Sosyal medya bu paylaşımı konuşuyor... Ünlü model Irina Shayk'a tepki yağdı

Sosyal medya bu paylaşımı konuşuyor... Ünlü model Irina Shayk'a tepki yağdı

Rus süper model Irina Shayk, Instagram'da yaptığı paylaşım sonrası 'Putin'in savaşını desteklemekle' suçlandı. İŞte ünlü modelin münakaşalara neden olan paylaşımı

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna'dan gelen haberlerde.

Sıcak çatışma başlamadan haftalar evvel, Rusya Ukrayna sınırına askeri yığınak yaparken sosyal medyada üzerinde 'Z' harfi bulunan birçok Rus tankının ve zırhlısının görüntüsü gezmeye başladı.

Rus ordusunun 'dost' eforlari düşmandan ayırmak için attığı bu adım sonrası 'Z' harfi kısa bir sürede savaşın ve Rus ideolojisinin sembolü haline geldi.

Rus süper model Instagram hesabı üzerinden bir hikaye paylaştı ve paylaşımına 'Rusianzz on Wednesday...' Çarşamba günleri Ruslar... anekdotunu düştü.

Shayk'ın Russians olan kelimenin sonundaki s harfini z ile değiştirmesi 'Putin'in savaşını destekliyor' suçlamasını beraberinde getirdi.

Daha evvel kapağında Putin olen bir kitap ile poz veren ve bu resmini Instagram hesabı üzerinden yayınlayan Shayk'a tepki yaptı.

Irina Shayk—world-famous model from Russia who’s recently worked for @Beyonce, Jean Paul Gaultier, @Burberry, &others—posted a weird cryptic story on Instagram with the word “Russianzz”. I really hope these brands reconsider working with her when Russia uses Z to kill Ukrainians. pic.twitter.com/Hv3HbKVx39

— Maria Romanenko @rommari July 14, 2022

Bu gidişatı hatırlatan Ukraynalı gazeteci Maria Romanenko, sponsorlara Rus model ile uyuşmalarını gözden geçirme çağrısında bulundu.

Hikaye 24 saat sonra otomatik olarak silinirken Shayk'tan mevzu ile ilgili bir açıklama ise gelmedi.

ANLAMI HAFTALAR SONRA ORTAYA ÇIKTI

'Z' harfi ilk ortaya çıktığında birçok kişi bunun piyadeleri tanımlamanın bir yolu olabileceğini düşündü.

Daha sonra birçok değişik kaynakta ve sosyal medyada sembollerle ilgili komplo teorisi üretilmeye başlandı.

Kimileri ordunun batı kanadını temsil ettiği için “Zapad” kelimesinin baş harfi “Z”nin vasıtaların üstüne yazılı olduğunu, ‘V’ harfinin ise doğu kanadını temsil ettiğini iddia etmişti.

Kimileri işi daha ileri götürerek Rusya'nın bir numaralı hedefinin Zelenski olduğu bu sebeple de tanklara 'Z' harfi yazıldığını söylemişti.

Sosyal medya bu paylaşımı konuşuyor... Ünlü model Irina Shayka tepki yağdı

Sosyal medyada dağılan ve haber sitelerine bile mevzu olan teoriler bununla da sınırlı kalmadı. Görüntüleri paylaşan İngiliz medyası bu gelişmeyi okurlarına 'Z Operasyonu' başlığı ile duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz yarıyılda bu sembollerin anlamını açıkladı. Bakanlığın açıklamasına göre ‘Z’ harfi ‘Zafer', ‘V’ harfi ise ‘Görev bitirilecek’ anlamını taşıyor.

İNGİLİZ BASINI: 'YENİ GAMALI HAÇ OLABİLİR Mİ'

Bağımsız tahlilci ve düşünce kuruluşu Wilson Center'ın eski abonesi Kamil Galeev, "Yetkililer, Ukrayna işgalinde millet desteği elde etmek için böyle bir propaganda kampanyası başlattılar. Sadece birkaç gün evvel icat edilen bu sembol, yeni Rus ideolojisinin ve ulusal kimliğinin sembolü haline geldi." dedi.

İngiliz Telegraph Gazetesi "Z bizim için sadece bir harf olabilir ancak Rusya bunu Savaşının amblemine dönüştürmüş vaziyette" dedi ve çokça tartışılacak bir soru sordu: "Rusya'nın 'Z'si bir sonraki gamalı haç olabilir mi?"