Sonunda parçalamışlardı! Yeniden satışa çıkmaya hazırlanıyor

Sonunda parçalamışlardı! Yeniden satışa çıkmaya hazırlanıyor

Dünyaca ünlü İngiliz sokak sanatçısı Banksy'nin daha evvel 'Kırmızı Balonlu Kız' ismini taşıyan ve müzayedede satıldıktan sonra kısmen dağılınan eseri, şimdi 'Çöpteki Aşk' ismiyle Ekim ayında yine sarih

Ters duruşu ve sansasyonel duvar resimleriyle tanınan Banksy, 'Kırmızı Balonlu Kız' isimli eserinin, 2018 senesinde Sotheby's müzayede salonunda satıldıktan hemen sonra, çerçevesine yerleştirilimiş kesme makinesiyle kendisini yıkım etmeye başlamasıyla sanat dünyasını bir defa daha sarsmıştı. Eseri sarih artırmada satın alan koleksiyoncu, 1 milyon 100 bin sterlin ödemişti.

: İlginize Sürükleyebilir İşte salgında İstanbul'da son gidişat! Sansasyonel ayrıntılar...Dünya diken üstündeydi... Korkulan oldu! İtiraf gibi Afganistan açıklamasıCNN TÜRK o üsse girdi: İşte 'Minik Amerika'nın son hali

Tuvalin alt yarısı kalın kenarlı çerçeveye saklanmış doğrama mekanizması tarafından lime lime edilmiş ve geriye sadece beyaz fon üzerinde tek bir kırmızı balon olan kısım kalmıştı.  'Kırmızı Balonlu Kız'ın kendisini ayrılışı izleyicileri afallamışa çevirmiş, Banksy de bu anın videosunu Instagram sayfasından Picasso'nun "Yok etme dürtüsü de yaratıcı bir güdüdür" alıntısıyla paylaşmıştı.

Banksy videonun altına düştüğü anekdotta, "Birkaç sene evvel, bir gün müzayedetmede satılması olasılığına karşı tablonun içine saklıca bir kağıt öğütme makineyi yerleştirmiştim" diye yazmıştı.

Sonunda parçalamışlardı Yeniden satışa çıkmaya hazırlanıyor

Tablo ayrılındıktan sonra 'Çöpteki Aşk' ismini aldı ve uzmanların hipotez ettiği gibi kıymeti de yükseldi. Eserin 14 Ekim'de Sotheby's müzayede salonunda yapılacak sarih artırmada 4 ila 6 milyon sterline satılabileceği hipotez ediliyor.

Kalp biçimindeki kırmızı bir balona uzanan minik bir kız çocuğunu canlandıran 'Kırmızı Balonlu Kız' tablosunun orijinali Londra'nın doğusunda bir duvara şablonla çıkarılmış, sayısız kere kopyalanıp Banksy'nin en çok öğrenilen görsellerinden biri haline gelmişti.

 

 

Borsada kolay operasyon ve düşük komisyon için tıklayın