Son dakika: Zelenski dünyaya duyurdu... Kritik bölge el değiştirdi!

Son dakika: Zelenski dünyaya duyurdu... Kritik bölge el değiştirdi!

Dünyanın gözü kulağı haftalardır Ukrayna'dan gelen haberlerde. Savaş ülkenin doğusunda yoğunlaşırken kritik bölge el değiştirdi. Ukrayna cephesinden mevzu ile ilgili peş peşe flaş açıklamalar geldi.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile başlayan savaş haftalardır can almaya devam ediyor.

Savaşın ilk gününden itibaren ülkenin başşehiri Kiev'i ana hedef olarak belirleyen Rus ordusu haftalarca süren abluka etmenin ardından bölgeden çekilmiş ve güzergahını ülkenin doğusuna çevirmişti.

Bu kapsamda Rusya bu bölgede bulunan pek çok kenti hedef almıştı. O kentlerden birisi olan Harkiv ile ilgili Ukrayna'dan beklenen açıklama geldi.

Ukrayna Korunma Bakanı Valeriy Zalujni, Rus güçlerinin Harkiv'den geri püskürtüldüğünü duyurdu.

Büyük miktarda Rusça konuşulan ve savaş öncesi popülasyonu 1,4 milyon olan Harkiv Rusya'nın ana hedefleri arasında yer alıyordu.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Institute for the Study of War, Ukrayna'nın 'Harkov Savaşı'nı kazanmış gibi göründüğünü' söyledi.

Açıklamada Ukrayna birliklerinin Rus abluka etmesini de engellediği ve ardından onları şehrin dört bir yanından 'kovduğunun' altı çizildi.

RUSYA'YI BESLEYEN KASABA HEDEFTE

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, bu, Ukrayna topçularının artık Donbas'ta Rus güçlerini besleyen önemli bir otoban ve demiryolu hattını içeren Vovchansk kasabasını tehdit edebileceği anlamına geliyor.

ZELENSKİ ADINI KOYDU: ÇILGINLIK

Bu açıklamanın ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski Rus birliklerinin geri çekildiğinin altını çizdi ve Rusya'nın hala Donbas bölgesinde zafer elde etmeye çalışmasını 'delilik' olarak tanımladı.

Son dakika: Zelenski dünyaya duyurdu... Kritik bölge el değiştirdi

PUTİN NEDEN DONBAS'I HAKİMİYET ETMEK İSTİYOR?

Putin, hiçbir zaman ispat gösterememiş olsa da uzun süredir Ukrayna'nın ülkenin doğusunda soykırım yaptığına dair iddiaları dile getiriyordu.

24 Şubat'ta savaş başladığında, doğudaki bölgelerin üçte ikisi Ukrayna'nın kontrolündeydi. Geri kalanı 2014'teki savaştan bu yana Rus yanlıları tarafından tek taraflı ilan edilmiş; Rusya destekli minik özerk bölgeler olarak varlığını sürdürüyordu.

Savaşın başlamasından birkaç gün evvel Putin, bu iki bölgenin tümünün Ukrayna'dan bağımsızlığını kabul ettiğini açıkladı.

Şayet Rusya bu iki bölgeyi de tamamen ele geçirirse, bu Putin'e büyük bir "zafer" imkanı vermiş olur. Bir sonraki adım da Donbas'ı ilhak etmek olur. 

Tıpkı 2014'te müzakereli ve beynelmilel alanda kabul edilmeyen bir halkoylamasıyla Kırım'da yaptığı gibi...

Son dakika: Zelenski dünyaya duyurdu... Kritik bölge el değiştirdi

Şayet böyle bir zafer ilanı 9 Mayıs'tan evvel gelirse Putin, Zafer Günü'nde büyük kutlamalar yapmaktan da çekinmeyecektir.

Bu tarih, 1945'te Rusya'nın Nazi Almanyasını mağlup ettiği günün yıldönümü olarak her sene büyük kutlamalarla anılıyor.

Rusya'nın "kuklası" durumundaki Luhansk bölgesi lideri, daha şimdiden "ileride yapılacak bir halkoylamasından" bahsetmeye başladı.

Elbette ki şu an savaşın devam ettiği bir bölgede halkoylamasından ya da herhangi bir oylamadan bahsetmek bir hayli garip görünüyor.