Sosyal medya bu görüntüleri konuşuyor... Boris Johnson giderayak pilot oldu!

Sosyal medya bu görüntüleri konuşuyor... Boris Johnson giderayak pilot oldu!

Mecliste üst üste gelen istifalarla beraber politik krize sürüklenen İngiltere’de Başbakan Boris Johnson istifa etmek zorunda kalmıştı. Misyondan parçalamaya hazırlanan Johnson savaş uçağı uçurdu. O

Ülkede patlak veren politik krizle beraber koltuğunu vazgeçmek zorunda kalan ve Muhafazakâr Parti başkanlığından istifa eden Boris Johnson İngiltere'nin bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor.

Görünen o ki Johnson vazifedeki son günlerinin tadını çıkarıyor. Çünkü 'topal ördek' konumundaki Johnson İngiliz Krallık Hava Kuvvetleri'nin RAF Eurofighter Typhoon savaş uçağında takviyeci kaptan olarak uçtu.

Topal ördek deyimi kendinden sonra makamını dolduracak birey seçilmiş veya seçilmek üzere olan politikacılar için Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de sıkça kullanılır.

Vazifede yalnızca yedi haftası kalan İngiliz Başbakan bir zamanlığına 75 milyon sterlin bedelindeki savaş uçağını kullandı.

'MERAK ETME UÇAĞI BOZAMASSIN'

O anları 'Bir vakit sonra kaptan bana: 'kullanmak istermisin' diye sordu. Ben de 'Emin misin? Çok pahalı görünüyor. Sanırım yalnızca 148 tanesine sahibiz' dedim. O da bana 'merak etme bozamassın' dedi' lafları ile anlattı.

Bunun üzerine hakimiyeti devraldığını belirten Johnson bir kaç atak sonrası şuurunu kaybettiğini söyledi ve bu gidişatı ti'ye alarak 'Şuurum geri geldiğinde denizin gitgide yanaştığını görebiliyordum' dedi.

Enerji mevzusunda Rusya'ya olan bağımlılığın eksiltilmesi gerektiğinin altını çizen Johnson bunun için yeşil enerjiye yatırımın sürmesi gerektiğini belirtti.

Sosyal medya bu görüntüleri konuşuyor... Boris Johnson giderayak pilot oldu

İSTİFA EDERKEN DAHİ "UKRAYNA" DEDİ

Boris Johnson, son birkaç ayda saklıca Ukrayna'yı birkaç defa ziyaret etti ve yakın zamanda kavgalı bir biçimde, 17 Haziran'da Kiev'e uçmak üzere, patisiyle beraber katılacağı bir konferans için yapacağı geziyi iptal etti.

Johnson’ın bu tavrı büyük tepki toplasa da Ukrayna ordusuna verdiği destek için aralıksız olarak methiye toplamaya devam etti.

Boris Johnson istifasını açıkladıktan sonra da Zelenski ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Sosyal medya bu görüntüleri konuşuyor... Boris Johnson giderayak pilot oldu

Hatta istifasını açıkladığı konuşmasında kendisi artık vazifede olmasa dahi İngiltere’nin Ukrayna’ya vereceği takviyenin eksilmeden devam edeceğinin garantisini verdi.

SON KRİZ NASIL BAŞLADI?

Tutucu Parti'nin Parlamento'daki Grup İdareyicisi Chris Pincher hakkında son yarıyılda ortaya atılan iddialar ülkede bir politik krizin yaşanmasına neden olmuştu.

Pincher, The Sun gazetesinde hakkında çıkan taciz haberlerinden sonra misyonundan istifa etmişti.

Başbakan Johnson Chris Pincher hakkında geçmişte çıkan eş iddialardan haberdar olmasına rağmen onu bu vazifeye getirmekle yargılanıyordu.

Sosyal medya bu görüntüleri konuşuyor... Boris Johnson giderayak pilot oldu

Başbakanlık Ofisi'nden daha evvel yapılan açıklamada taciz iddialarından haberdar olunmadığı belirtilmişti.

Ancak Başbakan Johnson, Pincher hakkında üç yıl evvel böyle bir yargılamanın kendisine eriştiğini kabul etmişti.

Johnson mevzu ile alakalı son açıklamasında bu kararından 'büyük pişmanlık' dinlediğini söylemişti. Kabindeki istifalar Johnson'un bu açıklamaları ile eş zamanlı olarak gelmişti.