Sosyal medyada çekilişe katıldı... ‘Telefon kazandım’ diye sevinirken 30 bin liradan oldu

Sosyal medyada çekilişe katıldı... ‘Telefon kazandım’ diye sevinirken 30 bin liradan oldu

Konya’da sosyal medya üzerinden çekiliş neticeyi ‘telefon kazandın’ gerekçesiyle para istenen ve parça parça toplam 30 bin lirasını dolandırıcılara kaptıran genç, bireylere erişemeyince emniyete giderek

Hadise, geçtiğimiz Cumartesi günü öğle saatlerinde merkez Selçuklu ilçesi Hacıkaymak Semtinde alana geldi. Edinilen bilgiye göre, yabancı tebaalı Muhammed El Hamşo 21 sosyal medya üzerindeki bir sayfadaki takribî 25 bin lira bedelindeki telefon çekilişine katıldı. Hamşo'ya iki gün sonra katıldığı çekilişten telefon kazandınız iletiyi geldi. Çekiliş yapan şahıslarla bağlantıya geçen gençderi, bireyler 420 lira çekiliş parası istedi. Bireyler, bu isteklerini yerine getiren Muhammed El Hamşo’dan daha sonra telefonun IMEI için 870 lira daha isterken, Hamşo bu parayı da yatırdı. Daha sonra bireyler muhtelif mazeretlerle para istemeye devam ederken, toplam 30 bin liraya yakın para yatıran Hamşo'yu en son beraber oturdukları babasını hudut dışı ettiririz tehdidiyle 12 bin lira daha isteyerek tehdit etmeye başladılar. Dolandırıcıların, para yatırılmadığı takdirde kendisiyle alakalı avukat ünitesinin görevlendirileceğini söylemesi üzerine Hamşo emniyete giderek WhatsApp üzerindeki yazışmalarla beraber şikayetçi oldu.

"İLK TELEFON OLDUĞU İÇİN YALNIZCA 420 LİRA YOLLAMANIZ YETERLİ DİYE BAŞLADI"

Kendisini dolandıran kişileri aradığında telefona bakmadıklarını söyleyen Muhammed El Hamşo “İlk başta bana sosyal medya üzerinden çekiliş yaptıklarını söylediler. Ben de bu çekilişlere katıldım ve ileti attım. Bana iki gün sonra ileti geldi, 'kazandınız' diye. Bana bir numara attılar 25 bin liralık telefon kazanacağımı iddia etti. Bana whatsapp üzerinden eriştiler kazanabilmeniz için bir form doldurmanız gerekiyor, telefon gümrükten gireceği için bin 600 lira isteyeceğiz ama ilk telefon olduğu için sizden yalnızca 420 lira yollamanız yeterli denilerek başladı ve telefonun elime erişeceğini söyledi” dedi.

"30 BİN LİRA SONRASINDA 12 BİN LİRA KADAR PARA İSTEDİLER"

Çekiliş sonrası kendisine danışman yönlendirdiklerini ve aralıksız kendisine ileti atarak tehdit ettiklerini belirten Muhammed El Hamşo, “Bana bir internet danışmanı yönlendirdiler. Bu sefer konuşmaya bir şahıs daha katıldı ve o da bana kendini kargocu olarak tanıttı. Telefonunuz gümrükten geçti Kıbrıs’tan geldiğini söylediler. Taşıma vasıtasına yüklemek için sizden bin 870 lira istiyoruz, IMEI kayıt fiyatı ve taşıma için, telefonu rahat kullanmak için koşul dediler. Ben de tamam dedim gönderdim parayı. Bana kasko dosyası gönderdiler benden 4 bin 200 lira istediler. Ben de buna tepki gösterdim zati kazandım diye. Toplam benden 30 bin 500 lira kadar aldılar. Bana aralıksız ileti atıyorlar hali hazırda sanki benim onlardan korktuğumu düşünerek. Avukat ile görüştüm bundan sonra duruşmaya çıkacaksınız. Ben de tamam dedim sonra benden 30 bin lira sonrasında 12 bin lira kadar para istediler ve aldıkları paraların hepsinin geri geleceğini söylediler” biçiminde konuştu.

"BABANIZ HUDUT DIŞI EDİLMESİN DİYEREK TEHDİTLER EDİYORLAR”

Kendisinden 30 bin lira aldıklarını ve daha fazla isteklerini söyleyen Muhammed El Hamşo, “Ben polise geldim şikayetçi oldum. Konuşmalarla beraber onları şikayet ettim. Bana 12 bin lira almak için bir kısım gönderin en azından duruşma ile uğraşmayın, babanız hudut dışı edilmesin diyerek tehdit ediyorlar” diye konuştu.