Son dakika: Yasin Börü davasında cezalar belli oldu

Son dakika: Yasin Börü davasında cezalar belli oldu

Diyarbakır'da, 6-7 Ekim 2014'te 'Kobani vakaları' gerekçe edilerek, yapılan şovlar sırasında Yasin Börü ve dostlarının öldürülmesiyle alakalı Yargıtay'ın bozma kararı sonrası 25 maznun hakkında…

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki mahkemeye, maznunlar ile taraf avukatları katıldı. Duruşma başkanı, evvelki celse sunulan temele ait mütalaaya karşı korunmaların alınacağını belirterek, maznunlara laf verdi.

Yargıtay'ın bozma ilamı ile mahkeme savcısının mütalaasını kabul etmeyen maznunlar, salıverilme arzında bulundu.

Mahkemeye verilen aranın ardından duruşma kurulu kararını açıkladı.

Buna göre, maznunlar Sedat Çoban, Mecnun Akkoyun, Uğur Doğanay, Abdurrahim Pamuk, Mehmet Şah Yüce, Ali Güler, Ümit Doğanay, Ahmet Taylan, Hasan Cingöz, Burhan Dicle, Ali Karakurt, Cevher Türk, Mehmet Çağlar, Resul Savur ve Remzi Özşan, "canavarca hisle veya işkence sürükleterek çocuğu öldürme" kabahatinden "ağırlaştırılmış müebbet" mapus cezasına çarptırıldı.

Hadise tarihinde 18 yaşından minik olan maznunlar Yılmaz Oğurlu, Ahmet Selçuk ve Ali Kaya'ya da aynı kabahatten 23'er sene mapus cezası verildi.

Korunmaları tespit edilmeyen maznunlar Cihan Yıldız, Rıdvan Baş, Mustafa Daşçi ile bahane bildiren Erkan Balaban, Ferdi Gül ve Mazlum İçli'nin dosyaları parçaladı. Maznun Hüseyin Okçu ise salıverilme etti.Son dakika: Yasin Börü davasında cezalar belli oldu

Ayrıca duruşma, maznunlar hakkında takdir indirimi uygulamadı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014'te tertip edilen izinsiz şovlarda Yasin Börü ve 3 dostunun öldürülmesiyle alakalı dava Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüş ve 24 Nisan 2017'de karar açıklanmıştı.

Aralarında kabahate çekilen çocukların da bulunduğu 41 bireyden 25'i değişik mapus cezalarına çarptırılırken, 13'ünün salıverilmesine, o tarihte kaçak maznunun da dosyalarının dağılmasına karar verilmişti. Kaçak maznunlardan Ersin Filizer, 2 Ocak 2018'de Diyarbakır'da tutulmuştu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, maznunlardan isteyerek öldürme kabahatinden mahkum edilen 24'ü ile Hüseyin Okçu'nun salıverilmesine ait kararı bozmuştu.

Bozma ilamında Yasin Börü'nün hadise tarihinde 18 yaşından minik olduğuna dikkati çekilerek, "canavarca hisle öldürmek" kabahatinden mahkum edilen maznunların bu kabahati "çocuğa karşı" işlediğinin de değerlendirilmesi gerektiği belirtilmişti.

İlamda, Hüseyin Okçu'nun cep telefonu arama kayıtları ve sinyal bilgileri değerlendirilerek, Diyarbakır'da bulunup bulunmadığı kesin olarak tespit edilmeden karar kurulmasının bozma bahanesi yapıldığı bildirilmişti.

Ersin Filizer ile kaçak 2 maznunun suçlanması ise duruşmanın başka bir dosyasında yürütülüyor.