Son dakika: YÖK'ün yeni başkanı belli oldu

Son dakika: YÖK'ün yeni başkanı belli oldu

Son dakika haberine göre, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla YÖK Başkanlığına, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar atandı.

Yükseköğretim Heyeti YÖK Başkanlığına, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar seçildi.

Marmara Üniversitesi Rektörü Özvar'ın, YÖK abonesi ve YÖK Başkanı seçilmesine ait karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Görev süresi dolan Prof.Dr.Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı oldu.

ÖZVAR'IN ÖZ GEÇMİŞİ

İktisat ve iktisat tarihi profesörü olan Özvar, 1966'da İstanbul doğdu. 1989'da Marmara Üniversitesi İktisat Kısmında lisans eğitimini bitiren Özvar, aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve hekime yaptı.

Özvar'ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde yer alan "Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması" kitabı, Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezince 2005'te kitap dalında en iyi eser mükâfatına layık görüldü.

Mehmet Genç ile hazırladığı 2 ciltlik "Osmanlı Maliyesi: Müesseseler ve Bütçeler" isimli eseri 2013'te Beynelmilel Halil İnalcık Tarih Ödülü'ne değer görülen Özvar, 2009-2012 arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezinde ve araştırma dayanağı kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programında ziyaretçi öğretim abonesi olarak çalıştı.

Beynelmilel Türkiye'nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliğinin yönet heyeti abonesi olan Özvar, Beynelmilel İktisat Tarihi Müesseseyi ile Türk Tarih Müessesesinde bilim heyeti aboneliği de yaptı.

Konutlu olan Özvar'ın üç çocuğu bulunuyor.