Soylu: Son FETÖ’cüyü adalet önüne çıkarana kadar da mücadelemiz bitmeyecektir

Soylu: Son FETÖ’cüyü adalet önüne çıkarana kadar da mücadelemiz bitmeyecektir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü çerçevesinde, Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı ile Havacılık Dairesi Başkanlığı’nda tertip edilen anma merasiminde açıklamalarda

Merasimde konuşan Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde darbecilere geçit verilmediğinin altını çizerek, “Bilge Kağan’dan tutun, Osman Gazi’ye, Çelebi Mehmet’deri tutun Abdulhamid Han’a, Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda bu ulusa liderlik eden, hoş cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’e kadar, Allah’a çok şükür, bu aziz ulusun tam güç zamanlarında, kendi evlatlarından bir lider çıkmış ve mesullük almıştır. Tıpkı bunun gibi, 15 Temmuz gecesi de Cumhurbaşkanımız, tarihin kendisine verdiği görevi hakkıyla yerine getirmiştir. Geri basmamıştır, kararsız göstermemiştir ve bu ulusun cesaretine, ferasetine ve eforuna liderlik etmiştir. Allah ondan razı olsun, minnettarız ve müteşekkiriz” değerlendirmesinde bulundu.

“BİR SELA OKUNDU VE BİZ CADDEYE ÇIKTIK”

Darbecilere karşı halkça hareket ettiklerini vurgulayan Bakan Soylu, “Hiçbiri rastla değildir. Ne tarihteki o büyük insanların, ve Cumhurbaşkanımızın o kritik anlarda orada olmaları, ne de bizlerin bu masada bir arada olmamız, rastla değildir. Hepsi bir Takdir-i İlahi’nin sonucudur. 15 Temmuz gecesi hiç kimse bize çıkıp uzun uzun FETÖ’yü, olan bitenin bir darbe olduğunu, bunu kimin yaptığını filan anlatmadı. Bir sela okundu ve biz caddeye çıktık. Köprüde bir tank gördük ve biz caddeye çıktık. Meclisin tepesinde uçaklar uçtuğunu gördük ve biz caddeye çıktık” biçiminde konuştu.

“TÜRKİYE 15 TEMMUZ SONRASINDA BÜYÜK BİR YENİLENME VE TEMİZLEME YARIYILINA GİRMİŞTİR”

Darbe teşebbüsüne demokrasiyle yanıt verdiklerini söyleyen Bakan Soylu, “Ehemmiyetli bir imtihandan geçtik. Elbette ki tarifsiz acılar, yerlerini dolduramayacağımız kayıplar yaşadık. Ama öğrenesiniz ki hiçbir şehidimizin ve gazimizin fedakarlığı, dökülen hiçbir damla kan, heba olmamıştır, boşa gitmemiştir. Türkiye 15 Temmuz sonrasında büyük bir yenilenme ve temizleme yarıyılına girmiştir. Bu devlet hiçbir noktada acziyet sürüklememiştir, yurttaşına sunduğu hiçbir hizmette bir yetersizlik veya tıkanma yaşamamıştır. ‘Uçak uçurmaya kaptan bulamayacaksınız’ diye bizi korkutmaya, yıldırmaya, moralimizi bozmaya çalışan fitnecilere, İHA’larla, atak helikopterleriyle, yetiştirdiğimiz ve adi olmayan, kendi vatanını bombalamayan, vatanına halkına bağlı evlatlarla yanıt verdik. Biz 15 Temmuz’a demokrasiyle yanıt verdik” ifadelerine yer verdi.

Soylu: Son FETÖ’cüyü adalet önüne çıkarana kadar da mücadelemiz bitmeyecektir

“TAM TEZGAHLARA KARŞI TOPYEKUN BİR ÇABA ORTAYA KOYDUK”

Hiçbir oyuna kanmadıklarını dile getiren Bakan Soylu, “Biz 15 Temmuz’a afallamışlıkla değil, yeni güvenlik siyasetlerimizle yanıt verdik. Tam terör örgütlerini tek bir çatı altında görüp, çabamızı da buna göre yine tasarıladık. Yalnızca silahlı terörle değil, terörü besleyen tüm unsurlarla, demokrasi ve hukuku Truva Atı gibi kullanan tam tezgahlara karşı topyekun bir çaba ortaya koyduk” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE, BU ÜLKEDE VÜCUTLARIMIZI ÇİĞNEMEDEN BU DEVLETİ BİR DAHA GÖREMEYECEKSİNİZ”

