Sosyal medya devinden yeni özellik! İlk olarak Türkiye'de test edecek...

Sosyal medya devinden yeni özellik! İlk olarak Türkiye'de test edecek...

Twitter, tweetlere emojilerle tepki verme özelliği "Twitter Reactions"ı hudutlu bir müddet için özel olarak Türkiye'de sınayacağını duyurdu.

Twitter'dan yapılan açıklamada, bir alkışın her zaman tüm hisleri karşılamadığından insanlara bir tweet hakkındaki duygularını süratli ve kolay bir biçimde paylaşmaları ismine yeni bir yol sağlamak için Twitter'in bir dizi emoji ilave ettiği belirtildi.

Sosyal medya devinden yeni özellik İlk olarak Türkiyede test edecek...

Açıklamada, şunlar kaydolundu:

"Tepkiler ayrıca, bir tweetin yanında reel zamanlı olarak 'sev' düğmesinin yanında gösterildiğinden, konuşma ilerledikçe öbürlerinin konuşmayı daha iyi kavramalarına dayanakçı olacak. Twitter; çok muhtelif insanlara, kültürlere ve topluluklara sahiptir. Bu sebeple evrensel olarak tanınan ve insanların tweetler hakkında ifade etmek istediklerini temsil eden ve nihayetinde daha anlamlı konuşmaları teşvik eden emojiler bulmaya çalıştık. Bunu yapmak için tweetlerde en sık kullanılan sözcüklerin ve emojilerin neler olduğunu inceledik ve insanların tweetleri okurken neler sezdiklerine ve hangi emojilerin dünya çapında yankı bulduğuna dair anketler reelleştirdik. Tweetlerde en çok kullanılan emojinin gülme emojisi olduğunu bulduk. Aynı zamanda çoğu insan bize 'gülünç', 'destek'/'neşe', 'uyuşma' ve 'harika' çevresinde dönen tepkileri hem ifade etmeyi hem de almayı seçim edeceklerini söyledi. İnsanların tweetleri okurken sezdikleri en ehemmiyetli duyguların ‘eğlenmiş’ ve ‘meraklı’ olduğunu tanımladık.

'Hayal kırıklığı' ve 'hiddet' aynı zamanda insanların tweetleri okurken sezdikleri yaygın duygular olsa da ve bazı insanlar tweetlere katılmadıklarını ifade etmek istese de şu anda bunları emoji tepkinleri olarak dahil etmiyoruz. Emelimiz, her zaman herkese sarih ve sıhhatli sohbeti desteklemek ve mevcut emoji setimizin sohbetleri nasıl etkileyeceğini görmek istiyoruz. Konuştuğumuz şahıslar, bazı düşüncelerine olumsuz yankılar almaktan evham dinlediklerini ve insanlar tweetleri hakkında böyle sezerse daha fazla bağlama izin veren öbür etkileşim usullerini seçim edeceklerini belirtti."

HUDUTLU BİR MÜDDET İÇİN KULLANILABİLECEK

Açıklamaya göre Twitter, topluluk geri bildirimlerine ve devam eden bilmelere dayalı olarak ek emoji tepkinlerini tekrarlamaya ve test etmeye devam edecek.

Tepkinleri görüntülemek için kullanıcılar "Sev" düğmesine uzun müddet basabilir ve bir tweet hakkında ne sezdiklerini göstermek için bir emoji seçebilir veya her zaman olduğu gibi yalnızca "Sev" düğmesine değerek tweetleri sevmeye devam edebilir.

Reactions, insanlara sohbetlerde nasıl sezdiklerini süratli bir biçimde göstermeleri için daha fazla yol sunarken, aynı zamanda tweetleyenlerin tweetlerinin nasıl idrak edildiğini daha iyi kavramalarını sağlayacak. Bu da potansiyel olarak daha iyi ifade ve genel sohbete katılım sağlayacak. Reactions özeliği, yalnızca Türkiye'de, iOS için Twitter, Android ve Twitter.com'da hudutlu bir müddet için kullanılabilecek.

Özellik, önümüzdeki günlerde herkesin kullanımına sunulacak. Twitter, bu testi temel alarak, Reactions özelliğinin kullanılabilirliğini öbür bölgelere genişletmeyi değerlendirecek.

Borsada kolay operasyon ve düşük komite için tıklayın