Son Dakika: Yukatel Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, TFF başkanlığı için aday olacak mı?

Son Dakika: Yukatel Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, TFF başkanlığı için aday olacak mı?

Süper Lig takımlarından Yukatel Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, Anneler Günü'nde özel ziyaret verdi. Türkiye'nin ilk kadın başkanı olan Gözbaşı, futbol, analık ve iş yaşamına dair ehemmiyetli açıklamalar

Yukatel Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, Anneler Günü'nde Sabah'a özel bir ziyaret verdi.

Memur çocuğu olarak ticarette dünya çapında bir muvaffak olunuz var. Bu noktaya nasıl geldiniz?

Asıl mesele hazıra konmak, güçlük yaşamadan tezgâha kurulmak. Annem emekli hoca, babam emekli astsubay. Ama ilkokuldan beri coğrafyaya meraklıydım. Hangi ülke ne üretiyor, ne alıyor bunları okuyordum. Memur çocuğuyum ama Kayserili'yim. Ticari zekamız çocukluktan. Her Kayserili potansiyel esnaftır. Güçlüklerden yılmamam ve ömrünün her evresinde AR-GE'ye araştırma-geliştirme önemsemem zaferi getirdi.

Bir kadın, anne, iş insanı ve kulüp başkanı olarak her şeye nasıl yetişiyorsunuz?

Analık dünyanın en ehemmiyetli işi. İşletmem, DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Heyeti çalışmalarım, Danimarka İş Konseyi Başkanlığım, Avrupa Ülkelerinin Avrupa Koordinatör Başkanlığım ve üzerine Kayserispor gelince gerçekten gün yetmiyor. Takvim ile aralıksız savaş veriyorum. Az uyuyorum, çok çalışıyorum ve kızımı asla yalnız vazgeçmemeye, her meseleyi ile ilgilenmeye çalışıyorum. Bir şarkı var ya 'Ne yaparsan yap aşk ile yap.' Ben işimi aşkla yapıyorum. Beğenmesem, bunu ne bedenin ne vücudun kaldırmaz. Pazar günlerini hoşlanmam mesela. İşe gitmek, çalışmak için pazartesinin başlamasını isterim.

Elif 'Annem dünyaya yatak satıp yattırıyor ama kendisi yatmıyor' dedi. Yorumunuz?

Zamanı iyi tasarlamak gerekiyor. Tam bunları aynı anda götürebilmek için uykudan özveri yapmak gerekiyor ve en büyük şey 24 saat futbolla yaşıyoruz. Bunda en çok zaman alan natürel ki Kayserispor.

Kızınız, işiniz ve Kayserispor için hedef ve hayalleriniz nedir?

Kızımı zaferli bir iş insanı olarak görmek istiyorum. Daha fazla kadına rol model olabilmek ve ihracatımı daha da artırmak, yeni mahsuller geliştirmek, yabancı yatırımcılarla çalışmak hedefim. Kayserisporumuzu 3 yıldır ligde yakalamayı muvaffak oldum. En büyük hedefim; Avrupa'da zaferli ve müessesesel altyapısı çok daha güçlü bir ekip oluşturmak.

Başkanlıktaki 3 seneniz için yorumunuz?

Can Verdik can verdik dirildik ama neticede hep dirildik. Acemiye gidecek çok makûs bir yapı vardı. Reel anlamda elimi taşın altına koydum, yapılması gerekenin çok üzerinde çalışmalar yaptım. Çok daha üst sıralarda olabilirdik ama olmadı, gelecek yıla allahın izniyle. Ama tüm kamuoyu şunu gördü ki futbol dünyası gibi erkek egemen bir dünyada bir kadın zaferli şeyler yapıyor.

Sezon başında 'Trabzonspor' şampiyon olur demiştiniz, öğrendiniz? Henüz bitime 2 hafta var ama sezonu nasıl değerlendirirsiniz?

Üç büyükler istedikleri performansa erişemeyince medya ve kamuoyu ayağında azıcık sönük kaldı. Ama Anadolu ekiplerinin zaferi, her ekibin her ekibe kök söktürdüğü bir lig oldu. Trabzonspor'un geçen sezondan gelen oturmuş kadrosu bu neticeyi gösteriyordu ama doğrusu bu kadar da arayı kalemtıraşını hipotez etmedim.

