Sosyal medyayı ikna etti, peki ya jüriyi? 'Ne olursa olsun Johnny Depp kazandı'

Sosyal medyayı ikna etti, peki ya jüriyi? 'Ne olursa olsun Johnny Depp kazandı'

Johnny Depp ile Amber Heard arasındaki dava süreci henüz bitirilmiş değil ancak jüri hariç herkes çoktan kararını vermiş gibi görünüyor. Peki uzmanlar ne diyor? Duruşma salonundan galibiyetle dağılacak

Johnny Depp ile Amber Heard arasındaki karşılıklı hakaret ve karalama davası takribî 1 aydır devam ediyor. Bu süreçte evvel Depp ardından da Heard ve şahitleri kürsüye çıktı. Tam dünya tarafların ifadelerindeki akılalmaz ayrıntılar sebebiyle şoktan şoka sürüklendi.

Sosyal medyaya bakılırsa davanın kesin kazananı Depp gibi görünüyor oyuncuya verilen destek çığ gibi gelişiyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri basınına konuşan hukukçular 7 şahsiyet jürinin kararının sosyal medyadaki meyilleri yansıtacağından kuşkulu.

Geçmişte savcılık yapmış olan YouTuber Emily D. Baker, Insider'a yaptığı açıklamada, jüriye "Davayla alakalı hiçbir şeyi okumayın, izlemeyin, dinlemeyin. Sadece mahkeme salonunda önünüze dökülen ispatlarla karar verin" uyarısı yapıldığını ancak duruşma salonunun önündeki Depp hayranlarının Heard'ü yuhaladığını gören jüri azalarının, aktrise daha empatik yanaşabileceğini belirtti.

Davanın asıl odağının Heard'ün 2018'de Washington Post'ta yayımlanan yazısi olduğunu da andırdıran Baker şöyle devam etti: "Şayet bu yazı bayanların güçlü erkekler karşısında seslerini yükselttiklerinde başlarına gelenler hakkındaysa, jüri şu an yaşanmakta olan şeyleri Heard'ün satırlarının bir delili olarak göreöğrenir. 'Şu an buna tanık oluyorum' diye düşünebilirler. 'Yazısinde yazdıkları yüzde 100 yanlış dokunulmuş demek ki...' diyebilirler."

DEĞİŞİK STRATEJİLER BENİMSEDİLER

Dava danışmanı Jill Huntley Taylor da Entertainment Weekly'e yaptığı açıklamada, "Jüri aboneleri ilişkideki şiddetin karşılıklı olduğuna hükmederlerse, Heard'ün yazdığı yazıyı teknik olarak doğru kabul edebilirler. Ancak Heard'ün hakikatin sadece bir yarısını yazdığını ve dolayısıyla emelinin aldatma olduğunu da düşünebilirler" diye konuştu. Huntley Taylor yazının kendisinin de değerlendirileceğini belirterek, "Heard'ün başlangıçta yazıda Depp'in isminin geçmesini istediğine dair şahitlik, makûs gayeye işaret edebilir. Ayrıca yazının yayımlanma tarihinin Heard'ün filminin vizyona girmesine denk gelmesi, asıl emelinin kendine fayda sağlamak olduğunu gösterebilir" diye konuştu.

Huntley Taylor iki oyuncunun kürsü performanslarını kıyaslayarak, Heard'ün ifadesinin olası tesirlerine de değindi. Şöyle ki mahkemelerin ilk günlerinde Depp, Heard'ün kendisine yumruk attığı ya da sözle saldırdığı hadiselerle alakalı çok spesifik şeyler anlatmış ve hakkındaki suçlamalara ait çok detaylı açıklamalar yapmıştı. Heard ise ifadesinde Depp'ten daha değişik bir strateji benimsedi. Oyuncunun günler süren uyuşturucu alemleri yaptığını, kendisini sık sık hırpaladığını belirten Heard, bu saldırılar sonucu yaşadığı yaralanmaları da detaylarıyla ortaya koydu.

