SpaceX'in 4 astronotu taşıyan kapsülü Dünya'ya döndü

SpaceX'in 4 astronotu taşıyan kapsülü Dünya'ya döndü

Beynelmilel Uzay İstasyonunda misyonlarını bitiren 4 astronot Dünya'ya erişti. Astronotlar, istasyonda 167 gün kaldı.

Amerika Birleşik Devletlerili astronotlar Michael Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ile Japonya Uzay Araştırma Ajansından JAXA astronot Soiçi Noguçi'yi taşıyan SpaceX'in Dragon kapsülü 6,5 saatlik yolculuğun ardından Amerika Birleşik Devletlerinin Florida eyaletinde Panama City sarihlerine indi.

Astronotlar, Beynelmilel Uzay İstasyonunda ISS 167 gün kaldı.

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 28 Nisan'da yaptığı açıklamada, 4 astronotu Dünya'ya taşıyacak Crew Dragon mekiğinin seferinin makûs hava koşulları sebebiyle ertelenmesine karar verildiğini belirtmişti.

SpaceXin 4 astronotu taşıyan kapsülü Dünyaya döndü

SpaceX, NASA'nın Ticari Tayfa Hizmetleri programı kapsamında Crew Dragon mekiği ile ISS'ye astronot taşıyor.

Firma, "Demo-1" ismi verilen bir insansız test uçuşunu reelleştirmiş, ardından Mayıs 2020'de "Demo-2" ismi verilen insanlı test uçuşuyla iki astronotu istasyona taşımıştı.

SpaceX, "Crew-1" ismini verdiği vazife kapsamında Kasım 2020'de 4 karakter astronot takımını ISS'ye eriştirmişti.

"Crew-1 vazifeyi", NASA'nın Space Shuttle programını 2011'de sonlandırmasından sonra Amerika Birleşik Devletlerinden uzaya yapılan ilk insanlı sefer olmuştu.

NASA'nın personel mekiği üretmeyi durdurması sebebiyle ISS'de misyonlu astronot ve kozmonotlar, bundan evvel Rus imali "Soyuz" mekikleriyle taşınıyordu.

NASA, ESA, JAXA, Rusya Federal Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi ISS'de değişik ülkelerden 6 karakter tayfa mutasyonlu vazife yapıyor.

NASA'nın "Ticari İkmal Hizmetleri" programı kapsamında, Amerikan işletmeleri Northrop Grumman "Cygnus", SpaceX ise "Dragon" adlı kargo mekikleri ile ISS'ye ikmal malzemeleri taşıyor.

"Ticari Tayfa Geliştirme Programı" kapsamında ISS'ye personel taşımak üzere Amerika Birleşik Devletlerili Boeing işletmeyi de "CST-100 Starliner" uzay mekikleriyle test uçuşları yapıyor.