TFF tercih süreci hakkındaki düşünceniz nelerdir?

Ülke ve evrensel tesirler göz önünde bulundurulup radikal kararlar alınmalı, ezberler bozulmalı. Ülke futbolunun geldiği nokta malum. Senelerin uygulamaları yerine yenilikçi yaklaşımlar lüzumlu.

Sizin de isminiz telaffuz ediliyor, 100. senesinde TFF'ye başkan olmak hoş olmaz mı?

Son günlerde bana en sık sorulan sual bu. O kadar yoğunum ki bunu düşünemiyorum dahi. Ama bana yakıştıran benden umut bekleyen herkese de şükranlarımı sunuyorum, güvenleri için.

Son yarıyılda daha formda bir Berna Gözbaşı görüyoruz. Bu karar nasıl alındı?

Reelinde çok geç kalınmış bir karar. Fazla kilolar beni her zaman rahatsız ediyordu. Artan iş temposu ile sıhhatim tehlike altındaydı. Radikal bir karar ile her şeyi bir tarafa koydum ve süratle kilolardan kurtulmaya başladım. Dünyam, yaşamım değişti diyebilirim. Kmlerce yürüyorum. Yürüdükçe yürümek istiyorum. Ve herkese kesin teklifim aman kilolarınızı balansta tutun. Üzerinizdeki yükleri atın.

Çalışırken çocuk geliştirmek güç muydu?

Elif, iş anlamında da en yoğun yarıyılıma denk geldi. Elif'i geliştirirken fabrikaları da geliştirdim. 3 yaşından beri benimle yurt dışı fuarlarına kazanç. Zati yatak ürettiğimiz için üzerini yatardı. Para versen, manken yakalasan o kadar dikkat toplamaz. Fuarda kaybolurdu, neler çektik. Bu onun da yaşamını etkiledi. Hem ticareti hem beynelmilel sektörü öğreniyor. Bütün ergenlik çağında da futbolun içine girdi. Hak etmediği şeyleri de çok yaşadı. Çocuk, annesinin bir gün Kayserispor başkanı olacağını nereden öğrensin. 9 yaşındaki bir resmini Beşiktaş formalı ortaya çıkarıp fantastik üzücü şeyler de yaşattılar. Kızım benim tam yaşamım. Her şey ona göre heyeti. Onunla ilişkim çocukluğum gibi. Bazen müzakerelerimiz oluyor Berna'nın ufaklığıyla tartışıyormuşum gibi geliyor.

Anneniz, siz ve kızınız. 3 değişik nesli nasıl anlatırsınız?

Annem hoca ama bayağı Türk ailesinin içinde o kültürle yoğrulmuş bir anne. Ben anneme göre daha özgür, her zaman seyahat eden ama anane görenekleri yaşatan bir iş insanıyım. Kızım ise tamamen teknoloji çağında. Çoğu zaman hepimizden daha doğru tespitler yapıyor. Bütün bir Z, alfa ne derseniz en yeni kuşak temsilcisi.

Ulusal maç için Porto'dayken gazeteyi bir açtım Berna Gözbaşı var. Portekiz'de de tanınmışsınız. Ne seziyorsunuz?

Türkiye-Portekiz İş Konseyi Başkanlığı yaptım. İki ülke arasındaki yatırım, ithalat, ihracat ilişkilerini 2 yıl süresince yürütmüştüm. Portekiz-Türkiye maçı da olunca dolaysız akla geçmiş yarıyıl başkanı olarak ben gelmişim. Ben pozisyonumu şehrimin ve ülkemin tanıtımı için her fırsatta kullanıyorum. Başkan olduğumda da 'İlk kadın başkan' olarak Times'a haber olmuştum. Emre Demir'i sattığımızda bu benim için yalnızca bir transfer değildi. Barcelona'nın web sitesinde Kayseri'nin sucuğu, pastırması ve mantısıyla da yer aldık. Sahada futbol oynanıyor ama biz her vakaya Kayseri'yi tanıtmak için, Türkiye'yi tanıtmak için bakıyoruz.