Önümüzdeki günlerde Heard'ün avukatlarının bu suçlamaların altını ispatlarla doldurması gerekiyor. Aksi takdirde jürinin Heard'ü emin bulmaması söz konusu olabilir. Huntley Taylor, Insider'a yaptığı açıklamada bu gidişatı şu sözlerle açıkladı: "Amber Heard daha riskli bir yaklaşım benimsedi. İstismar iddiaları çok uçlardaydı. Şayet jüri aboneleri ona inanırsa, büyük bir tazminat kazanabilir, Depp de cezalandırılabilir. Ancak şayet jüri aboneleri ona inanmazsa, cezayı da Heard sürükler. Bu sebeple Heard'ün eminliği jüri azalarının kararlarında en ehemmiyetli etken gibi görünüyor."

Amber Heard'e yakın kaynakların Insider'a aktardığına göre, aktris duruşmada olmak istemiyor. Depp ise daha evvel bir hayli kere yaşananları kendi bakış açısından kamuoyuna anlatmak istediğini dile getirmişti. Zati bu davayı da öncelikle Depp açtı. Mart 2019'da verdiği arzuhalde Heard'ün yazısiyle kendisini karaladığını belirten Depp, asıl şiddete uğrayanın kendisi olduğunu savundu. Heard bu iddiaları yalanlayarak Depp'e karşı dava açtı. Oyuncunun beraberlikleri sırasında kendisine kezlerce fiziksel şiddet uyguladığını savundu. Virginia'da görülen duruşmada iki tarafın da suçlamaları aynı anda değerlendiriliyor.

Sosyal medyayı ikna etti, peki ya jüriyi Ne olursa olsun Johnny Depp kazandı

"MAALESEF KURBANDAN AKTRİSLİĞE KAYIYOR"

Blank Rome avukatlık firmasının konutluluk ve aile hukukundan sorumlu eş başkanı Brett Ward da Heard'ün kürsüde oyuncu gibi idrak edildiğini ve bu vaziyetin jüri nezdindeki eminliğine hasar verebileceğini belirtti. Ward, "Maalesef reel şiddet vakalarından bahsederken ifadeleri kurbandan aktrisliğe kayıyor ve bu çok büyük bir sorun" dedi.

Heard'ün Depp'in attığı tokatla yere düştüğünde halısının ne kadar lekeli olduğunu fark ettiğini söylediği noktaya dikkat toplayan Ward, "Heard'ün bu vakalara dair bazı belirlemeleri kulağa monolog gibi gelme meylinde" diye konuştu.

Los Angeles merkezli hukuk firmayı Ramey Law PC'nin kurucularından Christa Ramey de eş bir görüş dile getirdi. Saldırı kurbanlarının yaşadıklarını böyle ayrıntılı bir şekilde hatırlamasının çok yaygın görülen bir gidişat olmadığını ifade eden Ramey, "Kurbanların yaşadıklarına dair bellekleri genelde parçalıdır. Zekanız sizi gözetmek için uğraşır. Bu sebeple anılarınızı beyninizin değişik yerlerine gömer. Anımsadıklarınızı başı, ortası ve sonu olan bir hikâye gibi anlatamazsınız" dedi.

DEPP "BUNLARI CİDDİYE ALMAYIN" DİYOR

Mahkemelerde Depp şahit kürsüsündeyken Heard sanki heykel gibi oturarak konuşulanları dinlemişti. Depp ise bütün ters bir davranış sergiledi; önündeki kağıtlara karalamalar yaptı, avukatlarıyla şakalaştı, Heard'ün bazı sözlerine karşı kıs kıs güldü ve masasının üzerinde bulunan ayıcık şekerlemelerinden yedi.

Amber Heard kürsüde ağlarken Johnny Depp'in yediği bu renkli şekerlemeler olay oldu.

Sosyal medyayı ikna etti, peki ya jüriyi? Ne olursa olsun Johnny Depp kazandı

Amber Heard kürsüde ağlarken Johnny Depp'in yediği bu renkli şekerlemeler olay oldu.

