenlik Uyuşması Teşkilatı KGAÖ barış gücünün bir ekip stratejik binaları koruma altına aldığına işaret edilen açıklamada, güvenlik eforlarınca teröristleri tespit ve tutma çalışmalarının sürdüğü aktarıldı. Açıklamada, ülkenin tüm bölgelerinde vaziyetin karar kazandığına dikkat çekilerek, “Operatif vaziyet hakimiyet altında alındı, daha evvel ele geçirilen tüm yönetimsel binalar boşaltıldı. Kamu hizmetleri ve yaşam destek sistemlerinin çalışmaları yine canlanıyor” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca Cumhurbaşkanı Tokayev’in ülkede kamu kumpası ve güvenliğin yine sağlanmasıyla alakalı lüzumlu tüm temkinlerin alınması gerektiğinin altını çizdiği kaydolundu.

ALMATI'DA 160 YARALI

Yerel haber kaynaklarının örgütüne üyelerine direndirdiği haberlerde, vakaların şiddetli olduğu Almatı kentinde 3 polisin yaşamını kaybettiği, 160 şahsın yaralandığı bildirildi. Almatı’da vaziyetin banale dönmeye başladığı bilindi.

BAZI NOKTALARIN HAKİMİYETİ SAĞLANDI

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu buluşması yapıldı. Buluşmada, ülkede hakimiyet noktalarının ve stratejik ehemmiyete sahip kuruluşların büyük çoğunluğu Rus ordusundan oluşan KGAÖ barış eforları hakimiyetinde olduğu belirtildi.

Milli Güvenlik buluşmasında, Tokayev’e, polisin ve ordunun ülkede kumpası yine sağlamak için bölgelerde alınan inanılmaz hal ihtiyatları hakkında bilgi verildiği ifade edildi. Bazı bölgelerde hakimiyet noktaları ve stratejik kuruluşlar, KGAÖ barış eforlarının hakimiyetinde olduğu belirtildi.

Son dakika: Vurun emri vermişti... Kazakistandan gelen görüntüler kan dondurdu

KRİZİN FİTİLİ 2 OCAK'TA ATEŞLENDİ

Kazakistan'da 2 Ocak'ta Mangistau bölgesindeki Zhanaozen ve Aktau'da mazot maliyetlerine zam yapılmasına karşı ulus caddelere dökülmüş, protestolar iki gün sonra Almatı ve ülke genelindeki öteki şehirlere dağılarak şiddetini çoğaldırmıştı. Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ayaklanmadan mesul yakaladığı hükümetin istifasını kabul etmesine karşın protestocular geri adım atmamıştı.

Şovlarda güvenlik eforları ile protestocular arasında sık sık çatışmalar yaşanırken, ülke genelinde inanılmaz hal OHAL duyuru edilmişti.

Cumhurbaşkanı Tokayev ülkedeki vakaların artta "teröristler" olduğunu ifade etmiş, şiddetin bastırılması için Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın aza olduğu Ortaklaşa Güvenlik Antlaşması Teşkilatından KGAÖ destek istemişti.

Teşkilat, Kazakistan'daki vaziyeti karara kavuşturmak için ülkeye barış eforu yollamayı kabul etmişti.

Protestoların şiddet vakalarına dönüşmesinin ardından başlatılan harekâtlarda 26