Sosyal medya devleri de yalan haberden sorumlu olacak

Sosyal medya devleri de yalan haberden sorumlu olacak

Sosyal medya tertip etmesiyle alakalı süreci süratlendiren AK Parti, cezai yaptırımlar için ifade hürlüğüyle çelişmeyecek yöntem arayışında. Palavra haberlerde yalnızca paylaşımı yapan değil sosyal medya

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal başkanlığında evvelki gün TBMM’de yapılan buluşmaya Adalet, Eriştirme Bakanlıkları ve Bağlantı Başkanlığı yetkilileri katıldı. Edinilen bilgiye göre, buluşmada Almanya, Fransa gibi ülkelerin sosyal medya tertip etmeleri tekerrür araştırılırken, dezenformasyon ya da palavra haberi, “organize, teşkilatlı ve şuurlu” biçimde yayan sosyal medya kullanıcısına verilen cezai yaptırımlar tekerrür gözden geçirildi.

Almanya’nın tertip etmesinde dezenformasyon ve palavra haber paylaşımında bulunanlara 1 seneden 5 seneye kadar mapus ve sosyal medyayı bir vakit kullanamama cezaları yer alıyor. AK Parti’li yetkililer bir cezai yaptırımın zorunluluğu üzerinde değerlendirmeler yaparken, bu yaptırımın Tüzük’nın 26. Maddesi’nin 1. fıkrasında yer alan “herkes düşünce ve kanılarını toplu olarak açıklamada ve yayma hakkına sahiptir” maddesi kapsamında olması ve bu madde ile çelişmemesi gerektiğini korunuyor. Bu kapsamda ifade hürlüğünü kısıtlamayacak, sosyal medyada güvenliği sağlayacak bir tertip etme için dünya misalleri araştırılmaya devam edilecek.

Bir paylaşımın dezenformasyon ya da palavra haber olduğuna nasıl karar verileceği en çok tartışılan mevzular arasında yer alıyor. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Müesseseyi BTK içerisinde sosyal medyayı sorgulama görevini yürütecek “Sosyal Medya Başkanlığı” kurulmasının tasarlandığı bilindi.

YALNIZCA YAYAN DEĞİL

Dezenformasyon ya da palavra haber paylaşımlarında yalnızca yayanın değil, paylaşımın yapıldığı sosyal medya platformunun da mesul olacağı belirtiliyor. Başkanlık sosyal medya işletmesinden, paylaşımla alakalı rapor isteyebilecek.