HeraldPR kurucusu ve kriz vaziyetlerinde ulusla ilişkiler yönetimi uzmanı Juda Engelmayer, Depp'in yaklaşımını hiçbir müşterisine tavsiye etmeyeceğini ancak oyuncunun bu biçimde hareket etmesinin arkasında bir strateji olabileceğini belirtti. Engelmayer'e göre bu davranış, jüriye ve dışarıdaki Depp destekçilerine Heard'ün iddialarının ciddiye alınmaması gerektiğini anlatmayı hedefliyor.

Engelmayer, "Şayet bunun başını tasaya sokacak bir şey olduğunu düşünseydi, daha ciddiye alınırdı. Oysa gülümsüyor, kahkaha atıyor ve hatta neredeyse hiç umurunda dokunulmuş gibi davranıyor. Bu da hayran kitlesine takviyeci oluyor" dedi. Depp'in aynı yaklaşımı şahit sandalyesinde de ortaya koyduğunu, Heard'ün avukatlarına kısa ve düz cevaplar verdiğini andırdıran Engelmayer, "Johnny Depp mahkemeler süresince tam oyunculuk maharetlerini kullanıyor. Birkaç şaka yapması, gülünç cevaplar vermesi... Kariyeri süresince bildiği her şeyi kazanmak için uygulamaya koyuyor" diye konuştu.

Baker ise Depp'in, Heard'ün avukatı Benjamin Rottenborn'la olan "Evet Bay Rottenborn", "Buna da itiraz edin Bay Rottenborn" biçimindeki diyaloglarının sosyal medyada takdir topladığını ancak jüri nezdinde ters tepebileceğini ve itici bulunabileceğini belirtti.

Sosyal medyayı ikna etti, peki ya jüriyi Ne olursa olsun Johnny Depp kazandı

JÜRİ BU HAFTAYI HEARD'ÜN ANLATTIKLARINI DÜŞÜNEREK GEÇİRİYOR

Anımsanabileceği son olarak geçtiğimiz perşembe günü Heard kürsüye çıktı ve gözyaşları içinde şiddet suçlamalarını tekrarladı. Ardından mahkemelere 16 Mayıs'a kadar ara verildi. O tarihten itibaren Depp'in avukatlarının Heard'e çapraz sorgusu başlayacak. Bu tasarılama, jüri azalarının bu haftayı Heard'ün ifadesini düşünerek geçireceği ve bunun da Heard'ün inanılırlığını artıracağı şeklini açıklanıyor.

Withers Worldwide'dan medya ve haysiyet hukuku uzmanı Amber Melville-Brown, "Jüri son olarak Amber Heard'ün ifadesini dinledi. Dinledikleri hali hazırda kulaklarında çınlıyor. Şayet onu emin bulurlarsa ve verilen arada anlattıkları üzerine kafa yorarlarsa, bu Heard'ün avantajına olabilir" dedi.

Ama bu aynı zamanda bir dezavantajı da birliktesi getiriyor. Ramey, Depp'in avukatlarının Heard'ün ifadesi üzerinde çalışmak ve çapraz sorguya hazırlanmak üzere aşırıdan zaman bulabileceğini belirtti.

Heard'ün avukatlarının şu ana kadar çok iyi bir iş çıkardığını söyleyen Huntley Taylor, Heard'ü değerlendiren muayenehane psikolog Dawn Hughes'un Depp'in şiddetinin yapısına ait ifadelerinin oyuncunun avukatlarının inşa ettiği anlatının esasını zayıflattığını ve jüriye dinlemek üzere oldukları ifadelere dair bir ön izleme imkânı tanıdığını belirtti.

Huntley Taylor, şöyle devam etti: "Psikolog Amber Heard'ün hikayesine dair bir çerçeve çizdi, o da şimdi bu hikâyeyi anlatıyor. Ona inanmak jürinin Johnny Depp'in hem istismar çeşitleri hem de ölçüyü bağlamında fazlasıyla istismarcı olduğuna inanmasını gerektiriyor."

