Sözde ilaç mucidine dolandırıcılık davası

Sözde ilaç mucidine dolandırıcılık davası

Elinde 800 milyon lira bedelinde 422 ilaç tescili bulunduğunu ve koronavirüse karşı ilaç geliştirdiğini öne süren Erdal Can A.’ya dolandırıcılık yargılaması ile dava açıldı. A.’nın 5 seneye…

İSTANBUL Asliye Ceza Duruşması’nde açılan dava dosyasında yer alan bilgilere göre, Erdal Can A. 35 , bir zaman evvel M.Ş. ile eşinin sahibi olduğu Yeniköy’deki bir yalı dairesini kiraladı. Taraflar aylık 12 bin dolarlık kira değeri üzerinde uyuştu. Kira sözleşmeyi A.’nın bir işletmeyi ismine yapıldı. A.’nın bir öbür işletmeyi ise kefil oldu. A., mevzubahisi yere taşındıktan sonra kira ödemelerinde mesele çıktı.

BİR LİRA BİLE ÖDEMEDİ

Taraflar arasında yapılan görüşmelerden de netice çıkmayınca ödenmeyen 100 bin dolara yakın biriken kira değeri için icra takibi yapıldı. Bir yandan da Erdal Can A.’nın tahliyesi için dava açıldı. A., icra takibine itiraz etti. M. Ş.’nin avukatı bir yandan da A. hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat ilanında bulundu.

Savcılık kabahat ilanında, A’nın azamet emelli lüks villa veya yalı kiraladığı ancak hiçbir yere ödeme yapmadığı öne sürüldü. Arzuhalde, “Kuşkulu, müvekkilere ait yalı dairesinde aylarca kalmasına karşın 1 lira dahi ödeme yapmadı” denildi. Savcılık arzuhalinde, A. ismine kayıtlı 10’a yakın firmanın adresine gidildiğinde, anılan adreslerin boş olduğunun tespit edildiği kaydolundu.

MALİ SIKINTIYA GİRDİM

Savcılık soruşturması kapsamında Erdal Can A.’nın da ifadesi alındı. A. ifadesinde, yaşadığı mali meseleler sebebi ile ödemeyi yapamadığını belirterek “Borçlarım sebebi ile Mas Holding’i 2018 seneyi ortasında Ruslara sattım. Bu bireylerden de alacağımı alamayınca parasal vaziyetim iyice bozuldu” dedi.

Yürütülen soruşturma sonrası Savcı Ömer Porgalı, A. hakkında 1 seneden 5 seneye kadar mapus istemi ile dava açtı. ‘Dolandırıcılık’ yargılaması ile hazırlanan iddia belgesinde özetle “Kuşkulu yüksek fiyatla daire kiraladı. Bu mevzuda başka kişilerin de şikâyeti bulunuyor. Kuşkulu kendisini işletme sahibi varlıklı biri olarak tanıttı” denildi. Hazırlanan iddia belgesi İstanbul 17. Asliye Ceza Duruşması’nde kabul edildi.

AVUKATI: HUKUKİ ANLAŞMAZLIK VAR

AÇILAN davaya ait Hürriyet’e açıklama yapan Erdal Can A.’nın avukatı ise “Her ne kadar müvekkil hakkında dolandırıcılık iddiası ile dava açılmışsa da iddiaların yardımı müştekilere ait taşınmazın kira alacağından ibarettir. Dolayısı ile bu, meşru bir anlaşmazlıktır ve dolandırıcılık kabahatinin legal unsurları mevcut değildir. Müştekiler hakkında, kötüle kabahatinden dolayı kabahat ilanında bulunacağımızı belirtmek isteriz” dedi.

Öte yandan, elinde 422 ilacın tescilinin bulunduğunu öne süren Erdal Can A. bir çok yerde kendisini ‘mucit veya biyolog’ olarak tanıtıyor. Dava dosyasına göre ise Erdal Can A. lise mezunu.

ÖĞRETİM AZASI DE KİRASINI ALAMADI

ERDAL Can A. hakkında eş bir şikâyeti ise öğretim azası A. K.’in yaptığı tanımlandı. A. K., de yalı dairesini kiralayan A.’dan kira alacağını alamayınca savcılığın yolunu yakalayan bir öbür ad oldu. A. hakkında B. A. adlı bir şahsın da kabahat ilanında bulunduğu anlaşıldı. A.’ya toplamda 1 milyon 230 bin lira verdiğini öne süren B. A., verdiği paralara karşılık aldığı bonoların da ödenmediğini iddia etti. Öte yandan, Erdal Can A. da, B. A.’dan, kendisini tehdit ettiği mazereti ile şikâyetçi oldu.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Ktümörleri için Bigpara