Adi darbecilere karşı gayretin hiçbir zaman topallamayacağını ifade eden Bakan Soylu, “FETÖ terör örgütü ile işbirliği yapanlar, o gecenin sabahını Amerika’dan aldıkları direktiflerle, Avrupa’dan bekleyişi içerisinde, ‘Türkiye’yi işgal edeceğiz’ diye onların direktifleriyle hıyanetçilere teslim etmeye çalışanlara buradan sesleniyorm; Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bu ülkede vücutlarımızı çiğnemeden bu devleti bir daha göremeyeceksiniz. Kimle buluşursa buluşsunlar, kimle kucaklaşırsa kucaklaşsınlar, şayet bu vücutlarımız yukarıyadan alta şehitlerimizin kanlarıyla kanlanmadıktan sonra bu devleti bir daha göremeyeceksiniz. 15 Temmuz’daki hıyanetin, bu ülkenin yoluna koyabildiği bir tek mani yoktur, aksine, o gece bu ulusun kazandığı, sizin evlatlarınızın kazandığı zafer bize efor olmuştur, kuvvet olmuştur, yolumuza ışık olmuştur. Varsın birileri FETÖ’ye arka kapı açmaya çalışsınlar; biz çabamıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“YA VATANSIZ CAN VERECEKLER, VEYAHUT TÜRK ADALETİNİN KARŞISINDA HESAP VERECEKLER”

Terör örgütü FETÖ’ye müteveccih bugüne dek 300 binden fazla nezaret yapıldığını aktaran Bakan Soylu, “Son FETÖ’cüyü adalet önüne çıkarana kadar da gayretimiz bitmeyecektir. Bugüne kadar 334 bin 378 nezaret yaptık. 101 bin hapsetme, 104 bin de adli hakimiyet kararı verildi. Hali Hazırda cezaevlerinde 18 bin 892 tutuklu bulunmaktadır. 23 bin 927 şahıs da kaçaktır. İstedikleri kadar firar etsinler, bu işin sonu muhakkaktır, ya vatansız can verecekler, veyahut Türk adaletinin karşısında hesap verecekler” biçiminde konuştu.

“15 TEMMUZ’DA ŞEHİTLERİMİZ, GAZİLERİMİZ VE BU AZİZ HALK, DEVLETİNE EFOR VERMİŞTİR”

Türk Devleti’nin, gücünün halkından aldığını ifade eden Bakan Soylu, “15 Temmuz’da şehitlerimiz, gazilerimiz ve bu aziz halk, devletine efor vermiştir. Bizlere efor vermiştir. Allah tüm şehitlerimizden ve gazilerimizden, o gece alanlara inen, alanlara inemese de el açıp bu halk için dua eden herkesten, Cenab-ı hak gani gani razı olsun” diye konuştu.

Soylu: Son FETÖ’cüyü adalet önüne çıkarana kadar da mücadelemiz bitmeyecektir

ŞEHİTLER DUALARLA ANILDI

Programda Bakan Soylu’nun yanı gizeme Destekçileri İsmail Çataklı ve Mehmet Ersoy, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve Ankara Valisi Vasip Şahin katıldı. Bakan Soylu, darbe teşebbüsü gecesi kampüs içerisinde ilk bombanın düştüğü yer olan Havacılık Daire Başkanlığındaki alanı ziyaret etti. Özel Harekat Başkanlığında, darbe teşebbüsü esnasında şehit olanların resimlerinin yer aldığı alana karanfil vazgeçen Soylu, programa katılan şehit aileleri ve gazilerle bir süre sohbet etti ve resim sürükletti.

Bakan Soylu’nun konuşması evveli şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Ardından kürsüye çıkan Bakan Soylu ise adi hücum neticeyi yaşamını kaybeden polislerinin adlarını tek tek okuyarak yoklama aldı. Okunan her adın ardından kürsüde bulunan polisler ise "burada" diye haykırarak Bakan Soylu'ya yanıt verdi.