Engelmayer ise Heard'ün ifadesinin zaferli bir psikolog tarafından anlatıldığı için daha emin bulunmasının söz konusu olabileceğini söyledi ve ekledi: "Bence yapmak istedikleri şey Amber Heard'ün ve ifadesinin kendi ismine konuşmasından ziyade, evvel bir uzmanı şahit kürsüsüne oturtup size nasıl düşünmeniz gerektiğini evvelden bildirmesini sağlamak."

İKİSİ DE HENÜZ İKNA EDEMEMİŞ OLABİLİR

Şu ana kadar jüri Depp'i de Heard'ü de fazla sevmemiş olabilir. Jüri aboneleri ikisinin de yüzde 100 reeli söylemediğini, asıl doğrunun iki oyuncunun anlattıklarının ortasında bir yerlerde olduğunu düşünebilir.

Huntley Taylor, Depp'in Heard'ün avukatlarına verdiği keskin cevapların yarattığı olumsuz tesir sebebiyle, jürinin Heard hakkındaki yargısını çapraz sorguya dek ertelemiş olabileceğini söyledi. Huntley Taylor ayrıca tarafların birbirlerinin sözlerini kesmesinin de jüriyi sinirlendirmiş olabileceğini belirtti ve ekledi:

"Jüri aboneleri akışı yasaklayan ya da ehemmiyeti bilgileri dinlemelerine mani olan kaidelerin kimilerini sevmezler. Şahitler ifadelere kendilerinden bir şey kattığı zaman bunu fark ederler."

Huntley Taylor #MeToo hareketinin de davada rol oynayabileceğini ve Heard'e bir avantaj sağlayabileceğini belirtti. Hollywood ve ötesindeki taciz ve istismara dair seslerin yükselmesinin jürinin istismar kurbanı olduğunu iddia eden bayanların yanında yer almasını sağlayabileceğini belirten Huntley Taylor, "Jüri azalarının kurbanı suçlama meyilleri eksildi. Bu genel olarak heard'e yarıyor. Ama Depp'in iddiaları da Heard'le aynı söylemi kapsıyor. Depp sadece hakkındaki suçlamaları yalanlamıyor, 'Asıl kurban benim' diyor. Özünde kendi #MeToo iddiasını ortaya atıyor" derken jürinin kimin iddiasını benimseyeceğinin eminlik meselesi olduğunu ifade etti.

Sosyal medyayı ikna etti, peki ya jüriyi Ne olursa olsun Johnny Depp kazandı

DAVAYI HEARD KAZANSA DA DEPP AMACINA ULAŞTI

Bununla beraber uzmanlar, jürinin kararından bağımsız olarak, Depp'in kariyerini kurtarma mücadelelerinde kısmen zaferli olmuş olabileceğini belirtti.

Baker, Depp'in jürinin fikrini önemsemiyor olabileceğini hatta son emelinin davayı kazanmak dahi olmayabileceğini öne sürdü. Depp'in bu davayı vakalara dair kendi perspektifini anlatmak, üzerindeki "karısını vuran adam" yaftasını kaldırmak ve kariyerini yine eski emeliyle de açmış olabileceğini ifade eden Baker, "Nihayetinde kendi hikayesini duruşmada anlatabilmek için on milyonlarca dolar avukatlık fiyatı ödedi" dedi.

Gerçekten de Depp için mesele en başından itibaren bireysel ve profesyonel seviyede haysiyetini kurtarma çabasıydı. Karayip Korsanları ve Fantastik Canavarlar serilerindeki rollerini kaybetmesi ve minik bütçeli bağımsız filmler dışında öneri alamaması, Depp'in 50 milyon arzının da esasını oluşturuyordu.

Hem Ramey hem de Ward, Heard'ün davayı kazanacağını ancak bu sayede Depp'in Hollywood'daki yerini yine kazanmasının basitleşeceğini söyledi.

Depp hakkındaki ispatların çok güçlü olduğunu söyleyen Ward, "İstismar suçlamalarının haber olmasından iki sene sonra yayımlanan yazının kariyerini mahveden asıl şey olduğunu savunması azıcık efor olacak" dedi. Ancak Ward, dava sayesinde Heard'ün suçlamalarına ait kuşkular doğmasının, Depp'in önümüzdeki yarıyılda yine oyunculuğa başlamasını sağlayabileceğini de sözlerine ilave etti.

