Sosyal medya devine şok! 64 bin kişi aynı anda dava açtı... İstenen rakam dudak uçuklattı

Sosyal medya devine şok! 64 bin kişi aynı anda dava açtı... İstenen rakam dudak uçuklattı

Hollanda'da 64 binden fazla ebeveyn, çocukların güvenliği ve mahremiyetini yeterince gözetmediği bahanesiyle sosyal medya platformu TikTok aleyhine toplam 1,4 milyar euroluk dava açtı.

Dava arzuhali, Hollandalı ebeveynleri temsilen Piyasa Bilgi Araştırma Vakfı SOMI tarafından Amsterdam Mahkemesi'ne sunuldu. Vakıf temsilcisi Cor Wijtvliet, tertip edicilerin TikTok'a karşı yeterince harakete geçmemesi üzerine duruşmaya gitme kararı aldıklarını söyledi.

SOMI'ye göre TikTok, saklılık mevzuatı da dahil bir hayli Avrupa kanununu ihlal ediyor.

Hollanda'da 1 milyondan fazla çocuk kullanıcıyı ilgilendiren dava arzuhalinde, TikTok'un, uygun biçimde izin istemeden gayeli reklamları göreöğrenmeleri için çocuklardan bilgi topladığı korunuldu. Şikayetçiler, bu bilgilerin hangi emelle bir araya geldiğinin de açıklanmadığını belirtti.

Şikayetçiler, TikTok'un çocukları gözetmek için yeterince mücadele göstermediğini de öne sürerek, kullanıcıların birbirlerini riskli şeyler yapmaya zorlaması sebebiyle, dünyanın bazı ülkelerinde çocukların can verdiğine işaret etti.

Tiktok videosu çekmek isterken canından oluyorduTiktok videosu sürüklemek isterken canından oluyordu

Arzuhalde, bu senenin başlarında İtalya'da 10 yaşındaki bir kız çocuğunun TikTok'taki riskli bir alan okuma sebebiyle can verdiği vurgulandı. Sıradanda 13 yaşın altındaki kullanıcılara izin verilmemesi gerekirken, TikTok'un bunu uygun biçimde hakimiyet etmediği kaydolundu.

Sosyal medya platformu ise reşit olmayan kullanıcıların güvenliğini sağlamak için çok fazla şey yapıldığını korunuyor. TikTok sözcüsü, Hollanda medyasına, kullanıcıların saklılığını ve güvenliğini gözetmenin, en ehemmiyetli öncelikleri olduğunu söyledi.

TikTok, daha evvel 13-15 yaş arasındaki kullanıcıların hesaplarının "saklı" olarak ayarlandığını ve videoları otomatik olarak görmelerinin yasaklandığını açıklamıştı.

TikTok, çocuklara müteveccih uygunsuz videoların yasaklandığını ve kullanıcıyı rahatsız eden görsellerin de rapor edildiğini belirtiyor.

Nisan ayı sonunda İngiltere'de de TikTok aleyhine eş iddialarla dava açılmıştı. İngiltere Çocuk Komisyonu'nun daha önceki abonesi Anne Longfield'in açtığı avada, TikTok'un, çocukların telefon numaraları, videoları, konumları ve biyometrik bilgileri gibi bilgileri "yeterli ihtarda bulunulmadan" topladığı iddia edildi.

TikTok'un bu bilgileri toplarken yeterince saydam davranmadığı, kanunun gerektirdiği izinleri almadığı ve bu bilgilerin nasıl kullanılacağıyla alakalı ebeveynleri ve çocukları bilgilendirmediği korunuluyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara