Sosyal medyadan çağrı yaptılar: Dev Japon balıkları istila etti!

Sosyal medyadan çağrı yaptılar: Dev Japon balıkları istila etti!

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan eksantrik hadise sosyal medyada büyük yankı getirdi. Yurttaşların su yollarına veya göletlere vazgeçtiği Japon balıkları, futbol topu büyüklüğüne erişerek…

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan eksantrik hadise hem ülke gündemine oturdu hem de sosyal medya paylaşımlarıyla dünyada ses getirdi. Bir Hayli habere mevzu olan hadisenin kahramanları ise çoğu zaman konutlarımızda, akvaryumlarda görmeye aşina olduğumuz sevimli Japon balıkları. 

ABD’de Burnsville şehri sosyal medya hesabından yapılan bültende, bir gölde bulunan ‘fazla gelişmiş’ Japon balıklarının resimleri paylaşılarak, millete, Japon balıklarının fazla gelişerek gölün ekosistemine hasar verdiği bahanesiyle balıkları göllere vazgeçmemeleri çağrısında bulunuldu.

ABD’nin Minnesota eyaletinde yer alan Burnsville şehrinde göle vazgeçilen Japon balıkları fazla gelişti. Burnsville sosyal medya hesabından, yakın zamanda şehirdeki Keller Gölü’nde bulunan fazla gelişmiş Japon balıklarının resimleri paylaşıldı.

Sosyal medyadan çağrı yaptılar: Dev Japon balıkları istila etti

Millete balıkları göllere vazgeçmeme çağrısı yapılan açıklamada, “Lütfen evcil Japon balığınızı göletlere ve göllere vazgeçmeyin! Düşündüğünüzden daha fazla gelişiyorlar, dip sedimentlerini bozarak ve nebatları sökerek düşük su niteliğine neden oluyorlar. Bu büyük Japon balıkları grubu yakın zamanda Keller Gölü’nde bulundu” ifadelerine yer verildi.

Uzmanlar, bu balığa hasar vermek istemeyen ama ona evinde bakmaktan bırakan evcil hayvan sahiplerinin, istemeden de olsa tabiata hasar verdiklerini söylüyor.

Washington Post'ta yer alan habere göre tatlı sularda hür vazgeçilen akvaryum balıkları, hasarsız bir evcil hayvandan istilacı bir türe dönüşüyor.

Bu balıklar yeni etraflarına girdiğinde süratle artabiliyor ve yerli cinsleri geride vazgeçerek onların natürel yaşam alanlarını yok edebiliyor.

: İlginize Sürükleyebilir Aşılamada lüzumluluk olur mu? Bakan Koca’dan delta varyantı açıklamasıSon dakika... 'Tosuncuk' için karar verildi! İlk defa egemen karşısında...HDP ve CHP'den ortak miting… Bahçeli: Hani ittifak yoktu? Bal gibi ortaklar

 

 

 

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor