Son dakika... WhatsApp'ın tartışma yaratan kararına ilişkin flaş gelişme

Son dakika... WhatsApp'ın tartışma yaratan kararına ilişkin flaş gelişme

Ankara 4. Yönet Duruşması, WhatsApp'ın bilgi paylaşımını kapsayan aktüellemesine ait Rekabet Heyetinin aldığı geçici ihtiyat kararının yürütmesinin durdurulması için Facebook'un yaptığı müracaatın…

Ankara 4. Yönet Duruşması, WhatsApp bilgilerinin değişik Facebook işletme ürün ve bilgilerine bağlanmasına ait Rekabet Kurulunca alınan geçici ihtiyat kararının yürütmesinin durdurulması emeliyle Facebook'un yaptığı müracaatı yalanladı.

Anadolu Ajansı muhabirinin derlediği bilgilere göre, WhatsApp, 4 Ocak'ta "saklılık prensibi"ni aktüellemiş ve kullanıcılarına aktüellenen prensipleri kabul etmeleri için bildirim göndermişti. Hesap bilgileri, iletiler, konum bilgileri gibi bir hayli bilginin Facebook'a ait firmalarla paylaşılmasını kapsayan yeni şartların onayı için kullanıcılara 8 Şubat'a kadar zaman verilmişti. WhatsApp, yeni şartların kabul edilmemesi vaziyetinde uygulamanın kullanılamayacağını bildirmişti.

11 OCAK'TA GEÇİCİ İHTİYAT KARARI ALINMIŞTI

Rekabet Heyeti tarafından da mevzubahisi aktüellemeye ait 11 Ocak 2021'de geçici ihtiyat kararı alınarak, bu doğrultudaki uygulamalar durdurulmuştu.

Rekabet Heyeti kararının esasında, WhatsApp bilgilerinin değişik Facebook işletme ürün ve bilgilerine bağlanması, Facebook'un harcayıcı bağlantı hizmetleri pazarındaki eforunu internet reklamcılığı alanındaki rakiplerinin faaliyetini güçleştirecek biçimde kullanması, fazla bilgi bir araya gelmesi ve bilginin başka hizmetler için kullanılmasının harcayıcının sömürülmesine yol açması gibi kaygılar yer alıyordu.

Bu kararın ardından WhatsApp tarafından tasarlanan aktüelleme, küresel çapta 15 Mayıs 2021'e kadar ertelenmişti.

ANKARA 4. YÖNET DURUŞMASI REDDİNE KARAR VERDİ

Facebook'un, Rekabet Heyetinin aldığı ihtiyat kararının yürütmesinin durdurulması arzı ise Ankara 4. Yönet Duruşması'nin 7 Temmuz'daki kararıyla yalanlandı.

Böylece, Facebook'un kullanım şartlarında bir farklılığa gidememesi ve kullanıcı bilgilerini grup firmalarıyla paylaşamaması doğrultusundaki ihtiyat kararına yargı da yeşil ışık yakmış oldu.

: İlginize Sürükleyebilir WhatsApp'ın kararı müzakere yaratmıştı! Flaş gelişmeÇığlıklara kimse aldırmadı: Boynuna ip bağlayıp linç ettiler Dikenleri zehirli, eti zehirsiz... Lokanta mönüsünün aslanı!