Sorunun yanıtı duvarda...

Sorunun yanıtı duvarda...

Peep Arkası Space’in ilk sergisi ‘Yaşamda Kalanlar’da Aslı Çelikel’in ‘Sen Kimin Dostuydun?’ başlıklı işi sanatseverlerin değişleriyle interaktif bir yapıta dönüştü. Yapıttaki suale ziyaretçiler duvara

Asmalı Mescit’teki Peep Arkası Space, ‘Yaşamda Kalanlar’ adlı karma sergiyle kapılarını ziyaretçilere açtı. Küratörlüğünü Aybala Yalçın’ın üstlendiği sergide 25 yerel sanatçının ‘yaşamda kalmak’ mevzulu yağlıboya, heykel, kolaj ve dijital işleri görülebilir. Aslı Çelikel’in sergideki ‘Whose Friend Were You?’ Sen Kimin Dostuydun? başlıklı işiyse sanatseverlerin değişleriyle interaktif bir yapıta dönüştü. Çelikel, işinin sergi açıldıktan sonraki mutasyonunu şöyle anlatıyor: “Bizlere tanıdık gelen bir sual olan ‘Sen kimin dostuydun?’, ‘Sen kimin yeğeniydin?’ siyasetinin çağdaş hali değil mi?.. Sanatçı ya da değil, eğitimli ya da eğitimsiz. Hâlâ çok kaba bir deyiş. Galeride izleyiciyle buluştuktan sonra yapıtın aslında daha çok çalışmasını sağlayan bir vaka reelleşti. Açılış günü bir izleyici kimin dostu olduğunu yapıtın yanındaki duvara yazdı. Ardından herkes kimin sayesinde orada olduğunu yazmaya başladı...” ‘Yaşamda Kalanlar’ sergisi Beyoğlu, Asmalı Mescit, Peep Arkası Space’te 28 Ocak tarihine kadar görülebilir.

BILLBOARD’LARDA SERGİLENİYOR

Sorunun yanıtı duvarda...Gökçe İrten, ‘Ormana Doğru’, 2021

Paper Street Co. imzalı Tell Me Your Story projesi 20 sanatçının çocukluk anılarını bir araya getiren kitabın ardından ‘Bana Hikâyeni Anlat’ sergisiyle yolculuğuna devam ediyor. 10 Türkiyeli, 10 İsrailli sanatçının birbirlerinin çocukluk hatıralarını resimledikleri yapıtlar, Abdi İpekçi Alanı ve Şişli caddelerindeki billboard’larda 31 Ocak tarihine kadar görülebilir. 

GENÇ SANATÇILARA DESTEK

Sorunun yanıtı duvarda...Sümeyye Dursun, ‘Kadın’, 2021

OvooArt’ın genç sanatçıları desteklemek emeliyle tertip ettiği ‘Genç Yarıyıl’ sergisinde, 185 sanatçının 200’den fazla yapıtı var. Genç sanatçılar ve sanatseverleri buluşturan sergi, fotoğraf, heykel ve kolaj yapıtlardan oluşuyor. Sergi, 17 Ocak tarihine kadar Beşiktaş Modern Sanat Galerisi’nde görülebilir.