Ward, "Bu noktada bir adaletsizlik var ki Johnny Depp bağımsız bir filmde ya da daha minik bir prodüksiyonda dahi rol alsa Heard'den daha fazla fiyat alabilir. Ama burası Hollywood, burada böyle bir yaş ve cinsiyet ayrımcılığı var" dedi.,

Sosyal medyayı ikna etti, peki ya jüriyi Ne olursa olsun Johnny Depp kazandı

"HADİ ARTIK KONUTLARINIZA GİDİN VE BİRBİRİNİZDEN UZAK DURUN"

Engelmayer ise dava sayesinde Depp'in hali hazırda bayanları da kapsayan çok büyük bir hayran kitlesi olduğunun anlaşıldığını belirtti. Bu kitlenin oyuncuya inandığını, onu desteklediğini ve Heard'ün suçlamalarının palavra olduğunu düşündüğünü belirten Engelmayer, "Depp'i artık aile filmlerinde göremeyebiliriz ama etik anlamda müzakereli rolleri canlandırdığı bir kariyeri olacak. Johnny Depp, film stüdyolarına ve reklamcılara seyircilerin gönlünü kazanabileceğini gösteriyor. Bence en ehemmiyetli dönüm noktası da bu. Bu bir ceza davası değil" diye konuştu.

Ramey de mahkemeler süresince Depp'i desteklemek için duruşma önüne koşan hayranları, kamuoyunun oyuncunun arkasında olduğuna işaret ettiğini belirtti. Ramey, "Duruşmanın sonucu ne olursa olsun Johnny Depp kazandı. Ulusun gözündeki haysiyetini geri kazandı, nokta" dedi.

Huntley Taylor ise jüri azalarının ilişkinin "toksik" olduğuna ve her iki tarafın da şiddet uyguladığına kanı getirmesinin yüksek olasılık olduğunu söyledi.

Huntley Taylor, "Jüri azalarının, tarafların ikisinin de birbirine şiddet uyguladığını düşünmesi hem Depp hem de Heard'ü konuta eli boş göndermesi muhtemel. Jüri aboneleri, 'Yettiniz artık siz, hadi süslü püslü konutlarınıza gidin ve birbirinizden uzak durun' diyebilir" ifadelerini kullandı.

İlişki terapisti ve muayenehane sosyal hizmetler uzmanı Dr. Darcy Sterling ise Depp ve Heard'ün çift terapisi için görüştüğü Dr. Laurel Anderson'ın gündeme getirdiği "karşılıklı istismar" ifadesine müteveccih tepkileri değerlendirdi. Sterling, "Sadece fiziksel istismardan bahsettiğimizi farz edersek, bir kurbanın kendini gözetmek için ellerini kaldırdığı gidişatlarda bu ifade kullanılmamalı. Ama fiziksel istismara neredeyse her zaman duygusal istismar da eşlik eder. Bununla beraber istismarın faili her zaman sadece tek taraf değildir" dedi. Hem Depp'in hem de Heard'ün tutumlarının fevkalade makûs olduğunu da sözlerine ilave eden Sterling, "İkisi de suçunun farkında değil gibi görünüyor. Bir şahsın kurban değişiğinin fail olduğu sarih vaziyetleri anlamlandırmak her zaman daha basittir. Ama keşke hayat böyle olsa. Benim 27 senelik kariyerimdeki olayların çoğunda sorunların kaynağı tek bir partner değildi" diye konuştu.

 

Insider'ın "Johnny Depp's performance in court won over the internet, but yasal expert says it may anekdot charm the jury" ve "Amber Heard over-acted on the stand, but Johnny Depp's defamation lawsuit is still hers to lose, experts say" ve Entertainment Weekly'nin "Experts weigh in on Johnny Depp and Amber Heard trial: Possible outcomes, 'mutual abuse,' and more" başlıklı haberlerinden derlenmiştir.